رئیس شورای شهر تهران خبر داد: آمادگی ۱۸ درصدی تهران به هنگام وقوع زلزله‌‌ای با قدرت بالای ۶.۵ ریشتر / “حناچی” فرمانده، بدون امکانات شده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _  رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: ایمنی بیمارستانها و ایمنی ساختمان‌ها بسیار مهم است، اما ما متاسفانه یکدفعه موضوع را فراموش می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، محسن هاشمی رفسنجانی در حاشیه جلسه ستاد محلی پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران که در محل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برگزار شد، با حضور در جمع خبرنگاران اظهارکرد: تشکر می‌کنم از وزیر کشور که بلاتکلیفی فرماندهی عملیاتی در شهر تهران را حل و تکلیف خیلی از فعالیت‌هایی را که باید در تهران حل می شد روشن کردند. 


رییس شورای اسلامی شهر تهران همچنین با تبریک و تسلیت توامان به حناچی بابت حکم وزیر کشور که او را فرمانده میدان در بحران‌های محلی کرده است، گفت: تبریک و تسلیت به حناچی شهردار تهران می‌گویم که فرمانده میدان عملیات شد. در واقع شهردار تهران فرمانده میدان عملیات بدون امکانات شده است.


وی با بیان اینکه ما باید به سمت تاب آوری و اقدامات مربوط به آن برویم، گفت: یکی از وظایف ستاد بحران هم همین است که همه دستگاه‌ها را هماهنگ کند و کاری کند که کارشان را به درستی انجام دهند. همچنین پیشنهاد کردم که از سیاست سوت زنی استفاده کنیم و برای این مشخص شود هر دستگاه چقدر کار را انجام داده است. مدیریت بحران باید گزارش های تهیه کند که مردم بدانند تاب آوری و اقدامات هر دستگاه تا کجا پیش رفته است.

 
رییس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: وقتی دستگاه‌ها می خواهند به مسئولیت خود عمل کنند مهم ترین مساله، مشکلات مالی است که آن موقع است که دستگاه‌های دیگر باید به کمک بیایند، باید در مرحله بودجه و … کمک کنند و امیدوارم با مجموع اقدامات انجام شده  به مرحله‌ای برسیم که بگوییم تاب آوری تهران بیش از ۵۰ درصد است.


هاشمی بر ضرورت آمادگی در برابر بحران تاکید کرد و گفت: آموزشها باید از دبستان تا دانشگاه و پس از آن هم ادامه داشته باشد. از طرف دیگر دستگاه‌های اجرایی هرکدام در بحث آب  و برق اضطراری، توزیع فرآورده های نفتی و ایمنی ساختمانها و… حساس بوده و اقدامات خود را انجام دهند. 


وی تصریح کرد: ایمنی بیمارستانها و ایمنی ساختمانها بسیار مهم است، اما ما متاسفانه  یکدفعه فراموش می کنیم. دستورالعملهای زیادی وجود دارد و بیش از ۵۰ درصد دستورالعملها مربوط به دستگاه‌های دولتی است.


رییس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: مثلا وزات بهداشت و درمان باید تمام بیمارستانهای شهر تهران را چه از نظر سازهای و چه از نظر تاب آوری ایمن کند، اما متاسفانه اینها فراموش می شود. در این میان مردم هستند که باید ببیننند چه کسی کار کرده یا خیر و آن را مطالبه کنند، سیاست سوت زنی اینجا کاربرد دارد. 


هاشمی در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه آیا این انداختن تقصیر برگردن مردم نیست، خاطرنشان کرد: من که گفته‌ام دستگاه‌های دولتی در این زمینه مسئولیت دارند و اتقاقا بیشترین مسئولیت نیز بر عهده آنهاست. 


هاشمی در ادامه به مزاح گفت: ۷۰درصد دولتی‌ها مقصرند و ۳۰ درصد مردم و شورای شهر هم هیچ مقصر نیست.

هاشمی با بیان اینکه تهران آمادگی ۱۸ درصدی در برابر زلزله ای با قدرت بالاتر از ۶،۵ ریشتر دارد و این مساله جای تاسف دارد.

هاشمی با بیان اینکه آمادگی شورای شهر را در زمینه حمایتی و نظارتی اعلام می کنیم تا هرکس وظایف خود را به خوبی انجام دهد گفت: در این قبیل مسال اولین نکته مساله مالی است. شرکت آب و فاصلاب تهران نامه ای نوشتند و مشکلات آنها بررسی شد و کمک خوبی شد و بازتاب مثبتی نیز داشت. برای برق اضطراری نیز این مساله وجود دارد و تلاشی برای آن نشده است. برای مخابرات نیز می توان این اقدام را انجام داد که در فیش ها با اعداد و ارقام خیلی کم کار را پیش ببرند.

او همچنین به مساله اسکان و انتخاب استان های معین تهران در شرایط بحران نیز اشاره کرد و گفت: این اقدام ارزنده ای است که رها شده است. هیچ رابطه ویژه ای با این استان ها از سوی تهران برقرار نشده و جلسات جداگانه ای با هر استان که وظیفه خود را بداند وجود ندارد.

رئیس شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه اجرای عملیات و دادن این حس به جامعه که این مساله رها نشده است باید وجود داشته باشد گفت: الان دیگر سوت زدنی در فساد خیلی جدی شده است و باید جزوه ای داشته باشیم تا عملیاتی که بین مدیران کشور در تهران تقسیم بندی شده است در اختیار همه قرار گیرد و معلوم شود چه دستگاهی کار خود را انجام نمی دهد.

هاشمی تاکید کرد: باید این کار در سطح ملی و با حضور همه انجام شود. اگر قرار است اورژانس و هلال احمر و هردستگاهی کاری کنند باید در این جزوه نوشته و مشخص شود هر دستگاهی چقدر کار انجام داده است.

او همچنین به عدم نصب سامانه هشدار سریع و لرزه نگارها نیز اشاره کرد و گفت: قرار بود سامانه هشدار سریع و لرزه نگارها به تعداد زیادی در تهران نصب شود که این اتفاق نیفتاد و در شورای شهر هیچ گزارش ویژه ای نداریم که سطح آمادگی در تهران چقدر است.

رییس شورای شهر تاکید کرد: این اقدامات به این دلیل است که بتوانیم تعداد کشته ها و مجروحین را در ۴۸ ساعت اول کم کنیم و لازم است همه دستگاه ها آمادگی را داشته باشند و مردم احساس کنند در هنگام حادثه به آنها کمک می شود.