رای الیوم: عربستان به دنبال شروع مذاکره جدی با ایران است / سعودی در حال آماده سازی پایان جنگ یمن است؛ آنها از طریق یک کانال سرّی، این پیام را به تهران منتقل کرده اند / خواسته عربستان از ایران این است که پایان جنگ، باید به شکلی باشد که ریاض، شکست خورده محسوب نشود / بهترین کانال برای انتقال پیام میان تهران و ریاض، ولادیمیر پوتین است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، منابع متعددی که اغلب به ایران نزدیکتر هستند، از تحول در موضع سعودی نسبت به ایران، صحبت می‌کنند و بر این اساس، به نظر می‌رسد عربستان به دنبال شروع مذاکره جدی با تهران در مورد امنیت دریانوردی و استقرار در منطقه خلیج فارس، است.

انتشار مقالات و تحلیل های رسانه های غربی و عربی صرفا به منظور اطلاع رسانی است و به منزله تایید آن از سوی «انتخاب»‌نیست.

کمال خلف در رای الیوم نوشت: منابع متعددی که اغلب به ایران نزدیکتر هستند، از تحول در موضع سعودی نسبت به ایران، صحبت می‌کنند و بر این اساس، به نظر می‌رسد عربستان به دنبال شروع مذاکره جدی با تهران در مورد امنیت دریانوردی و استقرار در منطقه خلیج فارس، است.

به گزارش «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: اما این عنوان تنها دروازه‌ای برای ورود به دیگر پرونده‌هایی است که اهمیت آن‌ها کمتر از پرونده امنیت آبی و سلامت دریانوردی نیست. پرونده یمن در مقدمه موضوعاتی جای می‌گیرد که در جریان مذاکره بین ایران و عربستان، مطرح خواهد شد.

مشخص است که عربستان در حال آماده سازی زمینه مناسب برای توقف جنگ یمن است و به نظر می‌رسد توانسته است از طریق یک کانال سرّی، این پیام را به تهران منتقل کند که پایان این جنگ باید به شکلی باشد که ریاض، یک شکست خورده محسوب نشود. این شرط محکم ریاض است و آن را یک مساله اساسی و مهم برای مذاکره با همسایه ایرانی خود می‌داند.

ظاهرا، تحولاتی که امارات در مورد نقش خود در یمن ایجاد کرد، سایه خود را بر موضع سعودی نیز افکنده است و طبق گزارشها، اختلاف این روز‌های عربستان و امارات، به موضع گیری جدید امارات در مورد ایران و جنگ در یمن باز می‌گردد.

آنچه باعث تقویت این دیدگاه می‌شود، نبرد‌های نابود کننده در عدن بین شورای انتقالی جنوبی مورد حمایت امارات و نیرو‌های حامی منصور هادی، مورد حمایت عربستان، است. علاوه بر اینکه مسئولان اماراتی در مورد مشروعیت و صلاحیت منصور هادی تردید دارند؛ همانطور که رئیس پلیس دبی، «ضاحی خلفان» در حساب توئیتر خود انتقادات گسترده‌ای را متوجه هادی نموده و تصریح کرده است که یک فرمانده واقعی، نمی‌تواند از داخل اتاق هتلها، پیروزی به دست آورد.

اما در این میان، باید به عمق رابطه و ائتلاف بین ریاض و ابوظبی و همچنین رابطه شخصی نزدیک بین بن زاید و بن سلمان هم نظری داشته باشیم، تا بتوانیم با قاطعیت بگوییم که ابوظبی، بیش از هر چیز یک کانال ارتباطی غیر مستقیم بین ریاض و ایران است و تمام تحرکات آن با هماهنگی ریاض انجام می‌شود.

اما یک نفر می‌تواند نقش بهتری در این زمینه ایفا کند و ان کسی نیست جز ولادیمیر پوتین، که رابطه نزدیکی با بن سلمان و سیاستمداران ایرانی دارد. به همین دلیل، اگر قرار است کانال مناسبی برای انتقال پیام‌ها بین ریاض و تهران انتخاب شود، روسیه بهترین گزینه است.

ریاض همواره در تغییر سیاست‌ها و تعامل با بحران‌ها و پرونده ها، یک گام از ابوظبی عقب‌تر است؛ و این مساله بوضوح در اقدام امارات در مورد از سر گیری روابط دیپلماتیک با دمشق دیده شد، در حالی که عربستان ابتدا در این باره تردید نشان داد.

