دیده‌بان حقوق بشر: ایران مصمم به ساکت کردن مخالفان است/ برای دهه‌ها مقامات ایرانی روش‌های شرورانه‌ای را برای آزار فعالان ایرانی اعمال کرده‌اند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدیده بان حقوق بشر با اشاره به گزارش‌های منتشر شده از توطئه ربودن یک روزنامه‌نگار مخالفت حکومت ایران در آمریکا، نسبت به تلاش‌های ایران برای هدف قرار دادن مخالفان خود در خارج از این کشور ابراز نگرانی کرد.

روز ۲۲ تیر (۱۳ ژوئیه) دادگاه فدرال نیویورک علیه “چهار مامور اطلاعاتی جمهوری اسلامی” به ظن تلاش برای آدم‌ربایی کیفرخواست صادر کرد. بر اساس این ادعا این افراد قصد داشتند مسیح‌ علی‌نژاد را از خانه‌اش در بروکلین ربوده و به ونزوئلا ببرند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران ادعاهای وزارت دادگستری ایالات متحده را رد کرد و آن‌‌ها را “بی اساس و مضحک” خواند.

مایکل پیج ، معاون بخش خاورمیانه دید‌ه‌بان حقوق‌بشر گفت: «برای دهه‌ها مقامات ایرانی روش‌های شرورانه‌ای را برای آزار و اذیت، ارعاب و آسیب رساندن به فعالان ایرانی مقیم خارج از این کشور اعمال کرده‌اند.»

او افزود: «در حال حاضر سرویس‌های امنیتی ایران متهم شده‌اند برای ربودن یک مخالف برجسته دیگر تلاش کرده‌اند تا با بازگرداندنش به ایران عواقب وخیمی را متوجه او کنند.»

مسیح علی‌نژاد در سال‌های گذشته با راه‌اندازی کمپین “آزادی یواشکی” برای ترویج آزادی حجاب در ایران تلاش کرده است.

او پیش از این مورد آزار و اذیت و ارعاب نهادهای مختلف حکومت ایران، از جمله صدا و سیمای جمهوری اسلامی قرار گرفته بود.

علی‌نژاد همچنین به رسانه‌ها گفته مقامات ایرانی بارها خانواده او را مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند تا متقاعدش کنند که به یکی از کشورهای همسایه ایران سفر کند.

دادگاهی در ایران سال گذشته علی، برادر خانم علی‌نژاد را به اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام” به هشت سال زندان محکوم کرد. به گفته وکیل او بخشی از اتهامات علیه علی‌نژاد به فعالیت‌های خواهرش مربوط بوده است.

طی دو سال گذشته مقامات ایرانی دست کم سه مخالف حکومت ایران در خارج از این کشور را ربوده‌اند. روح‌الله زم، مخالف برجسته‌ای را که در پاریس زندگی می‌کرد، در عراق دستگیر و پس از انتقال به ایران محاکمه و اعدام کردند.

جمشید شارمند، ایرانی تبعه آلمان و حبیب فرج‌الله چعب (معروف به حبیب اسیود)، با تابعیت ایرانی و سوئدی، در خارج از ایران گرفتار و به داخل این کشور منتقل شده‌اند.

به گفته مایکل پیج ماجرای علی‌نژاد نشان می‌دهد مقامات ایرانی در ساکت کردن مخالفان و گسترش ترس در میان منتقدان صریح خارج از کشور مصمم هستند.