رئیس جمهور جامعه نساز و حوزه علمیه ساز!

✍️امید فراغت

قم نیوز به مستنداتی درباره یک مدرسه علمیه لاکچری در قم دست یافته که با هزینه حدودی صد میلیارد تومان بازسازی شده و دارای امکانات منحصر به فردی از جمله سونا، جکوزی و استخر است این مدرسه علمیه به حوزه علمیه قم تعلق ندارد و با بودجه دولتی ساخته شده است این خبر کوتاه چه پیامی به ملت می‌دهد؟!

رئیس جمهوری که جامعه ساز نبوده است و مورد نقد و انتقاد چپ و راست و میانه است شاید با وجود چنین واقعیتی به دنبال ساختن آینده خود است.

رئیس جمهور لاکچری و به تعبیری مدرن در قامت رئیس قوه مجریه در گرداب سنت‌ها در حال غرق شدن است اما چنین ساخت و ساز‌هایی نمی‌تواند مفرّی برای پاسخ گویی اش باشد چرا که در زمان انتخابات ۹۶ و ۹۲ شعارهایی سَر داد که فقط از قواره یک شخصیت سکولار بر می‌آمد اما روحانی آن شعارها را بیان کرد و خیلی زود در گِل و لای ادبیاتِ قدرتِ پنهان گرفتار شد و ملت را هم گرفتار کرد.

امیدوارم که ساخت مدرسه علمیه توسط بودجه دولتی صحت نداشته باشد اما در فضایی اکثریت ملت به هِن هِن اقتصادی و معیشتی افتاده‌اند چنین ردیف بودجه‌ای حُسن ظن برای روحانی و سوء ظن برای ملت ایجاد می‌کند و چنین رویه‌ای باید قطع شود چرا که معاش روحانیت نباید وابسته به دولت باشد و نشر چنین خبری دو سَر باخت است.

سکوت و عمل نکردنِ دولت در حوزه‌های مختلف کمک بیشتری به حفظ وضع موجود خواهد کرد بنابراین شایسته است دولت پاسخگوی صحت و سُقم چنین عملکردی باشد و اگر خبر درست نیست پاسخ بگوید و اگر هم خبرِ ساخت مدرسه علمیه لاکچری درست است دلایل چنین اقدامی را برای ملت بیان کند.

دلِ علمای قم زمانی به دست می‌آید که مردم در امنیت اقتصادی و معیشتی باشند و فکر نمی‌کنم آنان نیز حاضر باشند حیاتِ سخت افزاری و نرم افزاری شان وابسته به دولت و حکومت باشد.