رئیس‌جمهوری که نمی‌داند در کشورش چه می‌گذرد

✍️ اسماعیل منصور نژاد

روحانی: می‌گویند کوه‌های ما را فروخته‌اند، بعد روز دیگر می‌گویند نه وقف شده است بعد می‌گویند جنگل‌ها فروخته شده است و بعد می‌گویند نه وقف شده است.


این چه حرفی است؟ مگر می‌شود زمین خدا، مرتع، اقیانوس، دریا، کوه و جنگل که جزو انفال است، وقف کرد؟ مگر مال کسی است که وقف کند؟

جنابعالی رئیس‌جمهوری مملکت هستید، ولی از مملکت خبر ندارید:


۱ ـ دیروز چهارشنبه، وقف دو پلاک در منطقه ملار در دماوند باطل شد و آن را برگرداندند به منابع طبیعی.

۲ ـ به گزارش ایسنا، قرار است بر اساس حکم دادگاه، بیش از ۵هزار هکتار از جنگل‌های هیرکانی به متولی یک امامزاده واگذار شود و جالب اینکه درخت‌هایش هم باید قطع شود! ادعای متولی امامزاده هم این است که فلان شخص در دوره قاجار ۶ دانگ روستای آقمشهد را وقف کرده، در نتیجه بر همان اساس و با حکم دادگاه آن را پس گرفته‌اند.


یک: آن شخص در زمان قاجار به چه حقی جنگل را وقف کرده است؟ مگر جنگل ارث پدری او بوده که آن را وقف کرده است؟


دو: اگر طرف در عهد بوق و خان خانی و به خاطر نفوذ در روستا به خودش حق داده که زمین‌های ملی را وقف کند، چرا قاضی محترم نمی‌داند که بر اساس فقه حاکم بر کشور، وقف یا مالکیت جنگل «خلاف شرع» است؟ سند یونسکو برای این جنگل‌ها و ثبت آن به عنوان میراث جهانی، هیچ، حداقل به فقه خودتان عمل کنید.

۳ _با فرض اینکه این جنگل‌ها منابع ملی‌اند و به نام هر نهادی که باشد فرقی نمی‌کند، اما چرا قرار است تمام درخت‌های این جنگل‌ها قطع شود؟!


اگر فشار مردم در شبکه‌های اجتماعی نبود، حتی ارتفاعات غیر قابل عبور البرز و زاگرس را هم بین عده‌ای تقسیم می‌کردند. بعد آقای رئیس‌جمهوری می‌گوید «دشمن در حال شایعه‌سازی است.»


دشمن همان کسانی هستند که در داخل همین مملکت مشغول بحران‌سازی هستند. دشمن کسانی‌اند که به فکر تصرف مراتع دماوند هستند. دشمن کسانی‌اند که دست می‌گذارند بر روی جنگل‌های هیرکانی، آن هم به نام وقف. اوقاف این زمین‌ها و جنگل‌ها را برای چه می‌خواهد؟ اصلاً کار اوقاف در این مملکت چیست؟ اینها به کنار، چرا می‌خواهند درخت‌های آن را قطع کنند؟!