رای بی رای از ایران تا سراسر خاورمیانه؛ شرکت پایین در نمایش انتخابات و تأثیر آن بر خاورمیانه

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی در باره انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران نوشت: تجزیه و تحلیل نشان می‌دهد شرکت پایین در انتخابات ایران هم‌چنان بر خاورمیانه تأثیر خواهد گذاشت.

انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران در روز جمعه، اگر چه احتمالاً تاج‌گذاری برای یک نامزد تندرو است که مدت‌ها توسط خامنه‌ای آموزش دیده است ولی پیامدهای گسترده‌تری برای خاورمیانه‌ای خواهد داشت که در آن سال‌ها تنش بین تهران و غرب وجود داشته است.

فرانس ۲۴ نیز در گزارشی به نقل از مدافعان حقوق‌ بشر گفت: ابراهیم رئیسی به‌جای آن که رئیس جمهور شود باید در برابر دادگاه عدالت بین‌المللی قرار گیرد.

وی نقشی کلیدی در اعدام هزاران زندانی سیاسی در ایران داشت. هفت گزارشگر ویژه سازمان ملل گفتند: این پرونده ممکن است به جنایت علیه بشریت بالغ شود و خواستار یک تحقیقات بین‌المللی شدند.

در همین حال یک مقام سابق حکومتی از جناح اصلاح طلب به وضعیت انفجاری جامعه اعتراف کرد و گفت: خشم و نارضایتی عمیق مردم از وضعیت موجود را درک می‌کنم. هنگامی‌که با اوضاع وخیم معیشتی مردم مواجه می‌شویم، گویی از کشوری فقیر صحبت می‌کنیم.

محمدرضا عارف با حمله به باند حاکم گفت: انحصارطلبی، تنگ نظری، حذف حداکثری و طراحی های سیاسی برای به حاشیه راندن جوانان، زنان، نیروهای دلسوز و آگاه در کشور، به شکل بی‌پرده و با بی‌تدبیری و عدم توجه به عواقب ناگوار آن مشاهده گردید.