رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار مطرح کرد: قیمت نهاده‌های دامی روزانه افزایش می‌یابد/ پشتیبانی امور دام، نهاده‌های دامی را به عنوان ذخیره استراتژیک انبار می‌کند/ رئیس‌جمهور باید برای حل مشکل ورود کند

 

 

نگام ، اقتصادی _ رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران گفت: انبارهای پشتیبانی امور دام پر است و می‌توانند تا حل این معضل به ما کمک کنند اما امتناع می‌کند. هرچه این معضل ادامه پیدا کند به فاجعه نزدیک می‌شویم و مرغداران هم از فروش محصول خود خودداری می‌کنند.

 

ناصر نبی‌پور (رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درخصوص وضعیت و قیمت تخم‌مرغ در بازار اظهار کرد: قیمت هر کیلو تخم‌مرغ در بازار ۶۸۰۰ تا ۶۹۰۰ تومان است و افزایش قیمت داشته است. هر شانه تخم‌مرغ ۲ کیلویی هم حدود ۱۵ هزار تومان است.

وی دلیل این افزایش قیمت را گرانی بیش از حد نهاده‌های دامی دانسته و خاطرنشان کرد: قیمت سویا در یک روز ۷۰۰ تومان افزایش یافته است و نهاده‌ها به ندرت یافت می‌شود. ذرت که تا دو روز گذشته ۱۱۰۰ تومان بود در حال حاضر ۱۴۰۰ تومان هم پیدا نمی‌شود. سویا اصلا در کشور یافت نمی‌شود.

نبی‌پور افزود: قیمت سویا دو روز گذشته ۲۳۰۰ تومان بود اما در حال حاضر ۳۲۰۰ تومان شده است. نهاده‌ها در ۴۸ ساعت گذشته حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان افزایش قیمت داشته در حالی که موجودی بازار هم نزدیک به صفر است.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با اشاره به این نکته که پشتیبانی امور دام با عنوان ذخیره استراتژیک به واحدهای مرغ‌داری نهاده دامی نمی‌دهد، اذعان داشت: مرغداران با عدم وجود نهاده‌ها مواجه هستند از طرفی پشتیبانی امور دام به اسم ذخیره استراتژیک در حال ذخیره نهاده دامی است و درخواست مرغداران را نادیده می‌گیرد و به مرغداران نهاده نمی‌دهد.

نبی‌پور در خصوص معضل کرایه‌های حمل و نقل تصریح کرد: مشکل حمل و نقل و کرایه‌های سرسام‌آور همچنان ادامه دارد و مرغداران توان درخواست ارسال بار ندارند. این وضع را ما در زمان جنگ هم نداشتیم و بی‌سابقه است. سویا محصول داخلی است اما ۳۲۰۰ تومان افزایش قیمت داشته است. به جای ذرت می‌توان از گندم و جو استفاده کرد اما سویا جز کالاهایی است که نمی‌توان جایگزین برای آن تعیین کرد.

وی افزود: انبارهای پشتیبانی امور دام پر است و می‌توانند تا حل این معضل به ما کمک کنند اما امتناع می‌کنند. هرچه این معضل ادامه پیدا کند به فاجعه نزدیک می‌شویم و مرغداران هم از فروش محصول خود خودداری می‌کنند. مرغ را نمی‌شود گرسنه نگه داشت حداقل جایی را معرفی کنند که ما بتوانیم از آنجا خودمان نهاده تهیه کنیم.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران تاکید کرد: تنها کسی که می‌تواند این مشکلات را حل کند خود رئیس جمهور است و وزیر و معاونانش نمی‌توانند از پس این مشکل بربیایند. شاید اگر وزیر جهاد کشاورزی هم مانند وزیر بهداشت استعفا می‌داد، مشکلات بخش تولید حل می‌شد.

نبی‌پور در خصوص منتفی شدن طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی اذعان داشت: نمایندگان مجلس درد تولیدکنندگان را درک نمی‌کنند. مجلسی‌ها نمی‌دانند مرغدار و تولیدکننده از چه راهی روزی خود را تامین می‌کند.