راه اندازی کمپین مردمی دعوت از دکتر حسن قاضی زاده هاشمی جهت کاندیداتوری ریاست جمهوری ۱۴۰۰

شنیده ها

کمپین مردمی دعوت از دکتر حسن قاضی زاده هاشمی جهت کاندیداتوری ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در فضای مجازی هم راه اندازی شد.

لازم به یادآوری است که پسرعموی وی سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی نائب رئیس مجلس هم پیشتر برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرده بود.

اگر چه این دو پسر عمو به دو طیف سیاسی متفاوت گرایش دارند اما هر دو پزشک و هم صنف هستند.

برخی سید حسن قاضی زاده هاشمی را حاذق ترین و بهترین چشم پزشک ایران می دانند که بسیاری از مراجع تقلید و چهره های برجسته سیاسی نظیر مرحوم آیت الله هاشمی ، نزد وی عمل جراحی چشم انجام داده اند.

سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی ، زادهٔ ١ فروردین ۱۳۳۸ در فریمان ، سیاستمدار، پزشک، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران است. قاضی زاده هاشمی مسئولیت وزارت بهداشت ایران را در دولت‌های یازدهم و دوازدهم بر گرفت.

قاضی‌زاده هاشمی در خانواده‌ای مذهبی، زاده شد و پدرش در فریمان عطار بود. وی در کودکی قرآن را نزد شیخ حسین مطهری، پدر شهید مرتضی مطهری فرا گرفت و پس از پایان دوران ابتدایی، دوره متوسطه را در دبیرستان فردوسی مشهد ادامه داد و هم‌زمان در فعالیت‌های مذهبی نیز شرکت داشت.

قاضی زاده در سال ۱۳۵۶ وارد دانشکده پزشکی مشهد شد و ضمن تحصیل دانشگاهی در فعالیت‌های اجتماعی سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت داشت و هم‌زمان با گسترش موج اعتراضات، در رخداد‌های سیاسی اجتماعی شهر مشهد مشارکت داشت.

قاضی زاده هاشمی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به عنوان یکی از موسسان سازمان جهاد سازندگی نقش ایفا کرد و با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به مدت ۳۳ ماه به صورت داوطلبانه در جبهه‌های نبرد حاضر شد؛ حضوری به مجروحیت او در دو نوبت منجر شد و برادر کوچک‌تر او نیز د. به علت مصدومیت شیمیایی ناشی از دوران دفاع مقدس در سال ۱۳۷۲ درگذشت.

او پس از بازگشت از جنگ به منظور ادامه تحصیل، حضور در جبهه را در قالب تیم‌های اضطراری پزشکی ادامه داد. او در زمان وزارت بهداشت محمد فرهادی در بیمارستان فارابی مشغول شد و هم‌اکنون ریاست بیمارستان چشم پزشکی نور را بر عهده دارد و رکورد بیشترین تعداد عمل جراحی لیزیک را دارد.

وزارت

قاضی زاده هاشمی در سال ۱۳۹۲ و به پیشن‌ها حسن روحانی به عنوان وزیر بهداشت به مجلس شورای اسلامی معرفی شد که با کسب رأی اعتماد وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران شد.

او همچنین در سال ۱۳۹۶ برای دومین بار از سوی رئیس جمهور برای تصدی گری سمت وزارت به مجلس معرفی شد و دوباره موفق به کسب رأی اعتماد نمایندگان مجلس شد.

طرح تحول سلامت

اجرای طرح تحول سلامت که طی آن علاوه بر افزایش درآمده پزشکان، سهم بیماران برای پرداخت کاهش یافت، از جمله برنامه‌های اجرایی او بود.

استعفاء

همزمان با ارائه لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ از سوی رئیس جمهور به مجلس و به دلیل مسائلی نظیر عدم افزایش بودجه وزارت بهداشت در حد انتظار قاضی زاده هاشمی، بحث استعفای خود را مطرح کرد. استعفای قاضی زاده هاشمی از سوی رئیس جمهور با موافقت رو به رو شد و سعید نمکی جایگزین او شد.

سید حسن قاضی زاده هاشمی از جمله چهره هایی است که با توجه به گرایش سیاسی وی به اصلاح طلبان و اعتدال گرایان ، احتمال تایید صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان وجود دارد.