دیوارکشی برای افرایش قیمت زمین در شهرداری تهران/ سالاری: شورای شهر به ساخت‌وسازهای غیرمجاز ورود می‌کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ یکی از راه‌های افزایش قیمت زمین در ایران، تغییر کاربری آن است؛ اتفاقی که بهترین نمونه آن در لواسان پیش آمده بود و کاربری بخش عمده زمین‌های منطقه از کشاورزی به مسکونی تغییر یافت تا به یک‌باره قیمت آن زمین‌ها به بالاترین حد ممکن برسد.

به گزارش رویداد۲۴ _ تغییر کاربری زمین البته مختص شمال شهر تهران نیست و در اکثر شهرستان‌های کشور انجام می‌شود؛ راه حلی ساده برای پولدار شدن یک شبه!

اطلاعات خبرنگار رویداد۲۴ نشان می‌دهد تغییر کاربری زمین در جنوب پایتخت و منطقه ۱۸ شهرداری تهران نیز در حال رخ دادن است و یکی از مدیران ارشد شهرداری که مالک یک زمین یک زمین به مساحت ۴۸۰۰۰ متر مربع است، اقدام به دیوارکشی اطراف زمین خود کرده و شهرداری تهران نیز اقدامی برای تخریب آن نکرده است؛ این در حالی است که معمولا دیوارکشی‌های غیرمجاز به سرعت توسط شهرداری تخریب می‌شوند، اما در این مورد هنوز شهرداری تهران اقدامی نکرده است.

خبرنگار رویداد۲۴ کسب اطلاع کرده که این زمین ۲۰ سال قبل، توسط شهردار وقت منطقه خریداری می‌شود و پس از سال‌ها اکنون در دوره مدیریت اصلاح‌طلبان بر شهرداری، اقدام به دیوارکشی در اطراف آن می‌کند.

طبق قوانین موجود شهرسازی، ساخت و ساز، دیوار و فنس کشی اطراف یک زمین مزروعی نیازمند مجوز از سازمان‌های مربوطه مانند وزارت جهادکشاورزی است.

یک منبع به رویداد۲۴ می‌گوید این فرد پیش از این معاون محمدعلی نجفی بوده و به خاطر همین نفوذ، شهرداری هنوز نتوانسته برای تخریب دیوارکشی زمین‌های او اقدام کند.

این اقدام در حالی انجام شده که ساخت و ساز یا دیوار کشی اطراف زمین، می‌تواند قیمت زمین را تا ده‌ها برابر افزایش دهد چراکه پس از دیوارکشی، تغییر کاربری راحت‌تر انجام می‌شود.

این منبع آگاه گفته ایجاد کمربند سبز در حفظ و تقویت محیط زیست و جلوگیری از آلودگی به ویژه ریزگرد‌ها بسیار موثر و تاثیرگذار است و در رابطه با ممانعت در ساخت و ساز‌های بی رویه و غیرمجاز در حاشیه شهر نیز می‌تواند تاثیر به‌سزایی داشته باشد، به همین دلیل معمولا شهرداری برای حفظ محیط زیست تلاش می‌کند با چنین اقداماتی به شدت برخورد کند و با گذاشتن یک آجر هم برخورد می‌شود، اما زمانی که فرد ذی‌نفوذ در ماجرا حضور داشته باشد، اختیار عمل از مدیران گرفته می‌شود که در این مورد شهرداری منطقه ۱۸ با وجود دیوارکشی غیرمجاز، هیچ اقدامی انجام نداده است.

دیوارکشی برای افرایش قیمت زمین در شهرداری تهران/ سالاری: شورای شهر به ساخت‌وسازهای غیرمجاز ورود می‌کند

خبرنگار رویداد۲۴ برای پیگیری موضوع با محمد فیاض شهردار منطقه ۱۸ تماس گرفته است اما او می‌گوید «اصلا چنین موضوعی در این منطقه وجود نداشته است اما آن را از بازرسی و حراست پیگیری می‌کند.» این در حالی است که تصاویر دیوارکشی حاکی از اتفاق دیگری است.

رویداد۲۴ موضوع را از محمدسالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی پیگیری کرده است. او گفته حتما این موضوع را از منطقه ۱۸ شهرداری پیگیری می‌کنیم، زیرا قانون برای همه شهروندان به صورت یکسان اجرا می‌شود و رعایت قانون برای همه الزامی است، خصوصا مسئولان.

سالاری گفته این موضوع برای شورای شهر اهمیت دارد زیرا این منطقه در کمربند فضای سبز قرار دارد، ضمن اینکه رعایت قانون برای همه شهروندان مخصوصا مسئولان ضرورت بیشتری دارد.

دیوارکشی برای افرایش قیمت زمین در شهرداری تهران/ سالاری: شورای شهر به ساخت‌وسازهای غیرمجاز ورود می‌کند
دیوارکشی برای افرایش قیمت زمین در شهرداری تهران/ سالاری: شورای شهر به ساخت‌وسازهای غیرمجاز ورود می‌کند