رئیس اداره ژنتیک وزارت بهداشت: مجلس می‌خواهد جمعیتی «ناقص‌الخلقه‌» تحویل دهد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، اشرف سماوات، رئیس اداره ژنتیک وزارت بهداشت در سخنانی درباره حذف طرح غربالگری گفت که مجلس جمهوری اسلامی می‌خواهد جمعیتی «ناقص‌الخلقه‌» تحویل دهد.


بخشی از مهمترین سخنان او را در ادامه می‌خوانیم:

  • توجه داشته باشید که نوع آزمایشات مورد نیاز در برنامه‌های ژنتیک با هم متفاوت است، تجهیزات برخی را در داخل کشور داریم و برای آزمایش‌ آنها مشکلی نداریم، اما برای بعضی از آزمایش‌ها به امکانات خارج از کشور نیاز داریم و باید مشخص کنیم که در چه شرایطی ارسال نمونه به خارج از کشور، برای امنیت مملکت اشکالی ایجاد نمی‌کند.

  • برای بعضی بیماری‌ها مثل سندروم داون جنجال ایجاد می‌شود که نمونه‌ی اینها را برای غربالگری به خارج از کشور می‌فرستند، در صورتی که اصلا اینطور نیست، چون نمونه آن در داخل کشور غربالگری می‌شود، گرچه الان تحریم هستیم و کیفیت دستگاه و تجهیزات و کیت برای این آزمایش تحت تاثیر قرار می‌گیرد

  • این طرح در خصوص رشد جمعیت است، چون رشد جمعیت ایران در حال کاهش پیدا کردن است و این واقعا یک فاجعه محسوب می‌شود و باید جلوی آن گرفته شود، بنابراین همه‌ی ما پشتیبان این طرح هستیم و هیچ مخالفتی با طرحی که باعث رشد جمعیت شود نداریم و با تمام دانش و امکانات از آن حمایت می‌کنیم.

  • در این طرح چنان محدودیت‌هایی برای غربالگری در نظر گرفته شده است که از نظر ما که در اجرای غربالگری متخصص هستیم و این موضوع را علمی و عملی می‌شناسیم، عملا غربالگری با این روش‌ها حذف خواهد شد و نمی‌تواند دارای اثر باشد.

  • اگر شناسایی درستی صورت نگیرد، جنین‌های ناقص الخلقه افزایش پیدا می‌کنند، اینها جمعیت را افزایش نخواهند داد، چون اکثرا درگیر مرگ زودرس می‌شوند، بسیاری از آنها زیر ۵ سال فوت می‌کنند، این کودکان جدا از اینکه خیلی زجر می‌کشند، باعث ایجاد مشکلات زیادی برای مادر و خانواده‌ی خودشان هم می‌شوند.