رزمایش مشترک آمریکا و اسرائیل؛ حمله شبیه‌سازی‌شده ایران، حزب‌الله لبنان و گروه‌های مقاومت فلسطینی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، ارتش اسرائیل از شروع رزمایش مشترک این کشور و آمریکا بر اساس سناریوهای شبیه‌سازی شده حملات موشکی خبر داد.


مدیر شبکه الجزیره در رام‌الله می‌گوید دشمنان فرضی این مانور ایران، حزب‌الله لبنان و نیروهای مقاومت فلسطینی هستند.


روز پنجشنبه چهارم فوریه، سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام کرد که عملیات مشترک نیروی هوایی این کشور و ایالات متحده، با شبیه‌سازی حملات موشکی احتمالی، در جنوب اسرائیل شروع شده‌اند.
طرفین از دو دهه قبل و در چارچوب همکاری‌های نظامی، رزمایش‌ و تمرینات مشترک دارند.


اویشایی ادرعی گفت که در سال جاری، تمرین “جنیفر فالکون”، به طور موازی در آلمان، ایالات متحده و اسرائیل، با مشارکت واحدهای مختلف پدافند هوایی، دریایی و واحدهای تدارکاتی و پزشکی برگزار می‌شود.


این سخنگو تاکید کرد که محور رزمایش، تمرین مواجهه با تهدیدهای موشکی و سایر حملات هوایی احتمالی است و بر این اساس، سناریوهایی شبیه‌سازی شده‌اند. او افزود که تمرین‌ها در انطباق با شرایط ناشی از کرونا انجام خواهند شد.


ادرعی در باره دشمن فرضی این رزمایش توضیحی نداده و تنها یادآور شده که هدف رزمایش، هماهنگی و تبادل تجارت بین ارتش دو کشور و برآورد آمادگی دفاعی طرفین و گسترش دامنه همکاری‌های استراتژیک آنهاست.


اما مدیر دفتر شبکه الجزیره در رام‌الله گفته‌ است که رزمایش سال جاری، از پایگاه “تسالیم” کلید خورده و تا ۱۶ فوریه ادامه خواهد داشت.


ولید ال‌عمری افزوده که ایران، حزب‌الله لبنان و گروه‌های مقاومت فلسطینی، دشمنان شبیه‌سازی شده این مانور هستند.


او عنوان کرده که علت این شبیه‌سازی آن است که ایران و جناح‌های مقاومت، مخالف سرسخت عادی‌سازی مناسبات تل آویو با چند کشور عربی هستند.


به باور العمری هیچ بعید نیست این کشورها در آینده جزو شرکت‌کنندگان در رزمایش‌های نظامی مشترک باشند.