رئیس سابق موساد : اسرائیل قادر نیست مانع از تجهیز ایران به جنگ‌افزارهای هسته‌ای شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ شابتای شابیت، رئیس سابق موساد، مدعی شده که اسرائیل قادر نیست مانع از تجهیز ایران به جنگ‌افزارهای هسته‌ای شود.

 شابتای شابیت طی مصاحبه‌ای با روزنامه “تایمز اسرائیل” اظهار داشت: “جمهوری اسلامی ایران دیر یا زود به قدرت اتمی تبدیل خواهد شد و اسرائیل نیز نمی‌تواند مانع از چنین امری باشد”.

شابیت می‌گوید بدترین سناریو قابل تصور این است که ایران به فعالیت‌های هسته‌ای خود ادامه می‌دهد و به یک قدرت اتمی تبدیل می‌شود.

رئیس سابق موساد بر این باور است که تلاش ایران برای دستیابی به جنگ‌افزار هسته‌ای تنها مربوط به اسرائیل نمی‌شود. به باور او، رویکرد ایران در این زمینه از جمله متوجه آمریکا و کشورهایی مثل عراق و ترکیه است.

شابتای شابیت پیشنهاد می‌کند که سیاست درست در برابر تبدیل شدن ایران به یک قدرت اتمی، سیاستی است که در دوران جنگ سرد بین دو قدرت بزرگ جهان حاکم بود.

به باور رئیس سابق موساد، اسرائیل باید همه تلاش خود را به کار گیرد که جمهوری اسلامی ایران امکان استفاده از بمب هسته‌ای علیه آن کشور را نیابد.

او تصریح می‌کند: “وظیفه رئیس یک سازمان اطلاعاتی این نیست که تصویری خوش‌بینانه از اوضاع بدهد. او باید بر روی بدترین سناریوهای ممکن متمرکز باشد”.

شابتای شابیت اما معتقد است که اسرائیل می‌تواند مانع از استفاده ایران از جنگ‌افزارهای هسته‌ای گردد. به باور او، توافق هسته‌ای با ایران در دوره زمامداری باراک اوباما، عملا دست‌یابی ایران به بمب اتمی را ۱۵ سال به تعویق می‌انداخت.

او می‌گوید که ۱۵ سال زمان زیادی است و خیلی از تحولات می‌توانست ظرف این مدت صورت گیرد. اما خروج آمریکا از توافق هسته‌ای توسط دونالد ترامپ به امکان دسترسی ایران به جنگ‌افزارهای هسته‌ای شتاب بخشیده است.

او در مصاحبه خود گفته است که «من درباره این موضوع همچون یک سیاستمدار و یا یک چهره مطرح در انظار عمومی سخن نمی‌گویم، من به عنوان یک مامور اطلاعاتی درباره این موضوع نظر می‌دهم.»

شابیت می‌گوید بدترین سناریو قابل تصور این است که ایران به فعالیت‌های هسته‌ای خود ادامه می‌دهد و به یک قدرت اتمی تبدیل می‌شود.

شابتای شابیت در فاصله زمانی ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۶ مسئولیت موساد را برعهده داشت. او  مدت دو سال و نیم نیز در ایران زندگی کرده است.