طبق ارزیابی ما، این تردید ریاض به زودی پایان می‌یابد و سعودی‌ها گام مهمی در رابطه با دمشق و مذاکره با ایران بر می‌دارند.

1 دیدگاه برای «رای الیوم: عربستان به دنبال شروع مذاکره جدی با ایران است / سعودی در حال آماده سازی پایان جنگ یمن است؛ آنها از طریق یک کانال سرّی، این پیام را به تهران منتقل کرده اند / خواسته عربستان از ایران این است که پایان جنگ، باید به شکلی باشد که ریاض، شکست خورده محسوب نشود / بهترین کانال برای انتقال پیام میان تهران و ریاض، ولادیمیر پوتین است»

  • مرداد ۲۰, ۱۳۹۸ در t ۵:۲۱ ق٫ظ
    Permalink

    دهها هزار نفر از طرفداران مخالفان دولت روسیه با برگزاری تظاهرات درخبابان آندره ساخاروف در مسکو، پایتخت، خواستار برگزاری انتخابات آزاد و رهایی بازداشت‌شدگان شده‌اند.
    هفته پیش بود که دوچه ولله و زمانه و بقیه رسانه های تحت کنترل مارکسیست های روسی به ضرب سانسور و تحریف می گفتند که ۱۴۱۰ نفر دستگیر کرده پوتین جان ! از یک تظاهرات دو هزار نفری ! بنده همان موقع عرض کردم تاکتیک مارکسیست های روسی از خود مسکو تا برلین و لندن و پاریس تا خود امریکای شمالی همان تاکتیک کهنه لنین ـ استالین و حزب توده ، یعنی تحریف ـ سانسور ـ دروغ ، است که با توسل به ان از ۱۹۱۷ تا کنون امپراطوری دروغ سوسیالیسم را بر گرده خلق های جهان از روسیه تا تمام اسیای مرکزی و اروپای شرقی و افریقا و امریکای جنوبی و شرق دور بنا کردند . به نام خلق ، به نام شورا ، به نام کار مسکن ازادی ، اما انچه بود دیکتاتوری بود و فساد و اعترافات دروغ اجباری علیه خود و قرص روانگردان تا جایی که متهم از دادگاه فرمایشی می خواست که او را اعدام کنند ! در جهان بی سابقه است ! البته با زرق وبرق موشک ، اتم ، توپ و تانک و ورزشکارانی که به قیمت امتیازات ویژه برای رهیدن از محدودیت های کمونیستی ، سیگنال های تبلیغاتی دروغ به جهان می فرستادند . اضافه کنید به ان نیروهای زبده و بیرحم امنیتی ، مجمع الجزایر گولاک و سرزمینهای کار اجباری سیبری که حتی برخی کمونیست های ساده لوح فراری از رژیم شاه را هم به انجا گذار افتاد تا چه رسد به سولژنیتسین ، ساخاروف و مخالفین دلیر رژیم رفقای فاسد و نومانکلاتورای متکی به ک گ ب . پوتین زاده چنین نظامی است . او موفق شد غرب را بفریبد و خودش را قهرمان مبارزه با اسلام سیاسی معرفی کند در حالیکه خودش بوجود اورنده و تقویت کننده این نیروها بود علیه جهان غرب . و اکنون مثل بقیه دیکتاتورها پایش را از گلیم دراز کرده و در اروپا و حتی در امریکا دنبال ترویج دروغ و دیکتاتوری نوع استالینیستی است با تحریک نژاد پرستان و فار رایت از یک سو و چپ رادیکال انارشیست از سوی دیگر. دو لبه قیچی علیه دموکراسی لیبرال بزرگترین دست اورد تاریخی بشر . از راست و چپ می ایند و دموکراسی ریشه میزنند و دیکتاتور میسازند. اما خوابهای سیاه پوتین برای دموکراسی لیبرال زود اشفته شد . همان گونه که مردم سیاهی سوسیالیسم فاسد فاشیست دروغین را در عصر گورباچف اشکار و کاخ شنی انرا واژگون کردند ( با درایت بانوی مشت اهنین انگلیس تاچر) اکنون همان مردم خوابهای پوتین را آشفته میکنند . رژیم پطرودلار که شباهت غریبی به نوزاد تحت الحمایه خود در ایران دارد ، دچار بحران ا ست . اگر موشک ها و نیروی اتمی و ارتش سرخ و ک گ ب توانست از سقوط شوروی جلوگیری کند الان کمتراز نصف ان هم میتواند از این بلای مردمی جان سالم بدر ببرد . پوتین در بحران فرو میرود .

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.