رسانه‌های سوریه: لبنانی‌ها در قالب نیروهای رژیم اسد علیه مردم درعا می‌جنگند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامرسانه‌های محلی در استان درعای سوریه با انتشار تصاویری از شبه‌نظامیان لبنانی‌تبار اعلام کردند که لبنانی‌ها در قالب نیروهای رژیم بشار اسد علیه مردم درعا می‌جنگند.

سایت خبری «نبأ» که توسط جمعی از فعالان در استان درعای سوریه مدیریت می‌شود، با انتشار تصاویری از جنگجویان لبنانی اعلام کرد که گروهی از شبه‌نظامیان لبنانی در قالب لشکر چهارم وابسته به نیروهای رژیم بشار اسد علیه مخالفان سوری در حومه این استان می‌جنگند.

به گزارش آناتولی ، این منبع خبری اعلام کرد که برخی از شبه‌نظامیان لبنانی‌تبار با حضور در صفوف نیروهای رژیم اسد به مناطق مسکونی در درعا حمله می‌کنند.

در این گزارش تاکید شد که «مهدی عواضه» که نام مستعار وی «ابو تراب» است، و «رامی حربا»، دو شبه‌نظامی لبنانی تبار هستند که از آغاز جنگ داخلی سوریه تاکنون در قالب لشکر چهارم به فرماندهی ماهر اسد، برادر بشار اسد، علیه مردم سوریه می‌جنگند و به شبه‌نظامیان وابسته به نیروهای رژیم آموزش نظامی می‌دهند.

این سایت خبری همچنین در حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی تصاویری از ابو تراب با غیاث دله، یکی از فرماندهان لشکر چهارم در درعا را نیز منتشر کرد که نشان می‌دهد آنها در درعا برای تصرف این استان همکاری می‌کنند.

این منبع خبری همچنین تصاویری از ابو تراب با «جواد ترک آبادی» سفیر سابق ایران در دمشق را به منظور نشان دادن ارتباط ابو تراب با ایران نیز منتشر کرد.

از سوی دیگر در حساب‌های کاربری نزدیک به رژیم بشار اسد نیز تصاویری از عواضه و حربا که گفته می‌شود در درعا گرفته‌ شده است، دیده می‌شود.

گفتنی است که نیروهای رژیم اسد با آغاز حملات علیه مخالفان در درعا از ۲۹ جولای سال جاری تاکنون محله درعا البلد را محاصره کرده است.

این درحالی است که توافق آتش‌بس به میانجیگری روسیه در ماه جولای ۲۰۱۸ میان نیروهای مخالفان سوری و رژیم بشار اسد صورت گرفته بود.

  • وضعیت درعا

پیشتر رژیم اسد و نظامیان روسیه در ۲۵ ژوئن گذشته خواستار تحویل تمامی سلاح‌های سبک مخالفان و بازرسی تمامی خانه های محله درعا البلد شده بودند.

کمیته حل اختلاف و شیوخ درعا نیز با استناد به توافق آتش‌بس ژوئیه ۲۰۱۸ میان طرفین که تنها تحویل سلاح‌های سنگین مخالفان را پیش‌بینی می‌کرد، با خواسته‌های رژیم اسد و روسیه مخالفت کردند.

پس از این تحولات نیروهای رژیم اسد محله درعا البلد با ۴۰ هزار سکنه را تحت محاصره قرار داد.

درعا نخستین شهر سوریه بود که در مارس ۲۰۱۱ همزمان با بهار عربی اعتراضات علیه بشار اسد در آن آغاز شد. در ۱۵ مارس ۲۰۱۱ چند دانش آموز خطاب به بشار اسد شعار «ای دکتر نوبت به تو رسیده است» را بر دیوار مدرسه‌ای نوشتند.

با سرکوب و کشتار گسترده معترضین توسط نیروهای رژیم اسد اعتراضات مردم سوریه وارد مرحله نوینی شد.