رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا: کلام رهبری فصل الخطاب بود / مازنی: از سیاسی کردن ایام عاشورا پرهیز کنیم/ ستاد ملی مقابله با کرونا «فصل الخطاب» است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ اگر ما احساس کردیم شعائر عاشورا برای جان خود ما و هموطنان و هم هیأتی های ما خطر دارد، طبعا باید رعایت کنیم. حفظ جان واجب تر از شعائر مذهبی مستحب است. حفظ جان و سلامت مردم واجب و شعائر مذهبی جزو مستحبات، ولو مستحبات بسیار مؤکد و مهم، است. حتی در واجبات همین بحث هست که انسان باید در جای خودش به وظیفه شرعی اش عمل کند.

رهبری بخشی از سخنان خود در روز عید قربان را به مسأله توجه عزاداران حسینی(ع) و هیأت ها و مداحان به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا اختصاص داده و تأکید کرد: «همه‌ سوگواران حسینی، هیأت ها و مداحان موظفند به هرچه ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام می کند، عمل کنند زیرا موضوع بسیار مهم است».

وی همچنین در خصوص اطعام و نذری های ماه محرم توصیه کرد که «اطعام ماه محرم نیز می تواند با رعایت کامل دستورالعمل‌ های بهداشتی به شکل کمک مؤمنانه به دست خانواده ‌ها برسد».

به نظر می رسد اینکه رهبری در چنین روزی فراز نخست سخنان خود را به «تأکید بر عمل به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا» اخصاص می دهد چند نکته را در بر دارد که مهمترین آنها اهمیت موضوع از نظر وی است؛ و اینکه از نظر وی مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا باید برای همه مردم قابل احترام باشد و به هر تصمیمی که آنها می گیرند تمکین شود.

رئیس جمهور نیز در سخنرانی دیروز خود نکته اشاره شده در سخنان رهبری را فصل الخطاب دانست و ابراز امیدواری کرد که «محرم امسال عزاداری شکوهمند با رعایت همه جوانب امر و پروتکل‌ها را داشته باشیم».

در این خصوص با احمد مازنی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس دهم گفت و گویی داشته ایم که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

رهبری در فرازی از سخنان روز عید قربان خود به مسأله عزاداری های ماه محرم اشاره داشته و تأکید کرده که مداحان، منبری ها و عزاداران امام حسین(ع) به پروتکل های بهداشتی و دستورالعمل های ستاد ملی مقابله با کرونا دقت داشته باشند. به نظر شما چطور می توانیم ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی، شعائر مذهبی و عاشورایی را اجرا کنیم؟

اوایل که ویروس کرونا از وهان چین شروع شد و به مرور شیوع پیدا کرد و آثاری در ایران و بعضی از کشورهای دیگر دیده شد، مردم و مسئولین به نوعی غافلگیر شدند و در این فضای غافلگیرانه اظهار نظرها و موافقت و مخالفت هایی می شد، به ویژه در همین مسأله شعائر مذهبی و رعایت اصول بهداشت و درمان یک سری اختلاف نظرهای جدی شکل گرفته بود و افرادی بودند که به طور کلی تأکید داشتند این مجالس و محافل و مراکز دینی باید تعطیل شود و افراد دیگری هم اصرار داشتند که نباید تعطیل شود. اصلا روی باورهای مردم و باور به دعا، توکل و توسل تأثیر گذاشته بود.

اینها مسائلی است که به صورت گسترده در سطح جامعه مطرح شد ولی به مرور تجربه هایی کسب شده، مثل اینکه در بیت الله الحرام شاهد یک حج ویژه و تاریخی بودیم. چون در طول تاریخ چنین حجی سابقه ندارد که با یک جمع محدود و تقریبا شبه تعطیلی برگزار شود. مسجد النبی(ص) و عتبات عالیات عراق و ایران هم تحت تأثیر قرار گرفته است. ولی تجربه ای کسب شده و ما با این تجربه متوجه شدیم که ماه رمضان و شب های قدر را با رعایت اصول بهداشتی چطور می شود اداره کرد. حرم هایی که تعطیلی مطلق بود نیز با یک سری گشایش هایی مواجه شده است.

هنوز هم بحث های جدی در جامعه وجود دارد. به نظر من در محافل دینی و علمی جای بحث دارد. مسأله عاشورا برای مردم ایران یک پدیده دینی و ملی تمام عیار است. یعنی مردم به شدت به مناسک و شعائر عاشورایی باور و اعتقاد دارند. سینه زنی، هیأت رفتن و نذری دادن در این ایام جزو عقاید و باورهای مردم شده است. ممکن است در بعضی از این باورها تحریفاتی هم شکل گرفته و اشکالاتی هم باشد ولی در مجموع، مردم با عاشورا زندگی کرده و می کنند و به صورت ویژه در جامعه ایران، ایرانی شیعه، سنی و حتی غیر مسلمان به نوعی با تاسوعا و عاشورا و امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) اعتقاد دارند. این یک واقعیت است.

