رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری: معلوم نیست واکسن‌های کووایران برکت کجاست

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر حالی که ستاد اجرایی فرمان امام از تحویل یک میلیون دز واکسن کووایران‌برکت به وزارت بهداشت خبر داده ، پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفته وزارت بهداشت واکسنی دریافت نکرده است.

پیام طبرسی روز یکشنبه ۱۳ تیر به خبرگزاری آنا گفت: سازندگان واکسن برکت می‌گویند یک میلیون دز به وزارت بهداشت تحویل داده‌اند اما وزارت بهداشت اظهار می‌کند که هیچ واکسنی دریافت نکرده‌ است و معلوم نیست این واکسن‌ها الان کجاست.

عضو تیم کارآزمایی بالینی واکسن کووایران برکت در پاسخ به این پرسش که «یعنی هنوز ما نمی‌توانیم بر واکسن داخلی تکیه کنیم؟» بیان کرد: بهتر است بگویم نمی‌دانم، از یک سو سازندگان می‌گویند واکسن‌ها به وزارت بهداشت تحویل داده شده است، اما وزارت بهداشت می‌گوید که دریافتی با این مشخصات خصوص نداشته است و ما هنوز خودمان گیج هستیم که چه اتفاقی افتاده است.

وی درباره تولید واکسن‌های داخلی نیز گفت: برخی از واکسن‌های داخلی قابلیت تولید انبوه ندارند و به مرور زمان از چرخه خارج می‌شوند، اما دولت باید اقدامات تولیدی خود را متوجه به واکسن‌هایی کند که این قابلیت را داشته باشند.

پیام طبرسی افزود، متاسفانه هنوز حدود یک درصد از افراد واکسینه شده‌اند و باید متوجه باشیم که وعده‌ها به جایی نمی‌رسد و نیاز به اقدامات عملی است.

طبرسی در خصوص اصالت واکسن‌ها کوو ایران پاستور اظهار کرد: در رابطه با واکسن پاستور هم سفارت کوبا اظهاراتی متفاوت از آنچه که مسئولان ما می‌گویند داشت، این سفارت اعلام کرد که این واکسن ایرانی- کوبائی نیست و کاملا کوبائی است و ما آن را برای تحقیقات به ایران دادیم که ایرانی‌ها به آن مجوز اضطراری مصرف دادند، مسئله این است که ما باز باید از کوبا واکسن را خریداری کنیم و مال ما حساب نمی‌شود.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری بیان کرد: تا الان گزارشی مبنی بر تزریق واکسن ایرانی ارائه نداده‌اند، مگر همان‌هایی که در کلینیکال تریال استفاده می‌شوند که تا الان تنها ۲۰ هزار عدد برای تحقیقات و به افراد مشخص در فرایند آزمایش تزریق شده است.