رئیس جمهور ترکیه: “ترکیه در مدیترانه و اژه، از حقوق خود دفاع خواهد کرد”

پایگاه خبری / تحلیلی نگاماردوغان: به خاک و منافع هیچ کشوری چشم ندوخته و به هیچ کشوری اجازه دست درازی به منافع‌مان را نمی‌دهیم

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه ابراز داشت که ترکیه از حقوق خود در مدیترانه و دریای اژه دفاع خواهد کرد.

اردوغان طی سخنانی در برنامه جشن نهصد و چهل و نهمین سالگرد پیروزی نبرد ملازگرد در پارک ملی ملازگرد در استان موش، در رابطه با تنش موجود در مدیترانه شرقی گفت: “هنگامی که می‌گوییم انجام خواهیم داد، انجام می‌دهیم و نتایجش را نیز قبول داریم. اگر کسی توانایی این را دارد که مقابل ما قرار گیرد به میدان بیاید، اما این را نیز بداند که تاوان این کار را نیز پس خواهد داد وگر نه بر سر راه ما قرار نگیرد.”

رئیس جمهور افزود: “کسانی که حتی لیاقت میراث بیزانس را نداشته‌اند، امروز از اروپایی‌ها کمک گرفته، در تلاش ناحقی، بی‌قانونی و دزدی هستند که این نیز نشان می‌دهد آنها از تاریخ درس نگرفته‌اند.”

اردوغان اظهار داشت که ترکیه به خاک، حاکمیت و منافع هیچ کشوری چشم ندوخته و به هیچ کشوری نیز اجازه دست درازی به منافع خود را نخواهد داد.

وی تاکید کرد: “طرف‌های مقابل را به بازنگری در رفتارشان و ممانعت از اقدامات اشتباهی که موجب زوال آنها خواهد شد دعوت می‌کنیم. همه باید بدانند که ترکیه دیگر کشوری نیست که بخواهند صبر، عزم، اراده، شجاعت و امکانات آن را آزمایش کنند.”

اردوغان افزود: “کسانی که اندیشه اقدام علیه ترکیه در دلشان مانده، به هیچ وجه فرصت اقدام علیه ما را نخواهند یافت.”