ویروس کرونا یک مسأله شخصی و فردی نیست

اگر همان طور که اشاره داشتید این عزاداری ها و هیأت ها با سلامتی سوگواران امام حسین(ع) تضاد و تناقض داشته باشد، چطور می توانیم این قضیه را حل کنیم؟

من یک سوی واقعیت را تشریح کردم که اعتقادات، باورها و عشق به اهل بیت(ع) و عاشورا است. اما در سوی دیگر وقتی می گوییم برای سلامتی ما خطر دارد، ممکن است کسی بگوید من می خواهم از جان خودم بگذرم. اولا اینجا بحث می شود که اگر شما از جان خودت بگذری چه نفعی برای اسلام و خودت دارد؟! اصلا امام حسین(ع) می پسندد که برای عزاداری از جان خودت بگذری؟! ثانیا اگر شما در مورد خودت مسأله را حل کنی و بگویی می خواهم از جان خودم به خاطر امام حسین(ع) بگذرم، ویروس کرونا یک مسأله شخصی و فردی نیست که بگویم من از جان خودم می گذرم. بلکه من می توانم ده ها، صدها و بلکه هزاران نفر دیگر را در معرض مخاطره قرار دهم. یعنی من مالک جان دیگران نیستم؛ کما اینکه مالک جان خودم هم نیستم.

ما حق نداریم برای انجام وظیفه دینی حقوق دیگران را تضییع کنیم

اینجا علاوه بر حق فردی، حق الناس و حق مردم مطرح می شود. ما حق نداریم برای اینکه وظایف دینی خودمان را انجام دهیم حقوق دیگران را تضییع کنیم. مثلا ما می گوییم نماز وقتی درست است که آب وضو و مکان نماز غصبی نباشد. یعنی وقتی حق الناس مطرح می شود نماز هم در معرض خطر قرار می گیرد. در مورد روزه و سایر عبادات همین طور است.

حفظ جان واجب و شعائر مذهبی مستحب است

اگر ما احساس کردیم شعائر عاشورا برای جان خود ما و هموطنان و هم هیأتی های ما خطر دارد، طبعا باید رعایت کنیم. حفظ جان واجب تر از شعائر مذهبی مستحب است. حفظ جان و سلامت مردم واجب و شعائر مذهبی جزو مستحبات، ولو مستحبات بسیار مؤکد و مهم، است. حتی در واجبات همین بحث هست که انسان باید در جای خودش به وظیفه شرعی اش عمل کند.

بحث ها و گفت و گوهای فراوانی در این خصوص در رسانه ها مطرح شده که بخشی از این گفت و گوها را طبیعی، منطقی و مستدل دیدم. مثل اینکه در یک طرف وظیفه مذهبی و در طرف دیگر سلامت است؛ باید ببینیم که جمع بین این دو را چه باید کرد. در جمع بین این دو اصل بر «حفظ جان» است. اما گروهی گرایش به این داشته اند که بیشتر بر حفظ جان تأکید کنند و گروهی گرایش به این داشته اند که بیشتر بر شعائر مذهبی تأکید کنند. بالأخره وقتی می خواهد تصمیم گیری شود، دو طرف باید دیده شود. این بحث ها در نوع خودش برای آگاهی مردم مؤثر بود.

شیطنت هایی که منشأ علمی ندارد

یک سری مباحث هم مطرح شد مثل اینکه اگر این جوری باشد تکلیف نذورات چه می شود؟ تأثیر دعا و توسل چه می شود؟ اینها بحث های لازم است و باید بحث شود. اما شیطنت هایی هم این وسط دیده شده است. شیطنت هایی که به نظر من هیچ کدام از آنها منشأ علمی ندارد. آدم های بی سواد و شاید تحت تأثیر دشمنان اهل بیت(ع) و دشمنان ایران می خواستند دو قطبی در جامعه ایجاد کنند؛ انگار یک قطب اصرار بر عزاداری دارد و یک قطب هم اصرار دارد که نباید عزاداری کنیم. به نظر من اینها فضاسازی های کاذبی بوده که در جامعه و به خصوص فضای مجازی شکل گرفته است.

ستاد ملی مقابله با کرونا «فصل الخطاب» است

آقای رئیس جمهور در ستاد ملی مقابله با کرونا گفت که هم عزاداری می تواند برگزار شود و هم پروتکل های بهداشتی باید رعایت شود. اینکه جمع بین این دو را چگونه باید انجام دهند، استنباط همه این بود که تکلیف را ستاد مقابله با کرونا و کارشناسان بهداشتی مشخص می کنند. خوشبختانه در فرمایشات مقام معظم رهبری در روز عید قربان هم یک حکم کلی بسیار مهم صادر شده که همه موظف هستیم بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا عمل کنیم و این ستاد «فصل الخطاب» است. یعنی جایی که هم کارشناسان دینی و مذهبی، رئیس حوزه علمیه، وزیر بهداشت و کارشناسان امنیتی حضور دارند؛ به ریاست شخص رئیس جمهور که بیشترین وقت را برای این کار می گذارد.

گروه های مختلف به تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا تمکین کنند/ این ستاد را تحت فشار قرار ندهند

بنابر این من خواهش می کنم که گروه های مختلف به تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا تمکین کنند. از طرفی هم حالا که توپ در زمین ستاد ملی مقابله با کرونا است، این ستاد را تحت فشار قرار ندهند. یعنی ممکن است عده ای تحت فشار قرار دهند که برای برگزاری باشکوه مراسم عاشورا از بعضی اصول بهداشتی و اقدامات پیشگیرانه جلوگیری کنیم؛ که این خطر دارد و مایه وهن مذهب و برنامه های عاشورایی می شود. خدای ناکرده اگر شیوع این ویروس گسترده شود و شاهد مرگ و میر گسترده مردم باشیم، مایه وهن مذهب و مراسم و شعائر عاشورایی می شود.

