راک ایرانی با آلبوم جدید کاوه یغمایی آزاد شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام«کاوه یغمایی»، خواننده و آهنگ‌ساز موسیقی راک، از انتشار آلبوم جدیدش با نام «آدم‌های شب‌زده» خبر داد.

به گزارش ایران وایر، این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که طی سه سال گذشته از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت «حسن روحانی»، هیچ مجوزی برای انتشار آلبوم‌ها یا قطعات موسیقی در سبک راک صادر نشده بود.

طی دهه‌های اخیر، موسیقی راک هیچ‌گاه با استقبال مسئولین تصمیم‌گیر در عرصه فرهنگ و هنر ایران مواجه نشده و بارها ممنوعیت‌های طولانی برای موسیقی‌دانان ایرانی مشغول در این سبک صادر شده است.

کاوه یغمایی یکی از بسیار هنرمندان عرصه موسیقی راک است که پس از سال‌ها انتظار برای دریافت مجوز انتشار آلبوم دومش، در نهایت مجبور به مهاجرت به کانادا شد و آلبوم «سکوت سرد» را سال ۱۳۸۶ در این کشور منتشر کرد. او ۱۷ اسفند ۱۳۹۰ به ایران بازگشت و در سال ۱۳۹۵ آلبوم منشور را منتشر کرد.

این آهنگ‌ساز و خواننده سبک راک، آخرین بار در آذر ۱۳۹۷ ، دو روز پس از شروع به کار فستیوال «موسیقی و آزادی» در برج آزادی تهران، به طور ناگهانی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ممنوع‌ از کار شد. برهمین اساس اجازه برگزاری هرگونه موسیقی موسیقی به سبک راک در فستیوال «موسیقی و آزادی» از او گرفته شد.

در ادامه پیگیری خبرنگاران نشان داد که تصاویر فیلم‌برداری شده از اجرای یک گروه راک در روز اول فستیوال و انتشار آن در فضای مجازی، باعث شد تا «یکی از نهادهای امنیتی» از حرکات و نوع اجرای اعضای این گروه عصبانی شوند و در نتیجه تمام اجراهای راک و حتی «مشکوک به راک» هم «تا اطلاع بعدی» لغو شوند. ممنوعیتی که تا قبل از انتشار خبر صدور مجوز برای آلبوم جدید کاوه یغمایی هم ادامه داشته است.

موسیقی راک، گونه‌ای موسیقی عامه‌پسند است که در دهه ۵۰ میلادی تحت عنوان «راک اند رول» شکل گرفت و در دهه ۶۰ و بعدتر، به عنوان نیروی محرکه‌ای برای جنبش‌های فرهنگی و سیاسی در جوامع مختلف گسترش یافت. راک ایرانی نیز گونه‌ای از موسیقی راک است که از اواخر دهه ۴۰ خورشیدی و با ظهور خوانندگانی مانند «کوروش یغمایی، فرهاد مهراد، فریدون فروغی و حبیب محبیان» در ایران رواج پیدا کرد.

راک ایرانی که آن را می‌توان متاثر از راک انگلیسی، راک آمریکایی و سبک‌های اروپایی عنوان کرد، بعد از انقلاب اسلامی در ایران حدود دو دهه به فراموشی سپرده شد؛ تا اینکه در اواخر دهه ۷۰ خورشیدی و همراه با موسیقی پاپ، راک‌نوازها توانستند مجوز انتشار و اجرا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت محمد خاتمی دریافت کنند.

کاوه یغمایی، داریوش خواجه‌نوری، رضا یزدانی، گروه اوهام، کاوه آفاق، مجید کاظمی، گروه کامنت، علی عظیمی و رستاک حلاج؛ از جمله خوانندگان و گروه‌هایی هستند که در دو دهه اخیر در ایران توانستند آثار موفق و پرمخاطبی را در سبک راک منتشر کنند.