رافائل گروسی چه امتیازی با عقب‌نشینی خامنه‌ای گرفت؛ همه طرفین می‌گویند سفر به تهران «سازنده» بود؟!

پایگاه خبری / تحلیلی نگامرافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ در تهران با محمد اسلامی رئیس جدید سازمان انرژی اتمی در دولت ابراهیم رئیسی معروف به «قاضی مرگ» دیدار و گفتگو کرد.

خبری از جزئیات این دیدار که حدود ۲ ساعت به طول انجامید منتشر نشده اما بعد از پایان این گفتگو یک نشست خبری با حضور خبرنگاران برگزار شد.

محمد اسلامی ادعا کرد «مذاکرات خوب و سازنده‌ای با گروسی انجام دادیم و [این دیدار] برای ایجاد فرصت جهت توسعه تعاملات و همکاری‌ها در چارچوب موازین و مقررات آژانس انرژی اتمی بود.»

او با تظاهر به اینکه هیچ مسئله سیاسی در بین نیست تأکید کرد «مسائل بین ما و آژانس اساساً فنی است و هیچگونه موضوعات سیاسی در روابط فیمابین جایگاهی نخواهد داشت.»

اسلامی همچنین گفت جمهوری اسلامی و آژانس برای ادامه مذاکرات به «تفاهم» رسیده‌اند و قرار شده گروسی در آینده نزدیک دوباره به تهران سفر کند. طبق گفته‌های اسلامی، جمهوری اسلامی و آژانس بر سر «تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی» توافق کردند و قرار شده تیم فنی مربوطه پس از توافق به ایران سفر کند تا اقداماتی را که باید برای دوربین‌ها به لحاظ فنی انجام شود انجام دهد.

محمد اسلامی گفت طبق این تفاهم «کارت‌های حافظه طبق روالی که طبق پادمان است و در ایران نگهداری و پلمب می‌شود همانجا کارت‌های قدیمی را پلمب کنند و کارت‌های جدید حافظه را در دوربین‌ها نصب کنند که روال جاری و طبیعی در سیستم نظارتی آژانس است.»

او تأکید کرد: «برای ایران آنچه که اهمیت دارد، اعتمادسازی است و اینکه اعتماد متقابل بین ایران و آژانس وجود داشته باشد؛ آژانس هم طبق ضوابط و تکالیف قانونی خود در جهت پیشبرد برنامه‌های هسته‌ای ایران نقش موثرتری ایفا کند و به شتاب بخشیدن در پیشرفت فناوری هسته‌ای در ایران کمک کند.»

اظهارات اسلامی نشان می‌دهد که در آستانه برگزاری نشست شورای حکام در حالی که احتمال صدور قطعنامه علیه رژیم ایران وجود داشت، علی خامنه‌ای ترجیح داده مشکلات با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فعلا بیشتر از این نشود. طبق آخرین گزارش‌های رافائل گروسی که چند روز پیش از سفرش به تهران منتشر شد جمهوری اسلامی تولید و ذخیره‌سازی اورانیوم ۶۰ درصدی را همچنان ادامه می‌دهد و همچنین دسترسی بازرسان به سایت‌های مشکوک اتمی مختل شده و مقامات مسئول رژیم پاسخگوی آثار ردیابی شده اورانیوم نیستند.

خبرگزاری «فارس» در ارتباط با این نشست گزارش داد که گروسی در کنفرانس خبری گفته «مثل همیشه این افتخاری است برای من برای حضورم در تهران. برای من این بازدید بسیار مهم است چون اولین دیدارم بعد از روی کار آمدن دولت جدید در جمهوری اسلامی ایران است. این بدان معناست که ایران و آژانس باید با هم کار کرده و همکاری خود را گسترش دهند.»

فارس در ادامه نوشته «گروسی از اسلامی و مهمان‌نوازی و گفتگوی مثبت و عمیقی که داشتند قدردانی کرده» و گفته «باید درباره مسائل و موضوعات مختلف با هم مذاکره و تبادل نظر داشته باشیم. این اولین دیدار من بعد از انتصاب آقای اسلامی است و درباره مسائل مهم فنی صحبت شد.»

به گزارش فارس، رافائل گروسی گفت: «ظرف کمتر از دو هفته کنفرانس عمومی آژانس در وین برگزار خواهد شد و این یکی از رویدادهای مهم هسته‌ای در جهان است. خوشحال شدم از اینکه شنیدم آقای اسلامی سرپرستی هیأت ایرانی را دارد و توافق کردیم ادامه مذاکراتمان را در دفترم در وین ادامه دهیم و پس از آن من مجددا برای گفتگوی سطح بالا با مقامات ایرانی به ایران برمی‌گردم.»

گروسی بیان کرد: «خوشحالم گفتگوهای ما نتیجه سازنده داشت، برای ادامه عملیات تجهیزات فنی آژانس که بسیار مهم است و این یک گارانتی مهم برای آژانس و جهان است و ما می‌توانیم در این چارچوب به ایران کمک کنیم که توافقات مثبت بعدی را داشته باشیم.»

به نوشته‌ی خبرگزاری فارس، وی همچنین گفت: «این شامل همکاری سازنده ما برای پیشبرد برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران می‌شود.»