حوزه های علمیه در این موضوع مواضع خوبی داشته اند

از طرف دیگر هم فشار نیاورند که شما کلا تعطیل کنید. به عهده پزشک بگذاریم. مثل مریض عاقل، فهمیده و با شعوری که برای تشخیص و معالجه به پزشک مراجعه می کند و دیگر در مقابل تشخیص پزشک نسخه را پاره نمی کند و یا نسخه دیگری برای خودش بپیچد. اینجا باید ستاد ملی مقابله با کرونا نسخه را بپیچد؛ که مسئولیت علمی و دینی آنها بسیار سنگین شده است. البته در اینجا علم و دین در دو نقطه قرار ندارند؛ علم همان است که دین می گوید و دین همان است که علم می گوید. یعنی مسیرشان یکی است. خوشبختانه حوزه های علمیه هم در این موضوع خوش درخشیدند و مواضع خوبی داشته اند.

مسئولین هیأت های مذهبی تلاش کنند که به پروتکل های ستاد ملی مقابله با کرونا عمل شود

من خواهش می کنم مسئولین هیأت های مذهبی، ذاکرین اهل بیت(ع)، اصحاب فرهنگ و هنر و اهل منبر تلاش کنند که به پروتکل های ستاد ملی مقابله با کرونا عمل شود. به صاحب نظران و اصحاب فرهنگ و هنر هم توصیه دارم از تمام ذوق و سلیقه خودشان بهره گیری کنند برای اینکه یک عاشورای ماندگار، ویژه و متناسب با این شرایط تاریخی که الآن برای همه بشر اتفاق افتاده خلق کنند. در فضای مجازی و فعالیت های هنری به شکل های مختلف می توانند این کار را انجام دهند. من فکر می کنم برگزاری نمایشگاه های آثار هنری مربوط به عاشورا در فضای مجازی، رونمایی از کتاب های جدیدی که در مورد عاشورا نوشته شده و نذر پی دی اف این کتاب ها به صورت رایگاه در اختیار مردم قرار دهند و برنامه های صدا و سیما هم به این سمت سوق پیدا کند که نوجوانان و جوانان ما با اهل بیت و اصحاب امام حسین(ع) و تک تک شهدای کربلا آشنا شوند.

فرصت کاهش برنامه های عمومی و حضور در صف های سینه زنی باعث شود که کمی با امام حسین(ع) خلوت کنیم. من فکر می کنم کسانی که اهل دل باشند و مفهوم زیارت عرفه امام حسین(ع) را درک کنند، خواندن یان دعا و رفتن در آن حس و حال خیلی مطلوب تر از دعای عرفه ای است که به صورت جمعی خوانده شود و وسط آن چند حرف غیر مرتبط هم زده شود. ایام عاشورا هم همین طور می تواند باشد. یعنی افراد مطالعه کنند و عمق بینش و دانش خودشان را نسبت به عاشورا افزایش دهند.

از دوقطبی، جناحی و سیاسی کردن ایام عاشورا پرهیز کنیم

امیدوارم این فرصت را غنیمت بشماریم و از دوقطبی، جناحی و سیاسی کردن ایام عاشورا پرهیز کنیم؛ خصوصا در این شرایطی که مردم به شدت گرفتار و درگیر این ویروس هستند و مشکلات معیشتی هستند.

در فراز دیگری از سخنان روز عید قربان رهبری  توصیه شد که مردم می توانند نذورات خودشان در قالب همان «کمک مؤمنانه» تعریف کنند. برداشت من این است که می توان نذری ها را هم با حضور تعداد محدودتری آماده کرد و در اختیار مردم گذاشت. نظر شما در خصوص بردن نذری ها به قالب کمک مؤمنانه چیست؟

من فکر می کنم همین کاری که مردم در ماه رمضان و قبل و بعد از آن در فضای کرونایی انجام دادند و دارند انجام می دهند و بسته هایی را تهیه می کنند و به مستضعفان می دهند چند نکته ظریف دارد. یکی اینکه خدمت به مخدوم واقعی می رسد. شاید کسی که در صف قیمه امام حسین(ع) می ایستد یک لاستیک ماشینش به اندازه صد برابر غذایی که آنجا می گیرد هم بیشتر ارزش مادی داشته باشد و برای تبرک این نذری را می گیرد. اما کسی که بسته غذایی را آماده می کند و جلوی خانه ای می برد، حاکی از این است که این خانه به این غذا نیاز دارد. پس نکته اول این است که خدمت توسط خادم به مخدوم واقعی می رسد.

نکته دوم این است که در این اتفاق از ریخت و پاش جلوگیری می شود. یک بسته غذایی مشخص، پخته یا خام، جلوی خانه ای برده می شود که آن خانواده مصرف کنند. در حالی که در مجالس عمومی ممکن است یک نفر به اندازه ۱۰ نفر غذا بگیرد و در یخچال بگذارد و حتی شاید مصرف نشود. ولی اینجا ریخت و پاش نمی شود و به اندازه توزیع و مصرف می شود.

اما تذکری که من به این دوستان دارم این است که به شدت مراقب باشند کرامت انسان ها حفظ شود و ریاکاری در این کار نباشد. چون شرط اصلی برای پذیرش عبادت، اخلاص است. اگر خدای ناکرده اخلاص نباشد و ریاکاری و یا استفاده های خارج از چهارچوب اهداف اهل بیت(ع) باشد، آن وقت به ضد خودش تبدیل می شود.

«نذر فرهنگی» هم می تواند تأثیرگذار باشد

اما در عین حال، آن حرف من هم که در کنار این نذورات، کتاب و سی دی های مفید و آثار فرهنگی نذر کنند هم منافاتی با آن ندارد؛ که آن در جای خودش با رعایت شئون و ویژگی هایی که دارد و این هم در جای خودش می تواند تأثیرگذار باشد.

حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه مقررات ستاد برای همه لازم الاجرا است، تصریح کرد که باید تا فرا رسیدن زمانی که واکسن قابل قبول در دسترس قرار گیرد، اقدامات سختگیرانه ادامه یابد.

