دیپلمات ارشد و سفیر جدید بلاروس در واشینگتن درگذشت

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزارت خارجه بلاروس روز جمعه ۵ دی اعلام کرد آله کراوچنکا، دیپلمات ارشد آن کشور که پس از دوازده سال تنزل مناسبات دیپلماتیک با آمریکا به عنوان اولین سفیر بلاروس در واشینگتن تعیین شده بود درگذشته است. آقای کراوچنکا هنوز به واشینگتن نرفته بود و در بلاروس درگذشت.

سخنگوی وزارت خارجه بلاروس هنگام اعلام این خبر دلیل درگذشت آقای کراوچنکا را مشخص نکرد.

آقای کراوچنکا در سال ۲۰۱۷ به مقام معاونت وزارت خارجه بلاروس منصوب شد و قبل از آن مدتی کاردار بلاروس در واشینگتن و مسئول بخش آمریکا وزارت خارجه بود.

او در ژوئیه امسال و در پی اقدامات اخیر برای عادی سازی مناسبات بلاروس و آمریکا پس از ۱۲ سال به عنوان اولین سفیر آن کشور در واشینگتن تعیین شد. ولی تحت تاثیر حوادث اخیر در بلاروس و سرکوب شدید معترضان به انتخابات ریاست جمهوری ماه اوت مناسبات بلاروس و آمریکا باری دیگر سرد شد.

سال ۲۰۰۸ دولت آمریکا به دلیل نقض حقوق بشر در بلاروس سفیر خود را از مینسک فراخواند و تحریم‌هایی علیه آن کشور وضع کرد. دولت بلاروس نیز در اقدامی متقابل به آمریکا دستور داد تعداد کارکنان سفارت خود در مینسک را کاهش دهد.

از آن زمان تاکنون مناسبات دیپلماتیک دو طرف به سطح کاردار تنزل یافته بود ولی دو کشور در سال ۲۰۱۹ توافق کردند که مناسبات خود را به سطح سفارت ارتقا دهند.

چند هفته پیش سنای آمریکا جولی فیشر، معاون بخش اروپای غربی وزارت خارجه را به عنوان سفیر جدید در بلاروس تایید کرد.