رایزنی لاپید با بلینکن درباره حمله به نفتکش مرسر استریت: نباید در مقابل جنایات جمهوری اسلامی سکوت کرد/ ارجاع پرونده به سازمان ملل

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_وزیران خارجه اسراییل و ایالات متحده درباره حمله روز پنجشنبه به نفتکش مرسر استریت در نزدیکی سواحل عمان رایرنی کرده اند.

در این حمله که پنجشنبه رخ داد، دو خدمه بریتانیایی و رومانیایی این نفتکش که تحت مدیریت شرکت اسراییلی زودیاک فعالیت می کند، کشته شدند. اسراییل، ایران را به حمله به نفتکش مرسر استریت متهم کرده است.

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل شنبه با انتشار خبر گفت و گو با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود، در توییتر نوشت:‌ ”با یکدیگر علیه تروریسم ایران که تهدیدی برای همه ماست، همکاری می کنیم. ”

آقای لاپید همچنین نوشت:‌ ”ایران به طور مکرر در درک تعهد ما برای حفاظت از خودمان و منافعمان دچار اشتباه می شود. ”

آقای لاپید همچنین از گفت و گو با همتایانش در بریتانیا و رومانی که شهروندانش در این حمله کشته شدند، خبر داد.

وزیر امور خارجه اسرائیل همچنین گفت که پرونده حمله به نفتکش اسرائیلی را به سازمان ملل متحد ارجاع خواهد داد. او با متهم کردن رژیم ایران، گفته است که نباید در مقابل تروریسم جمهوری اسلامی ساکت ماند.

شرکت دریایی زودیاک که در مالکیت ایال اوفر، میلیاردر اسراییلی است، مدیریت نفتکش مرسر استریت را که در تملک یک شرکت ژاپنی است و با پرچم لیبریا تردد می کند، بر عهده دارد.

نحوه حمله به این نفتکش مبهم است اما ارتش آمریکا می گوید احتمالا این حمله با پهپاد صورت گرفته است.

فرماندهی مرکزی آمریکا در خاورمیانه و آسیای میانه،‌ سنتکام، روز شنبه اعلام کرد: ”شواهد اولیه حاکی از حمله با وسیله پرنده بدون خلبان (پهپاد است). ”

سنتکام همچنین از بررسی این حمله به وسیله متخصصان مواد انفجاری ارتش ایالات متحده خبر داد.

سنتکام در بیانیه خود اعلام کرد: ”کارشناسان مواد انفجاری نیروی دریایی آمریکا در این نفتکش مستقر شده اند تا از در خطر نبودن خدمه آن اطمینان حاصل شود. ”

بنابر اعلام سنتکام، این نفتکش با همراهی ناوهواپیمابر رونالد ریگان عازم بندر است.