رئیسی به دنبال مشروعیت بیش از ۱۶میلیون رای است

شنیده ها

این روزها کسانیکه به دنبال انتخابات و صندلی پاستور هستند، گمانه‌زنی‌هایی از حضور ابراهیم‌رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰ دارند.

بی‌شک قدرت ریاست‌ قوه‌قضاییه در جمهوری‌اسلامی بیشتر از سران سه قوه‌ دیگر است ولی اینکه چرا قرار است رئیسی را به میدان بکشند دلیل دیگری دارد.

آن‌هایی که رئیسی را سال ۹۶ به میان میدان آوردند و به مردم معرفی کردند به دنبال آن بودند که بتوانند مشروعیت رای مردمی را برای جایگاه‌های احتمالی او در آینده ترسیم کنند ولی به خاطر برخی مسائل مانند حمایت برخی تندروها از وی و برخی مسائل دیگر او نتوانست بیشتر از ۱۶میلیون رای بیاورد و در کشوری که بیش از ۸۵میلیون جمعیت دارد این میزان رای برای هدف اصلی کافی نبود.

در این میانه باید دست کم حدود ۲۰میلیون رای برای او فراهم شود که مشروعیت حداقلی مردمی را کسب کند و در کنار ترسیم چهره عدالت‌محور و فساد گریز، به عنوان فردی مناسب که سیادت نیز دارد برای جایگاه‌های فراتر از ریاست‌جمهوری آماده شود.

با وضعیتی که روحانی و یاران او رقم زدند و با دلسردی که میان مردم به وجود آمده است، رای ثابت قشر حاکمیتی و نیز برخی آرای سرگردان که به دنبال منجی احتمالی هستند رای خود را به سبد وی می‌ریزند و با مشروعیت ۲۰میلیونی و ساخت چهره عادل(در قوه‌قضاییه) از او و الصاق عنوان آیت‌اللهی که خود او نیز قبول ندارد، شرایط وی را تنظیم می‌کنند.