رئیس جمهور با تبریک پیشاپیش عید سعید غدیر از مردم به خاطر همکاری با ستاد ملی کرونا در اجرای پروتکل‌های بهداشتی برای حفظ سلامت خود قدردانی کرد و گفت: آمارها و گزارش‌های ارائه شده در جلسه امروز از وضعیت استان‌ها امیدوارکننده بود و حکایت از این داشت که حدود ۱۰ استان کشور که هفته‌های قبل در شرایط سخت بودند امروز از پیک بیماری عبور کرده‌اند و ان شاءالله با مراعات بیشتر در روزهای آینده به نقطه ثبات و آرامش خواهند رسید.

دکتر روحانی افزود: تا امروز هر استانی که وارد یک دوره پیک بیماری شده و مشکلات را پشت سر گذاشته شاهد پیک دوم در آن استان نبوده‌ایم روندی که امروز مردم در رعایت اصول بهداشتی سپری می‌کنند اگر به همین شکل ادامه یابد حتما در هفته‌های آینده خبرهای خوشی را شاهد خواهیم بود و آمارها همچنین حکایت از مراعات اصول و پروتکل‌های بهداشتی در ادارات، بانک‌ها و مراکز پرتجمع دارد. البته عده‌ کمی هم رعایت نمی‌کنند و حتما نیازمند آن هستیم با کسی که تخلف می‌کند برخورد کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: برای ماه محرم و عزاداری‌ها در این ماه نیز مقرراتی وضع شده که تا هفته آینده قطعی، تصویب و ابلاغ خواهد شد. مسوولین هیات‌ها و تکایا باید در این زمینه مسوولیت بپذیرند و اگر کسی در هیات‌های عزاداری اصول بهداشتی را رعایت نکرد مسوولین هیات‌ها باید با او برخورد کنند.

وی با تاکید بر اینکه راهبرد ما در مورد این ویروس تغییر نکرده و همان راهبرد قبلی است، گفت: آموزش و توضیح دادن به مردم در مورد این ویروس همچنان به عنوان یک اصل باید در دستور کار ما باشد و مردم نیز باید رعایت اصول بهداشتی را بر همه چیز مقدم بدانند و الزام در استفاده از ماسک و پرهیز از تجمعات و رعایت فاصله‌گذاری همچنان ضروری و لازم است. اجتماعات تحت هر عنوان همچنان ممنوع است تا شرایط بهبود یابد.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه با فرد متخلف از رعایت اصول بهداشتی حتما باید برخورد شود، گفت: اگر فردی پروتکل‌ها و اصول بهداشتی را رعایت نکرد باید تنبیه شود تمام افراد متخلف باید شناسایی و با آنها برخورد صورت گیرد و این برخورد‌ها حتما باید اعلام شود تا مردم در جریان قرار گیرند.

رئیس جمهور افزود: ادامه انجام تست و شناسایی افراد مبتلا راه مقابله با این بیماری است و باید بدانیم چه کسی حامل و ناقل ویروس است تا بعد از شناسایی افراد آلوده، او را از جامعه جدا کنیم و به عنوان وظیفه دوم همه افرادی که در تماس با فرد مبتلا بودند را شناسایی و از جامعه جدا کنیم.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه سرعت انتشار ویروس در برخی از استانها بالا بوده است، گفت: به استان‌ها اختیارات لازم داده‌ شده است که در ستادهای استانی برای کنترل و مهار ویروس تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه اعلام وضعیت سفید، هشدار یا قرمز در مناطق مختلف به موضوعات گوناگون از جمله امکانات استانها بستگی دارد، گفت: در این زمینه شرایط استان‌ها از جمله نیروی انسانی و کادر درمان و امکانات آن استان مورد توجه است.

دکتر روحانی تقویت بخش سلامت را یکی از مسائل مهم مورد تاکید عنوان کرد و گفت: افزایش تخت‌های بیمارستانی و تامین لوازم و تجهیزات مورد نیاز، تقویت کادر درمان و پرستاری با استخدام نیروهای جدید همچنان اولویت ما در مقابله با ویروس کروناست و در همین رابطه تا پایان امسال حدود ۸هزار تخت جدید به بیمارستان‌ها اضافه خواهد شد.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با قدردانی از سخنان حکیمانه و مجتهدانه روز گذشته رهبر معظم انقلاب گفت: نکته بسیار مهم سخنان ایشان این بود که مرجع و مرجعیت نهایی که متولی امر سلامت جامعه در شرایط فعلی است، منحصرا ستاد ملی کروناست.

دکتر روحانی ادامه داد: آدرس را عوض نکنیم و مسیر را اشتباه نرویم یک خانه است و یک در دارد و آن ستاد ملی کروناست و  مقررات وضع شده از سوی ستاد ملی کرونا برای همه لازم‌الاجراست.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به ضرورت برگزاری عزاداری سیدالشهداء در ایام محرم با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی گفت: مگر می‌شود کسی مسلمان باشد و محرم برایش مهم نباشد؟ و شیعه باشد و محرم برایش مهم نباشد ملتی که با روحیه قوی در مقابل انواع فشارهای دشمنان ایستاده و مقاومت کرده است محرم را فراموش نخواهد کرد و حتما محرم ما امسال هم به گونه‌ای خواهد بود که بوی عزاداری امام حسین(ع) به مشام همه خواهد رسید.