گذشته از این حرف‌های کلی در کنفرانس مطبوعاتی که رسانه‌های داخلی آن را با آب و تاب منتشر کرده‌اند، اما هنوز جزئیاتی از پیامی که رافائل گروسی به مقامات جمهوری اسلامی رسانده که عقب‌نشینی‌ آنها را در پی داشت منتشر نشده است. اما روشن است که اولتیماتوم غربی‌ها و نگرانی جمهوری اسلامی از صدور قطعنامه در شورای حکام علیه رژیم ایران، دست‌کم بطور موقت خامنه‌ای را مجبور کرده کوتاه بیاید تا گروسی ظاهرا با دست پُر از تهران برود.

در همین ارتباط کیهان لندن در گزارشی که امروز یکشنبه ۲۱ شهریور پیش از پایان این نشست منتشر کرد، نوشت: «معلق نگه‌داشتن درخواست رافائل گروسی برای سفر به ایران و درواقع مخالفت با ورود او برای حامیان حکومت به نوعی «الهام‌بخش» بوده است. در شبکه‌های اجتماعی «ولایتمداران» این اقدام را «ایستادگی» دولت سیدابراهیم رئیسی معروف به «قاضی مرگ» در مقابل غرب قلمداد می‌کنند و دولت روحانی را متهم به «سازش» و «کوتاه آمدن» در برابر غرب کرده و مدعی می‌شوند که به خاطر حفظ برجام به اروپا و آمریکا باج می‌داد! اما آنها نیز گذشته از رقابت‌های جناحی درون نظام، به خوبی می‌دانند که دولت چه با روحانی و چه با رئیسی و چه با هر فرد دیگری، فقط مجری اوامر و تصمیمات علی خامنه‌ای است و رهبر جمهوری اسلامی در واکنش به فایل صوتی ظریف نیز این موضوع را بار دیگر تکرار کرد که دولت و وزارت خارجه‌اش کاره‌ای نیستند! حالا نیز با تصمیم خامنه‌ای است که جمهوری اسلامی عقب‌نشینی کرده و رافائل گروسی به ایران سفر کرده! به این ترتیب هیاهوی حامیان «دولت انقلابی» نیز فعلا فروکش کرده تا دور بعدی که تبلیغات و لاف و گزاف‌های رژیم برای لاپوشانی عقب‌نشینی‌های احتمالی اوج بگیرد!»

در این میان، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین نیز در توییتی سفر گروسی را «موفقیت‌آمیز» توصیف کرد و تبریک گفت! وی نوشت «شکی نیست که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جلسه خود که از روز دوشنبه آغاز می‌شود، از این دیدار و نتایج آن استقبال خواهد کرد.»

پیشتر برخی منابع به شبکه خبری «پرس تی وی» گفته بودند که در سفر رافائل گروسی به تهران اجازه دسترسی به اطلاعات اتمی و تصاویر دوربین‌های مدار بسته نصب شده در تاسیسات هسته‌ای ایران داده نخواهد شد.

شبکه اسرائیلی «آی ۲۴» نیز گزارش داد ایران از ارائه فیلم دوربین‌ها خودداری کرده است. اکنون این پرسش مطرح است که بین تهران و آژانس چه گذشت که هر دو طرف از این دیدار و گفتگو «ابراز رضایت» می‌کنند و آنرا «سازنده» نامیده‌اند!

این نکته را نیز باید یادآوری کرد که تجربه نشان داده است رافائل گروسی آنچه در تهران می‌گوید با آنچه بعدا به رسانه‌های خارجی می‌گوید متفاوت و به واقعیت بیشتر نزدیک است. یک دیپلمات از هیأت مدیره ۳۵ نفره کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مارس ۲۰۲۰ با اشاره به رافائل گروسی آرژانتینی که ژانویه همان سال با حمایت آمریکا و برزیل کار خود را به عنوان مدیر آژانس آغاز کرد، گفته بود «پیام کلی این است: یک کلانتر جدید در شهر است!»

به گزارش کیهان لندن در اسفندماه ۹۸، «گروسی زمانی به این سمت انتخاب شد که یوکیو آمانو مدیرکل پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درگذشت. دیپلمات‌ها معتقدند آمانو در عین حال که ایران را برای دسترسی مستقیم بازرسان به تاسیسات اتمی آن کشور تحت فشار قرار داده بود اما از مواجهه مستقیم با جمهوری اسلامی اجتناب می‌کرد.

زمانی که آمانو در رأس کار بود آژانس بین‌المللی اتمی در مقابل بازرسی سایت «تورقوزآباد» که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از آن به عنوان انبار مخفی اتمی ایران نام برده بود اجتناب کرد. رژیم ایران ادعا می‌کرد که این، درواقع انبار اتمی، یک قالیشویی است اما سرانجام در فوریه سال ۲۰۱۹ بازرسان آژانس از این سایت بازدید کرده و آثار اورانیوم در آن کشف شد! رژیم ایران هنوز در مورد این کشف توضیحی نداده است.»

جمهوری اسلامی هنوز هم پاسخ قانع‌کننده‌ای درباره آثار اورانیوم در سایت‌های مشکوک خود به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و «کلانتر جدید» نداده است!

✍️ دیدگاه شما 🙏