رد ادعاهای یاری آمریکا به عدم فاش شدن جنایت خاشقچی از سوی مایک پمپئو

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحد آمریکا اتهامات وارده در این مورد را که حکومت واشنگتن به سر پوش نهادن به جنایت جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی یاری می کند، رد کرد

 

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحد آمریکا اتهامات وارده در این مورد را که حکومت واشنگتن به سر پوش نهادن به جنایت جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی یاری می کند، رد کرد.

بموجب گزارش روزنامه واشنگتن پست ، پمپئو که در حال انجام تماس هایی در مجارستان می باشد، در سفارت آمریکا در بخارست با روزنامه نگاران گردهم آمد.

وزیر امور خارجه آمریکا در پی یادآوری اتهامات مطرح شده از سوی ” Tim Kaine ” سناتور دموکرات مبنی بر اینکه آمریکا به عدم روشن شدن قضیه جنایت جمال خاشقچی یاری کرد، گفت : سناتور ” Tim Kaine ” کاملا اشتباه می کند، آمریکا به سرپوش نهادن به این جنایت یاری نمی کند.

وی ضمن اشاره به اینکه تحقیقات آمریکا در رابطه با جنایت ادامه خواهد یافت تاکید کرد : روی این مسئله با دقت و حساسیت کار می کنیم. رئیس جمهور کشورمان در این زمینه موضع قاطعانه ایی دارد. پس از جمع آوری اطلاعات بیشتر مسببین را اعلام کرده و آنها را از این جنایت مسئول خواهیم شناخت.

جمال خاشقچی روزنامه نگار عرب روز ۲ ام اکتبر سال ۲۰۱۸ وارد کنسولگری عربستان در استانبول شده و در ساختمان سفارت بشکلی وحشیانه به قتل رسانده شده بود.

پس از وقوع این جنایت در زمینه تاریخ، محل جنایت و اینکه خاشقچی چگونه به قتل رسانده شده ف اطلاعاتی گردآوری شد ولی محل جسد وی هنوز نامعلوم است.

روزنامه واشنگتن پست آمریکا نوشته بود سیا پس از تحقیقات در این زمینه به این نتیجه رسیده است که دستور قتل جمال خاشقچی از سوی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی صادر شده است.

آگنس کالامارد گزارشگر ویژه سازمان ملل نیز در چهارچوب تحقیقات بین المللی در مورد جنایت خاشقچی روزهای ۲۸ ام الی ۳ ام فوریه دیداری از ترکیه بعمل آورده و در این رابطه گفته بود : دلایلی که در طول ماموریتم در ترکیه جمع آوری کردم، نشان می دهد که خاشقچی از سوی مقامات دولت عربستان بی رحمانه و طبق یک نقشه از قبل طرح ریزی شده ، به قتل رسانده شد.