دکتر روحانی با بیان اینکه با فرا رسیدن محرم، فضا باید در کشور در همه کوچه‌ها و خیابان‌ها حسینی و کاملا سوگوارانه شود، گفت: امسال ممکن است به خاطر رعایت پروتکل‌های بهداشتی نحوه عزاداری ما متفاوت باشد، دستورالعمل‌های لازم در مورد نحوه عزاداری‌ها تا پایان هفته مشخص و هفته آینده تصویب و ابلاغ می‌شود که باید مراعات و به طور کامل اجرا شود.

رئیس جمهور افزود: امسال صاحبان عزا در مساجد و محافل و متولیان هیات‌ها وظیفه جدید بسیار مهمی بر عهده دارند که آن مراعات برای تضمین سلامت همه عزاداران حسینی است.

دکتر روحانی افزود: همه جوامع مدنی و دینی این مسوولیت را بر دوش دارند و همه باید همکاری کنند تا سلامت عزاداران تضمین شود. دشمنان ما منتظر هستند که بهانه‌ای پیدا کنند ما نباید به دست دشمنان بهانه بدهیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: همانطور که باید عاشورا را زنده نگه‌داریم اهداف و آرمان عاشورا را هم باید زنده نگه داریم حیات و طراوت جامعه از اهداف عاشوراست.

دکتر روحانی افزود: ان شاءالله محرم امسال عزاداری شکوهمند با رعایت همه جوانب امر و پروتکل‌ها را داشته باشیم و نکته مهم اشاره شده از سوی مقام رهبری در این رابطه فصل‌الخطاب بود.

رئیس جمهور در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به تصمیمات جلسه امروز ستاد ملی کرونا گفت: امروز برای کمک به ودیعه مسکن مستاجرینی که در تنگنا هستند تصمیم خوبی اتخاذ شد. در مورد استخدام‌های جدید کادر درمان و پرستاری نیز مصوب شد برای کسانی که در کرونا فعال بودند امتیاز ویژه‌ای در نظر گرفته شود و در مورد آغاز سال تحصیلی جدید از ۱۵ شهریور نیز در مورد چارچوب‌ها تصمیماتی گرفتیم.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

در ایام بسیار پربرکت ماه ذی‌الحجه قرار داریم و پیشاپیش ایام سعید عید غدیر خم را خدمت همه بینندگان عزیز تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

باید از همه مردم عزیزی که با ستاد ملی کرونا و با مسیر سلامت جامعه به خوبی همکاری می‌‌کنند، تشکر کنم. امروز جزو جلسات ستاد ملی کرونا بود که گزارش آمار و ارقام استانها امیدوارکننده بود. از حدود ۱۰ استان نام برده شد که این استانها در هفته‌های قبل در شرایط بسیار سخت و در پیک بیماری بودند و بحمدالله امروز از پیک بیماری عبور کردند و مسیرِ کمتر دشواری پیش روی آنها قرار دارد که با مراعات بیشتر، به خط ثبات و آرامش خواهند رسید. چند استان دیگر هم هستند که هنوز نیاز به کار و تلاش و همکاری و همراهی مردم دارند تا بتوانیم از مساله پیک در این استانها هم عبور کنیم.

بحمدالله تا امروز هر استانی که یک دور وارد پیک این بیماری شده و مشکلات پیک را دیده و عبور کرده و شرایط آن عادی شده، دیگر شاهد پیک دوم نبودیم و امیدواریم در آینده هم اینچنین باشد و دچار مشکل نشویم.

روندی که امروز مردم مراعات می‌کنند اگر به همین صورت ادامه یابد، حتما در هفته‌های آینده شاهد خبرهای خوشی خواهیم بود.

در آمار امروز مطرح شد که ادارات و بانکها به خوبی مراعات می‌کنند. مراعات مردم در مراکز عمومی رفت و آمد قابل قبول است و البته ممکن است جاهایی هم باشد که باز به دقت بیشتر نیاز دارد.

 حتما نیازمندیم با فرد متخلف برخورد کنیم و در این جای هیچ تردیدی نیست.

حتی مقرراتی را که برای ماه محرم‌الحرام می‌گذاریم باید مسوولین مساجد، تکایا و هیات‌ها، مسوولیت بپذیرند و آن کسی که مسوول می‌شود اگر خدای ناکرده دقت نکرد و مراعات نکند، مسوول است و باید با او برخورد شود. نحوه برخورد با متخلفین را هم قرار شد وزارت خانه های کشور و بهداشت با کمک هم تدوین کنند و در ستاد ملی کرونا تصویب کنیم و این علاوه بر مواردی است که قبلا مورد تایید و تصویب قرار گرفت.

خدمت مردم شریف و بزرگوار ایران اعلام می‌کنم تمام مقرراتی که از روز اول تا الان توسط وزارت بهداشت اعلام و تاکید شده همچنان به قوت خود باقی است تا روزی که همین وزارت بهداشت به مردم اعلام کند و بگوید واکسن قابل قبول در دسترس و در اختیار هست و شرایط تغییر کرده است. تا آن روز که هر زمان می‌خواهد باشد و مسوول این اعلام، وزارت بهداشت خواهد بود و لذا باید همگی مقررات را مراعات کنیم و اقدامات سخت‌گیرانه خودمان را در این شرایط ادامه دهیم.

راهبرد ما در مقابله با این ویروس تغییر نکرده و همان راهبرد قبلی است. اولین قدم آگاهی و آموزش دادن به مردم است. مردم باید کاملا نسبت به این ویروس، عملکرد این ویروس، خطرات این ویروس، نحوه شیوع این ویروس و علائم این ویروس آموزش داده شوند و برای آنها توضیح داده شود. به نظر من، با همه کاری هایی که در رسانه‌های عمومی و در صدا و سیما انجام شده، هنوز کم است و همچنان باید برای مردم توضیح دهیم.

