رجب طیب اردوغان: گفتند در سوریه آتش‌بس اعلام کن؛ من گفتم هرگز

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، رئیس‌جمهوری ترکیه به همتای آمریکایی خود گفته کشورش «هرگز» در شمال‌شرق سوریه آتش‌بس اعلام نخواهد کرد و قصد مذاکره با شبه‌نظامیان کـرد را ندارد. دونالد ترامپ که تهدید به اعمال تحریم‌های بیشتر کرده، خواستار توقف حملات شده‌است.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده دستور به خروج نیروهای آمریکایی از شمال‌شرق سوریه داده‌است. حضور این نیروها که حامی شبه‌نظامیان کرد در نبردها علیه گروه «داعش» بودند تا کنون مانع از حمله گسترده ترکیه به سوریه شده بود. در پی اعلام خروج نیروهای آمریکایی، عملیات ترکیه در سوریه آغاز شد که پس از یک هفته همچنان ادامه دارد.

آمریکا روز دوشنبه تحریم‌هایی را علیه ترکیه وضع کرد تا جلوی گسترش عملیات آن کشور در شمال‌شرق سوریه را بگیرد. دونالد ترامپ گفته «ما خواستار آتش‌بس هستیم» و اگر ترکیه از آن پیروی نکند، «گزینه‌های بسیاری» برای برخورد با آن وجود دارد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، ۲۳ مهر ماه در بازگشت از سفر خود از باکو، به خبرنگاران گفت حملات تا زمانی که اهداف مورد نظر آنکارا تامین نشود، ادامه خواهد داشت. آقای اردوغان گفته نگران تحریم‌ها نیست.

رئیس‌جمهوری ترکیه در جمع خبرنگاران اظهار کرده «گفتند آتش‌بس اعلام کن. ما هرگز آتش‌بس اعلام نخواهیم کرد. بر ما فشار می‌آورند تا عملیات را متوقف کنیم. تحریم وضع می‌کنند. هدف ما روشن است. ما نگران هیچ تحریمی نیستیم».

رجب طیب اردوغان می‌گوید در جریان مکالمه تلفنی با با ترامپ در اوایل هفته جاری میلادی، خواستار اعزام یک هیئت آمریکایی به آنکارا برای بحث در مورد خواسته‌ها و تلاش برای دستیابی به یک توافق شده‌است.

آقای ترامپ پیشتر اعلام کرده بود که معاون خود، مایک پنس را، در تلاش برای دستیابی به توافقی برای آتش‌بس، عازم ترکیه می‌کند. وزیر دفاع آمریکا نیز گفته رئیس جمهوری ترکیه مسئول تمام عواقب حمله به سوریه از جمله ظهور مجدد گروه حکومت اسلامی، و «جنایات جنگی» در این منطقه است.

آنکارا می‌گوید شبه‌نظامیان کرد سوریه در گروه «یگان‌های مدافع خلق»، شاخه‌ای از «پ‌کا‌کا» و یک «گروه تروریستی» هستند؛ ایالات متحده هرچند پ‌کا‌کا را گروه تروریستی می‌داند اما چنین تلقی از «یگان‌های مدافع خلق» ندارد و این شبه‌نظامیان نقش عمده‌ای در نبردهای زمینی علیه گروه حکومت اسلامی ایفا کردند.