خط آهن بندرعباس به دریای خزر متصل می‌شود

نگام، اقتصادی- وزیر راه و شهرسازی از پروژه های ریلی جدید در استانهای یزد،کرمان و هرمزگان خبرداد.

به گزارش خبرآنلاین، عباس آخوندی با افتتاح ۴۵ کیلومتر از باند دوم محور اردکان-چوپانان این محور را مستقیم‌ترین مسیر از جنوب به سمت شمال کشور خواند و با تقدیر از تکمیل این مسیر، به حمل و نقل ریلی این منطقه نیز اشاره کرد و پروژه‌های در دست اجرای ریلی را با توجه به معادن موجود در منطقه برای حمل و نقل تعیین کننده خواند.

 وزیر راه وشهرسازی امروز در حاشیه مراسم افتتاح ۴۵ کیلومتر از باند دوم محور اردکان-چوپانان در جمع خبرنگاران گفت: ما امروز در این سفر از بافت‌های تاریخی و مرکزی شهر یزد در حوزه مسکن و همچنین محورهای حمل ونقلی ریلی و جاده‌ای که از اهمیت بسیاری در این استان برخوردار است بازدید خواهیم کرد.

وزیر راه وشهرسازی با تاکید براینکه شاید این محور مستقیم‌ترین مسیر از جنوب به سمت شمال کشور محسوب شود گفت: این قطعه می‌تواند بخش بندرعباس در جنوب کشور را به دریای خزر متصل کند که این مسئله از اهمیت بسیار بالایی در سیستم حمل ونقلی کشور به شمار می‌رود.

آخوندی با اشاره به اعتبار ضعیف عملیات اجرایی این محور در بخش بودجه‌ای کشور گفت: با وجود این مسئله خوشبختانه با همتی که در این بخش به کار گرفته شد امروز شاهد بهره‌برداری از ۴۵ کیلومتر از پروژه دو بانده شدن این مسیر هستیم. از آنجا که این مسیر حدود ۵۰۰ کیلومتر دیگر کار دارد پس راه درازی در پیش داریم که باید در آینده قطعه به قطعه آن را انجام داده و در اختیار مسافران قرار دهیم. امید داریم این اقدام را با کمک دولت و مجلس شورای اسلامی هر چه سریع‌تر به انجام برسانیم.

وی در ادامه اضافه کرد: محور دیگری که امروز افتتاح خواهیم کرد محوری است که یزد را به شهرستان اقلید وصل می‌کند. این مسیر نیز از آنجا که جنوب‌غرب کشور را به شمال‌شرق متصل می‌کند کریدوری قطری محسوب شده و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

این مقام مسئول پیشرفت فیزیکی این محور را خوب اعلام کرد و افزود: بیشترین بخش عملیات اجرایی این پروژه در استان یزد انجام شده و امروز شاهد افتتاح ۴۴ کیلومتر از سخت‌ترین بخش آن که مربوط به منطقه‌ای کوهستانی است خواهیم بود.

آخوندی در ادامه سخنان خود با اشاره به وضعیت حمل ونقل ریلی استان خاطرنشان کرد: استان یزد دارای دو پروژه ریلی مهم است که یکی از آن‌ها در حال حاضر در حال اجرا است. احداث خط دوم ریلی این پروژه از بافق به اصفهان به طول ۵۰۰ کیلومتر در حال اجراست.

وزیر راه وشهرسازی این منطقه را یک گلوگاه اصلی حمل و نقل ریلی در کشور خواند و افزود: این منطقه به دلیل حمل معادن موجود در استان‌های کرمان ویزد به سمت کارخانه‌های فولاد در اصفهان از اهمیت بالایی برخوردار است که خوشبختانه هم‌اکنون دارای پیشرفت خوبی است.

وی در پایان از آغاز یک پروژه مطالعاتی در حوزه حمل و نقل حومه‌ای استان یزد خبر داد و گفت: با توجه به مصوبه اخیر مجلس مبنی بر توسعه حمل ونقل حومه‌ای در کشور سعی داریم ارتباط ریلی یزد به حومه را برقرار کرده و بتوانیم شهروندان این استان را از نعمت حمل نقل ریلی حومه‌ای بهره‌مند کنیم.