مساله دوم اینکه مردم باید مسائل بهداشتی بویژه مساله استفاده از ماسک را مقدم بر هر چیزی مراعات کنند امروز در شرایطی هستیم که استفاده از ماسک الزامی شده و همه باید در مکان‌های سرپوشیده‌ای که وارد می‌شوند، در وسایل نقل و انتقال، در مراکز کسب و کار، در مراکز اداری و همه جا باید ماسک و سایر پروتکل‌هایی را که وزارت بهداشت و درمان اعلام کرده، رعایت کنند.

اجتماعات همچنان ممنوع است. گرچه گاهی اعلام می‌شود مثلا برای یک هفته در فلان استان ممنوع است، ولی در ستاد ملی این را برای فرای استان اعلام کردیم و گفتیم در تمام کشور در شرایط فعلی تا اطلاع ثانوی اجتماعات به عنوان عزاداری، عروسی، میهمانی، تحت هر عنوان، سمینار، جشنواره و هر چه می‌خواهد باشد، ممنوع است . این دیگر استانی نیست، سراسری است و تاکید کردیم تا زمانی که وضعیت تغییر کند به نحوی که با ملاحظاتی بتوان برخی از اجتماعات را برگزار کرد، این ممنوعیت را داریم.

مساله بعد این است که با متخلف باید برخورد شود. یعنی همانطور که اینجا اعلام می‌شود در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد یا بیشتر ادارات، پروتکل‌های بهداشتی را مراعات کردند، اگر یک فردی هم مراعات نکرد، آن فرد تنبیه و معلوم شود. در آمارتان اعلام کنید که ۱۰ نفر این هفته در تهران، ۱۰۰ نفر در سراسر کشور به دلیل اینکه مراعات نکردند از اداره اخراج شدند، آن روز برایشان غیبت زده شد و مسوول اداره توبیخ شد. در تمام موارد، افراد متخلف را باید شناسایی کنیم، باید به طور کلی اعلام کنیم، همانطور که پلمپ را اعلام می‌کنید و می‌گویید ۱۰ مورد را پلمپ کردیم، به نظرم این پلمپ موثر است یا ضمانت اجراست. می‌گویید این دستگاه تخلف کرده، این رستوران، این بانک، این پاساژ تخلف کرده، لذا برای یک هفته یا ۱۰ روز، یا هر زمانی که تعیین می‌شود، پلمپ می‌شود. مردم باید این را بدانند. به عنوان یک مجازاتی که مورد تاکید نظام هست، یا اگر کسی از خدمت محروم می‌شود، اینجا باید ادارات اعلام کنند و بگویند امروز ۲۰۰ نفر به این اداره مراجعه کردند و ۱۰ نفر چون پروتکل را رعایت نکرده بودند، از دریافت خدمت محروم شدند. این مجازات‌ها را باید بیان کنیم و اگر مجازات‌های دیگری هم باید اضافه شود، اضافه کنیم.

نکته بعدی ادامه تست و شناسایی است. راه مقابله با این ویروس این است که بدانیم چه کسی حامل این ویروس است. همه مبتلایان به ظاهر ممکن است علائم ظاهری آنچنانی نداشته باشند. پس باید با تست تشخیص بدهیم، این طرف مبتلا هست، بعد وقتی افراد آلوده را شناسایی کردیم باید او را از جامعه جدا کنیم. جدا کردن فرد آلوده از جامعه در خانه خودش یا در جای دیگر در بیمارستان، به عنوان یک وظیفه دوم هست که باید اجرا شود.

در مرحله بعد باید شناسایی کنیم، این فردی که مبتلا هست با چه کسانی در تماس بوده و افرادی که با مبتلا در تماس بودند آنها را رهگیری، شناسایی و از جامعه جدا کنیم.

تمام کشورهایی که در این زمینه توفیقی بدست آورده اند از این راه بوده که رعایت مسائل بهداشتی را الزامی، افراد مبتلا را شناسایی و از جامعه جدا کردند و افرادی را که به نحوی با مبتلا در تماس بودند، شناسایی و رهگیری و آنها را هم جدا کردند تا شرایط کشور یک شرایط مناسب و قابل قبولی شده است.

البته کشورهایی هستند که سیستم‌های مخصوص مانیتورینگ را مورد نظر قرار دادند. در اینجا چنین سیستمی نداریم. از طریق موبایل عمدتا این کار را کردند. یعنی موبایل فردی که مبتلا هست رهگیری می‌شود که کجا رفته، الان کجاست. در آن ۱۵ روز از طریق موبایل رهگیری شده است. اجرای این روش را هم اگر وزارت بهداشت روش مطلوبی بداند خیلی مشکل نیست. یعنی وزارت ارتباطات می‌تواند امکانات را در این راه بسیج کند که این کار را انجام بدهیم.

امروز آنچه مهم است، سه نکته است؛ اول اینکه انتشار این ویروس در بعضی از جاها یک سرعت فوق‌العاده‌ای می‌گیرد، یک مرتبه تعداد مبتلایان زیاد می‌شود و بیشتر از آنجا شروع می‌شود که اینها در یک اجتماعی شرکت کردند و خارج شدند. یک دفعه می‌بینید فردای برگزاری یک اجتماع ۲۰۰ نفره، ۲۰، ۳۰ نفر همه علائم و آثار دارند و مبتلا شدند و لذا به استانها اختیاراتی دادیم تا ستادهای استانی بتوانند دستورالعمل‌هایی را برای اقدامات محدودکننده و سخت‌گیرانه برای مدت یک هفته و اگر لازم بود بیشتر در آن ادامه دهند.

