راه قدس از کجا می‌گذرد؟

✍️نصرت الله محمود زاده

دیروز، اول خرداد، به شهادت بزرگ‌مردی فکر می‌کردم که او را “مسیح کردستان” نامیدند.

در جریان تحقیق روی زندگی شهید بروجردی رد پای او را در راه قدس نیز پیدا کرده بودم.

وقتی متوسلیان در اثر تصمیم غلط جمعی از فرماندهان در جریان حمله اسرائیل به جنوب لبنان، وارد این جریان شد، بروجردی مخالف این مأموریت بود؛ زیرا این حرکت اسرائیل را انحراف افکار عمومی جهان از روند موفقیت ایران در فتح خرمشهر می‌دانست.

بروجردی معتقد بود رد پای اسرائیل را باید در بیخ گوشمان، یعنی نفاق کردستان جستجو کرد.

وقتی امام متوجه این لشکر کشی ما به لبنان شد، با توپ و تشر به فرماندهان دستور داد از لبنان برگردند و آنها متأسفانه بدون متوسلیان‌ برگشتند.

و بعد، امام فرمود:«راه قدس از کربلا می‌گذرد.»

ما چوب این غفلتمان را در عملیات رمضان در شرق بصره خوردیم.

همین مسئله در کربلای پنج تکرار شد که در واقع ته خط جنگ عراق علیه ایران بود. فرماندهان این بار وسوسه‌ شدند با یگان‌های خسته از کربلای ۵، در کوهستان صعب‌العبور شمالغرب وارد یک جنگ فرسایشی شوند.

عراق اما ته مانده توان خود را در خوزستان متمرکز کرد و مجددا از فاو تا دهلران و اطراف اهواز را بی‌درد سر تصرف کرد. این بار امام شجاعانه با نوشیدن جام زهر ما را از این جنگ فرسایشی نجات داد.

حال ببینیم در این شرایط راه قدس از کجا می‌گذرد. سالهاست مسیر قدس از کربلا با تفکر گروهی خوارج مسلک مین‌گذاری شده و چه حاج‌قاسم‌ها که از ما نگرفت.

با کمی دقت رد پای خواسته‌های اسرائیل را در رفتار افراد تندرو و دلواپس داخلی هم پیدا خواهیم کرد.

هرگاه تصمیمی مدبرانه گرفته شد، عده‌ای با شعار مبارزه با اسرائیل این تصمیمات زیربنایی را به حاشیه کشاندند.

ما در جریان برجام عملا با اسرائیل هم‌سو شدیم، افراط ما در نحوه مذاکره با اروپایی‌ها، غش کردن به سمت روسیه در سیاست خاورمیانه، ورود به سیاست مقاومت، اما بدون مشارکت مردم در کارهای زیربنایی و رها کردن صنایع مادری مثل خودرو، صنایع غذایی، دریایی، معدنی که عواقب آنرا در جریان مقابله با کرونا شاهدیم و کمر مردم زیر بار تورم این اقتصاد بیمار خم شده است.

چرا کاسه‌ی آنهایی که در پوشش مبارزه با اسرائیل تیشه به ریشه این ملت می‌زنند، داغتر از آش فلسطینی‌هاست؟ به راستی راه قدس از کجا می‌گذرد؟


شهید بروجردی به متوسلیان گفته بود؛ با فرماندهی برقلب‌ها جلو برو؛ راهی که پس از سالها الگوی حاج‌قاسم‌ها شد و نتیجه گرفتیم.


بله‌؛ راه قدس از قلب‌ها می‌گذرد.