دیدگاه مثبت ترکیه در رابطه با پاتریوتها به معنی انصراف از S400 ها نیست

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممشاور ارشد ریاست جمهوری ترکیه، ابراز داشت که دیدگاه ترکیه در خصوص پیشنهادات در زمینه پاتریوت مثبت است ولی این بدان معنا نیست که از سیستمهای دفاع موشکی S400 منصرف شده است

پرفسور دکتر گلنور آیبِت مشاور ارشد ریاست جمهوری ترکیه، ابراز داشت که دیدگاه ترکیه در خصوص پیشنهادات در زمینه  پاتریوت مثبت است ولی این بدان معنا نیست که از سیستمهای دفاع موشکی S400منصرف شده است.

آیبت، در نشستی با موضوع ” چشم انداز دفاع منطقه ای، انرژی و اقتصادی ترکیه” که در واشنگتن با همکاری انجمن میراث ترک و شورای روابط بین المللی امریکا برگزار گردید، سخنرانی کرد.

وی با اظهار اینکه کمبود سیستم دفاع هوایی در سیاست امنیتی ترکیه در اصل مساله ای است که مدت مدیدی است مورد بحث و بررسی است، خاطرنشان کرد که ترکیه پیش از روسیه با بسیاری از کشورهای دیگر که در راس آنها ایالات متحده امریکا میباشد، در این رابطه مذاکراتی انجام داده بود.

گلنور آیبت با ابراز اینکه ترکیه سیستم دفاع هوایی ملی خود را تاسیس میکند، اعلام داشت که در این راستا به انتقال تکنولوژی اهمیت بسیاری قائل بوده و با کشورهای مرتبط تبادل نظر میکنند.

آیبت افزود: “ترکیه S400ها را انتخاب کرد چرا که پیشنهادی بود که در مدت زمانی مشخص همه الزامات رافراهم میکرد. در ضمن این خرید هیچگاه عناصر امنیتی سازمان دفاعی ناتو را تهدید نمیکند. در صورتی که فراتر از S400ها گزینه های متفاوتی نیز در دستورکار قرار گیرد، آنها را نیز ارزیابی خواهیم کرد. پاتریوتها یکی از این گزینه ها میباشد. ولی ایالات متحده امریکا نباید این موضوع را به شکل “ما پاتریوتها را به ترکیه عرضه کنیم، ترکیه نیز از S400 ها منصرف شود” ارزیابی نماید. دیدگاه ما در زمینه پاتریوتها مثبت است ولی این امر به هیچ شکلی به معنی انصرفامان از سیستمهای S400 نیست.”

وی با اعلام اینکه مساله سازمان تروریستی پ ک ک/ ی پ گ و سازمان تروریستی فتح الله گولن، دو مساله ای است که در روابط میان ترکیه و امریکا باید در رابطه با آن تاکید داشت، اظهار داشت که ترکیه در رابطه با تشکیل منطقه امن در سوریه صبر و حوصله بیشتری نخواهد داشت.