راهبرد جدید بن‌سلمان؛ صندوق سرمایه‌گذاری عمومی برای دستیابی به توسعه پایدار

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، روز یکشنبه راهبرد جدید صندوق سرمایه‌گذاری عمومی کشور را برای پنج سال آینده اعلام کرد.


به گزارش ایندیپندنت، او که رئیس هیئت مدیره این صندوق است در یک سخنرانی گفت که هدف از این راهبرد، افزایش کیفیت زندگی و دستیابی به توسعه پایدار است.


«موجودی این صندوق تا سال ۲۰۳۰ به بیش از ۷.۵ تریلیون ریال سعودی خواهد رسید.» او افزود که بناست تا پایان سال ۲۰۲۵ موجودی صندوق به چهار میلیون ریال سعودی برسد و ۱.۸ میلیون فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کند.


به گفته ولیعهد عربستان سعودی بر اساس این طرح سالانه ۱۵۰ میلیارد ریال سعودی هزینه اقتصاد داخلی خواهد شد و دولت بخش خصوصی را شریکی بسیار مهم در این زمینه می‌بیند. او افزود تا پایان دوره پنج ساله، سهم شرکت‌های داخلی از طرح‌های عمرانی به شصت درصد خواهد رسید.

شاهزاده بن سلمان گفت که این طرح بخشی از چشم‌انداز «سعودی ۲۰۳۰» با هدف ایجاد بخش‌های جدید، شکل دادن به مشارکت‌های اقتصادی راهبردی و بومی‌سازی فناوری و دانش است تا «بر اثر توسعه و تنوع در اقتصاد کشور، جایگاه پادشاهی سعودی به عنوان شریک محبوب سرمایه‌گذاری در جهان تثبیت شود.»


پیشتر، شاهزاده بن سلمان پروژه عظیم «خط» را در شهری که «نئوم» نام خواهد گرفت، افتتاح کرد. او در مراسم افتتاحیه این پروژه که هدفش بهره‌برداری از انرژی پاک و حفظ محیط زیست است گفت: «این انقلابی در شهرسازی است برای انسان‌ها، جایی که انسان‌ها در اولویت‌اند…چرا باید منابع طبیعی را برای توسعه قربانی کرد؟ چرا باید سالانه یک میلیون انسان در تصادفات رانندگی جانشان را از دست بدهند؟»

او افزود که شهر یک میلیون نفری نئوم، صد و هفتاد کیلومتر عرض دارد و نود و پنج درصد انرژی مصرفی آن تجدید‌پذیر است.


یکی از پروژه‌های مدرن و بلندپروازانه دولت عربستان، پروژه احداث «شهر هوشمند نئوم» است. این پروژه با استفاده از سرمایه‌گذاری‌های «صندوق سرمایه گذاری عمومی» آن کشور و سرمایه‌گذاری خصوصی به ‌انجام خواهد رسید و در صورت تحقق، می‌تواند به الگویی برای کشورهای منطقه تبدیل شود.


عملیات احداث این پروژه ۵۰۰ میلیارد دلاری در پاییز سال ۲۰۱۷ آغاز شد. عربستان در نظر دارد تا با احداث این مگاپروژه، بتواند رقیبی برای شهرهایی چون سنگاپور و دوبی در نزدیکی کانال سوئز ایجاد کند، و از مزایای اقتصادی و ژئوپلتیک آن پروژه بهره‌مند شود. این شهر، از انرژی‌های تجدیدپذیر بهره خواهد گرفت و انرژی مورد نیاز در بخش‌های مسکونی و تجاری آن، با اتکا به انرژی خورشیدی تامین خواهد شد.