دیپلمات آلمانی: عدم تضمین خروج دوباره آمریکا از برجام دلیل توقف مذاکرات است/ ایران باید ملزم به مذاکره درباره «مسائل دیگر» شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگامیک دیپلمات آلمانی حاضر در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران موسوم به «برجام» گفت که علت توقف مذاکرات وین این بوده که دولت بایدن حاضر نشده به ایران تضمینی بدهد که دوباره از برجام خارج نخواهد شد.

این دیپلمات آلمانی که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری آمریکایی «سی.اِن.بی.سی» گفت تا پیش از توقف مذاکرات، «پیشرفت قابل ملاحظه»ای در جریان کار حاصل شده بود.

او افزود که آلمان و دیگر امضاکنندگان برجام، پیش از آغاز مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در پایتخت اتریش در ماه آوریل امسال انتظار داشتند که این دو به سرعت به توافق برسند.

آخرین دور مذاکرات احیای برجام در وین بیش از یک ماه پیش در ۲۰ ژوئن بدون نتیجه به پایان رسید، و هنوز دور دیگری از مذاکرات اعلام نشده است.

گفته می‌شود که دلیل توقف مذاکرات، فرایند تغییر دولت در ایران و لزوم تحلیف ریاست‌جمهوری جدید، ابراهیم رئیسی بوده است. با این وجود، آمریکا و دیگر کشورهای غربی حکومت ایران را به توقف روند مذاکرات متهم می‌کنند.

دیپلمات آلمانی در پاسخ به پرسش «سی.اِن.بی.سی» مبنی بر اینکه «موانع اصلی احیای برجام چیستند» گفت که مقامات ایرانی نگران این هستند که ایالات متحده دوباره مثل سال ۲۰۱۸ یک‌جانبه از برجام خارج شود.

به گفته وی: «آنها [مقامات ایرانی] می‌خواهند تضمین بگیرند که دوران ترامپ دوباره تکرار نخواهد شد، و تا زمانی که آنها کاملاً به مفاد برجام پای‌بند هستند، آمریکایی‌ها دوباره از توافق خارج نمی‌شوند.»

مذاکره‌کننده آلمانی افزود که «مسائل دیگری هم وجود دارد که باید در دور بعدی مذاکرات درباره‌شان صحبت کنیم، و مقامات ایرانی مایل به گفت‌وگو درباره‌شان نیستند.»

به گفته وی، مهمترین موضوعی که باید مورد گفتگو بگیرد، خواست ایالات متحده برای افزودن جمله‌ای به متن برجام است که ایران را ملزم به مذاکره درباره «مسائل دیگر» می‌کند.