رئیس سابق سیا: بایدن در پی جنگ نیست، اما اگر لازم باشد در جنگیدن تردید نمی‌کند/ خلاف ترامپ، بایدن پیچیدگی مناسبات با چین را درک می‌کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ جان برنان، رئیس پیشین سازمان اطلاعات آمریکا، سیا، در گفت‌وگوی اختصاصی با روزنامه فرانسوی “لوپاریزین”، گفته است که رئیس جمهوری آمریکا، جو بایدن، در پی جنگ نیست، اما اگر لازم باشد در بکارگیری ابزار جنگ تردید نخواهد کرد.


به گزارش رادیو فرانسه، رئیس پیشین سازمان سیا با اشاره به درگیری لفظی اخیر بایدن و پوتین که طی آن رئیس جمهوری آمریکا همتای روس خود را “قاتل” خواند، اعتراف کرد که خشونت زبانی رئیس جمهوری آمریکا او را نیز غافلگیر کرد. اما، به گمان برنان، رئیس جمهوری آمریکا قصد داشته این پیام را به رؤسای جمهوری روسیه و چین بدهد که آمریکا نخواهد گذاشت که آنان قاعدۀ بازی را به هم بزنند.


جان برنان سپس گفته است که جو بایدن در پی جنگ نیست. اما، در عین حال می‌داند که ملت‌های بزرگ نمی‌توانند لاف بزنند و اگر چیزی می‌گویند باید به حرف شان عمل کنند.


به همین خاطر، جان برنان تصریح کرده است که “جو بایدن نشان خواهد داد که در صورت لزوم آماده به کارگیری نیروی نظامی است. از همین رو او فرمان بمباران شبه نظامیان طرفدار ایران در سوریه را صادر کرد که پیشتر به نیروهای آمریکایی در عراق حمله کرده بودند.”


جان برنان، در جای دیگری از سخنانش مناسبات آمریکا و چین را تنش آلود خواند و گفت بایدن “قصد ندارد با چین وارد درگیری نظامی شود، چون به سود هیچکس نیست.”


او سپس افزوده است که “خلاف دونالد ترامپ، جو بایدن پیچیدگی مناسبات با چین را درک می‌کند. او خواهد کوشید از تنش‌ها بکاهد، اما، عقب نشینی نخواهد کرد.”