رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس: آمریکا مانع فعالیت کانال ایران و سوئیس می‌شود/ حساب‌ها حکم قلک دارند/ با آمدن بایدن کانال ایران و سوئیس یکی از پر تبادل‌ترین کانال‌ها می‌شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس گفت: آمریکا مانع انتقال پول به حساب این کانال و امکان تبادل کالا و تجهیزات پزشکی شده‌ است.

به گزارش برنا ، «شریف نظام مافی»، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس در خصوص وضعیت کنونی کانال مالی سوییس و امکان فعالیت در آن گفت: از اولین مبادله‌ای که بهمن ماه سال گذشته انجام گرفت تاکنون هیچ تبادلی در کانال مالی ایران و سوئیس صورت نگرفته‌است.

او افزود: شرکت‌های سوئیسی که در این سامانه فعالیت می‌کنند، درخواست‌های متعددی برای فعالیت تجاری و تبادل کالا داشتند اما مقامات امریکایی اجازه ندادند به حساب این سامانه پول واریز شود.

نظام مافی خاطر نشان کرد: برای اولین تبادلی که در این کانال صورت گرفت، حساب مخصوصی در سوئیس برای خرید دارو و تجهیزات پزشکی افتتاح و از طریق حساب‌های موجود ایران در بانک‌های سوئیس به آن پول واریز شد اما این حساب‌ها حکم قلک دارند و نباید بیش‌تر از مقدار خاصی از آن‌ها برداشت شود.

این عضو اتاق بازرگانی اظهار کرد: برای اولین تبادل صورت گرفته در این کانال پول موجود بود اما علاوه بر مساله پول، آمریکا آنقدر تبادل اطلاعاتی را مشکل کرده‌ است که شرکت‌های صادر کننده سوئیسی برای هر محموله باید ۳ تا ۴ ماه کاغذ بازی کنند تا مجوز دریافت کنند.

نظام مافی ادامه داد: مقامات آمریکایی اجازه نمی‌دهند حتی از حساب‌های بلوکه شده ایران در خارج پولی به حساب این کانال واریز شود و محدودیت‌های زیادی از جمله صدور مجوز ترتیب داده‌اند.

به گفته این فعال اقتصادی، ساز و کار و مکانیزم، ساخته و تکمیل شده‌ است اما مقامات آمریکا برای فعالیت آن ممانعت به عمل آوردند.

او افزود: قطعا رایزنی‌های زیادی میان بانک مرکزی و مقامات دولت ایران و سوئیس برای راه‌اندازی این سامانه صورت گرفته اما هنوز به نتیجه نهایی منجر نشده‌ است.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس گفت: این کانال پتانسیل بالایی دارد به ویژه اگر جو بایدن در ماه نوامبر انتخابات را برنده شود، این کانال می‌تواند به یکی از پر تبادل‌ترین کانال‌ها تبدیل شود.

گفتنی است ۷ بهمن ماه نخستین تراکنش مالی از طریق این کانال موسوم به «شتا» زیر نظر وزارت خزانه‌داری آمریکا انجام شد.

دولت سوئیس ایجاد کانال مالی «شتا» را در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد به بحث گذاشته بود.

در حالی که آمریکا از طریق اجرای این کانال موج تبلیغاتی زیادی را ایجاد کرده‌ بود، «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه کشورمان، گفت که این کانال کمتر از اجرای دستور دیوان بین المللی دادگستری است که به آمریکا دستور داد، حق ندارد از ورود غذا و دارو به ایران ممانعت کند. سیاست آمریکا کماکان سیاست فشار به مردم ایران است، سیاست محروم کردن مردم از منابع مالی برای پرداخت هزینه‌های غذا و دارو و محدود کردن، روش‌های استفاده از منابع مالی است.