رئیس نهاد رهبری: از نظر خامنه‌ای اسلامی شدن دانشگاه‌ها روی دست نظام مانده است/ دانشگاه مظهر نظام لیبرال دموکراسی است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، مصطفی رستمی، رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها می‌گوید که از نظر علی خامنه‌ای “اسلامی شدن دانشگاه‌ها مسئله‌ای است که روی دست نظام مانده است”، زیرا که دانشگاه همچنان “مظهر عالی نظام لیبرال دموکراسی با همه مبانی و خاستگاه‌های آن است.”

به گزارش رادیو بین المللی فرانسه، حجت الاسلام رستمی که این سخن را در دیدار با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفته، تأکید کرده که کلیه تلاش‌های ۴٣ ساله جمهوری اسلامی برای اسلامی کردن دانشگاه‌ها به نتیجه دلخواه نرسیده است. به گفته نماینده رهبری در دانشگاه‌ها : “بعد از انقلاب اسلامی تلاش شد تا نمادهای طاغوت و وابسته به غرب اصلاح شود و در محتوا هم تغییراتی ایجاد شد. در دانشگاه‌ها ما شاهد انقلاب فرهنگی بودیم. […]تصفیه بعضی از اساتید مسئله‌دار و وابسته به دربار و ساواک را شاهد بودیم. بعضی از متون اصلاح شد. بعضی از رشته‌ها حذف یا اضافه شد. گروه معارف اضافه شد و روحانیت در دانشگاه‌ها حضور یافت و این همه تلاش‌هایی بود که برای اسلامی شدن و انقلابی شدن دانشگاه‌ها صورت گرفت. اما، واقعیت این [است] که تغییر بنیادینی در دانشگاه‌ها ایجاد نشد.”

به همین خاطر، به گفته حجت الاسلام رستمی، رهبر حکومت اسلامی “صریحاً گفته است که اسلامی شدن دانشگاه‌ها مسئله‌ای است که روی دست نظام مانده است.”

نماینده نهاد رهبری در دانشگاه‌ها سپس با انتقاد از “روند آموزشی دانشگاه‌ها” و “فاصله گرفتن آن از مبانی اسلامی” افزوده است که در دو حوزه “آموزش و پژوهش” دانشگاه‌های کشور همانند کشورهای غربی “هیچ نقش و مأموریتی درباره تربیت مؤمنانه ندارند، هر چند ما معتقدیم که مأموریتی درباره تربیت فرد سکولار دارند.”

نماینده نهاد رهبری در دانشگاه‌ها سپس افزوده است که خروجی دانشگاه‌های کشور در درازمدت و میان مدت “تربیت فردی ناباورتر به الگوها و ارزش‌های دینی و متمایل‌تر به نظام غربی است.” حجت الاسلام مصطفی رستمی سپس افزوده است که برغم ۴٣ سال تلاش برای اسلامی کردن اجباری دانشگاه‌ها “جریان تربیتی در دانشگاه هیچ نسبتی با الگوهای دینی ندارد و در این باره باید با جدیت تصمیم‌گیری شود.”

نماینده نهاد رهبری در دانشگاه‌ها مهمترین دستاورد در زمینه دینی شدن دانشگاه‌ها را “ازدواج‌های دانشجویی” خواند که آنهم به گفته وی صرفاً به یاری پول بیت رهبری سر پا مانده است. حجت الاسلام رستمی افزود : ” ازدواج دانشجویی هم به خاطر حمایت حضرت آقا و تأکید بر این که اگر جایی کم آمد از بیت پرداخته بشود سر پا مانده است”.