نکته دوم؛ اینکه می‌گوییم وضع اینجا خوب است و آنجا قرمز است، اینجا هشدار و آنجا سفید است، اینها به خیلی چیزها مربوط می‌شود و تنها به این نیست که تعداد افراد مبتلا بیشتر یا کمتر شدند؛ وابسته به امکانات در آن استان است. استان که می‌گویم، بیشتر شهرستان مورد نظر من از داخل استان است؛ یک شهرستان را می‌بینید بیمارستان، تخت به اندازه کافی، آی.سی.یو، پرستار  و پزشک کافی دارید، آنجا اگر وقتی ۱۰۰ تخت دارید، ۴۰ نفر هم مبتلا شدند عادی است؛ از این ۴۰ نفر مبتلا ممکن است تعدادی از آنها نیاز به بستری داشته باشند و یک عده هم نداشته باشند؛ اگر شما ۱۰ تا بستری داشته باشید با ۱۰۰ تختی که دارید مشکل ندارید؛ اینجا همچنان سفید است، با اینکه ۱۰ نفر هم مبتلا هستند.

همین ۱۰ نفر ممکن است در یک شهر دیگر شرایط را عوض کند؛ آنجایی که تخت به جای ۱۰۰ عدد ۲۰ عدد است و همین جا ما را دچار مشکل می‌کند؛ ۵۰ درصد تخت؛ باید درصد در نظر بگیریم؛ اگر ۵۰، ۶۰، ۷۰ درصد تخت را اشغال می‌کند، یعنی قرمز است؛ اگر هزار تخت داریم، ۷۰ تخت اشغال شده، قرمز نیست. پس به شرایط وابسته است که‌ امکانات در شهرها چگونه است و البته نیروی انسانی هم جزو آنهاست؛ یعنی ممکن است تخت داشته باشیم، تخت ویژه هم داشته باشیم؛ اما نیروی انسانی به اندازه کافی نباشد و خسته شود؛ آن هم مساله مهمی است که در این پارامتر موثر است. البته مراعات مردم اصل است؛ وقتی مردم مراعات کنند، در این راستا کمک بزرگ است و اگر خدای ناکرده کمک نکنند، مشکل زیادی برای ما ایجاد می‌کنند.

یکی از مسائل مهمی که بر آن تاکید داریم همچنان تقویت بخش سلامت است؛ بخش سلامت باید تقویت شود، باید تخت اضافه شود، تخت ویژه و آی.سی.یو باید اضافه شود، ونتیلاتور به اندازه کافی باید اضافه شود؛ مراکزی که برای اکسیژن دارند باید اضافه شود و تعداد پرستار؛ که امروز یکی از تصمیمات این جلسه این بود که افرادی که به عنوان پرستاران جدید می‌خواهند استخدام شوند، آنهایی که قرارداد معین داشتند یا شرکتی بودند و در ماههای گذشته در بخش کرونا کار و فعالیت می‌کردند، صاحب امتیاز هستند و وزارت بهداشت و درمان می‌تواند در استخدام به آنها اولویت بدهد. پس باید در بخش استخدام دست وزارت بهداشت و درمان را در حدی که ضرورت این وزارت است، باز بگذاریم.

در تخت بیمارستانی دولت کاملا آماده است؛ قبلا هم آقای دکتر نمکی این را اعلام کردند که امسال بیشترین تخت را تا پایان سال آماده می‌کنیم ان شاءالله؛ حدود ۸ هزار یا بیشتر تخت جدید آماده می‌کنیم. حتی تخت‌های آی.سی.یو و تخت‌های ویژه را هم اضافه می‌کنیم و این جزو وظایف ماست که باید بخش درمان را تقویت کنیم، برای اینکه فشار روی بخش درمان کاهش پیدا کند و به یک آرامش نسبی برسیم.

در اینجا قبل از اینکه دوباره به مساله ماه محرم اشاره‌ای کنم، لازم می‌دانم از سخنان حکیمانه و مجتهدانه رهبر معظم انقلاب که دیروز بیان کردند، تشکر کنم. نکته خیلی مهمی در بیانات ایشان در این زمینه بود و آن اینکه مرجع نهایی یا مرجعیت نهایی که متولی امر سلامت جامعه در شرایط فعلی است، منحصرا ستاد ملی کرونا است؛ این مساله، مهمترین مساله است؛ یعنی آدرس را عوض نکنیم و مسیر را اشتباه نرویم؛ در این خانه و آن خانه نگردیم؛ یک خانه است و یک درب دارد و آن ستاد ملی کروناست.

مقرراتی که این ستاد وضع می‌کند برای همه لازم‌الاجراست؛ حتی ایشان با یک بیان متواضعی فرمودند که خودِ من هم آنچه این ستاد بگوید، همان را اجرا و عمل می‌کنم.

این مساله بسیار مهمی است که ماه محرم برای همه مهم است؛ مگر می‌شود کسی مسلمان، شیعه، ایرانی باشد و محرم نباشد؟ این ملتی که در طول قرنها با عشق به امام حسین(ع) روزهای بسیار سخت را پشت سر گذرانده و با روحیه قوی در برابر انواع فشارها ایستادگی کرده مگر می‌تواند امام حسین(ع) را فراموش کند یا تعطیل کند؟ حتما محرم ما، محرمی است که بوی عزاداری امام حسین(ع) به مشام همه خواهد رسید حتما اینچنین خواهد بود.

حتما وقتی وارد خیابان می‌شویم به محض اینکه به پرچم‌های سیاه، علائم و شعارهایی که در خیابان‌ها نصب شده، نگاه می‌کنیم بلافاصله می‌فهمیم محرم آغاز شده است و هلال محرم را به خوبی احساس می‌کنیم، با چشم می‌بینیم و با شامه‌ احساس می‌کنیم و باید فضا، فضای حسینی بشود و همه خیابان‌ها و همه کوچه‌ها هر جا که امکانپذیر است که به تعبیر آیت‌الله سیستانی مرجع عالیقدر که می‌گوید از همه پرچم و امکانات عزا استفاده شود اما مالکیت و حریم خصوصی افراد را هم مراعات کنیم و روی دیوار مردم چیزی بچسبانیم یا روی دیوار مردم بدون اجازه نصب کنیم، با مراعات همه آن تکالیف شرعی که به عهده داریم، فضا را باید کاملا فضای سوگوارانه کنیم.

یک وقتی در ایام محرم در آفریقا بودم، صبح اول محرم دیدم بعضی از خیابان‌ها و کوچه‌ها در آن کشور کاملا فرق کرده و هر خانه‌ای یک پرچم سیاه بالای سر خانه نصب کرده و تمام شیعیانی که در آن کشور ساکن بودند، روز اول محرم یک پرچم سیاه نصب کردند و کاملا معلوم بود که اصلا فصل عزا و ماه محرم شروع شده است.

در هندوستان که خیلی از آنها مسلمان نیستند و البته مسلمان‌های هندوستان جمعیت بسیار عظیمی هستند و بعضی‌ها می‌گویند بالاترین جمعیت جهانی را دارند که ۲۵۰ میلیون نفر جمعیت مسلمان آنجا هست ولی غیرمسلمانهای آنجا چون به امام حسین احترام می‌کنند، روز تاسوعا سراسر هند را سیاهپوش می‌بینید و هر کجا هست همه شعار زدند و همه علامت زدند پس فضا را ما کاملا فضای حسینی، با شور وسوگوارانه، اما مناسک و نحوه عزاداری ممکن است با سالهای پیش متفاوت باشد به دلیل اینکه ما باید پروتکل‌ها را مراعات کنیم، باید از ماسک استفاده کنیم، باید فاصله را مراعات کنیم، باید تجمع در یک مکان نداشته باشیم مخصوصا جاهایی که سرپوشیده است و باید بیشتر مراعات کنیم و تمام دستورالعل‌هایی که مشخص می‌شود تا پایان هفته آینده و به همه دستگاهها ابلاغ می‌شود و همه باید آن را مراعات و اجرا کنند.

امسال می‌خواهم بگویم صاحبان عزا البته همه ملت صاحب عزا هستند ولی در مجالس، مساجد و محافل که متولی امر هستند و تولیت امر هیات‌ها و حسینیه‌ها را به عهده دارند، یک وظیفه جدید امسال به عهده دارند. سالهای پیش وظیفه آنها این بود که آنجا را تمیز و آماده کنند، منبری و مداح دعوت کنند، به آنهایی که وارد می‌شوند، احترام کنند و حتی به آنها غذا بدهند اما امسال یک وظیفه مهم‌تری بر دوش دارند و آن مراعات برای تضمین سلامت همه عزاداران حسینی است و عده‌ای وارد می‌شوند، می‌نشینند و عزاداری می‌کنند و می‌روند که باید سالم بیایند و سالم بروند.

این موضوع سلامت به عنوان یک وظیفه بر دوش همه متولیان امر است و همه جوامع مدنی دینی، جامعه مدنی دینی یعنی هیات،‌ حسینیه، مساجد و هیا‌ت‌هایی که داریم باید احساس کنند و امسال این مسوولیت را بر دوش دارند و همه باید با هم همکاری کنیم به گونه‌ای که دشمن‌های ما منتظرند یک بهانه پیدا کنند و بگویند چون فلان شهر عزاداری در خیابان و اجتماع بود البته همان روز نمی‌شود هفته بعد که مردم گرفتار شدند، بگویند این مال عزاداری تاسوعا و عاشورا بود و نباید بگذاریم چنین بهانه‌ای دست دشمنان دین بیفتد و ما همانطور که عاشورا را باید زنده نگه داریم، باید اهداف و آرمان عاشورا را هم زنده نگه داریم که آرمان عاشورا همان عدل، آزادی، حیات وسلامتی مردم است و اصلا خودِ عاشورا و آن قیام عظیم و بزرگ برای حیات جامعه به پا شد بنابراین کاملا باید توجه داشته باشیم امسال به نکاتی که باید در ماه محرم مراعات کنیم و ان شاءالله عزاداری شکوهمند داشته باشیم با مراعات تمام جوانب امر و همه پروتکل‌ها و به نظر من نکته دیروز مقام معظم رهبری کلام آخر و فصل‌الخطاب بود و برای همه روشن کرد که چگونه باید عمل کنند و چگونه باید عزاداری و سوگواری را انجام دهیم.

امروز هم در این جلسه درباره مستاجرینی که در تنگنا هستند، مصوبه خوبی تصویب کردیم که به آنها کمک کنیم و در زمینه ودیعه‌ای که می‌گذارند و هم برای استخدام در اینجا تصویب کردیم تا آنهایی که در کرونا فعال بودند باید در این زمینه امتیاز داشته باشند و هم برای شروع کار مدرسه در نیمه شهریور تصمیمات و چارچوب‌های اصولی آن را تصمیم گرفتیم که بر این مبنا ان شاءالله بقیه موارد را هم وزارت‌خانه‌های مربوطه تدوین کنند و به تایید و تصویب نهایی برسد ان شاءالله.

والسلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته