رسانه استرالیایی: کایلی مور-گیلبرت به دلیل داشتن دوست پسر اسرائیلی بازداشت شده بود

پایگاه خبری / تحلیلی نگامیک رسانه استرالیایی روز پنجشنبه ششم آذر ماه نوشته است، دلیل بازداشت کایلی مور-گیلبرت، پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی در فرودگاه تهران داشتن دوست پسر اسرائیلی بود.

دکتر کایلی مور گیلبرت که برای شرکت در کنفرانسی در تابستان سال ۱۳۹۷ به تهران سفر کرده بود٬ حین بازگشت به استرالیا، در فرودگاه امام دستگیر و به اتهام جاسوسی به ده سال زندان محکوم شد. به گزارش رسانه‌های ایران، این پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی روز گذشته با سه زندانی تبعه ایران در تایلند مبادله شد.

نشریه «ایج» نوشته است، منابع دیپلماتیک و مقام‌های ارشد دولتی تأیید کردند که وقتی مقام‌های فرودگاهی در تهران متوجه شدند دکتر مور-گیلبرت با یک شهروند اسرائیلی رابطه دارد، او را بازداشت کردند.

کایلی مور گیلبرت، سال گذشته در نامه‌ای از زندان اوین نوشته بود که سپاه پاسداران به او پیشنهاد کرده که درازای کاهش حبس برای این نهاد نظامی جمهوری اسلامی جاسوسی بکند.

خانم مور گیلبرت در نامه خود نوشته بود، در صورتی که او «پیشنهاد جاسوسی» را می‌پذیرفت، آن گاه حکم ۱۳ ماه زندانش تایید می‌شد و چون این مدت را پیشتر در اوین گذرانده بود، بلافاصله آزاد می‌شد.

نشریه «دیلی میل» استرالیا هم نوشته است٬ این استاد دانشگاه ملبورن پس ماه‌ها مذاکره در سطح بالا بین مقام‌های ایران، استرالیا و تایلند آزاد شد. طبق این گزارش، نیک وارنر، رئیس سازمان امنیت استرالیا در راس هیات مذاکره کننده این کشور بوده است.

این نشریه اضافه کرده است که وزیر امور خارجه استرالیا برای پیگیری وضعیت کایلی مور-گیلبرت چهار بار با همتای ایرانی خود دیدار کرده است و استرالیا کوشید تا در این خصوص دیپلماسی بدون سر و صدا را پیگیری کند.

وب سایت نشریه «استرالیایی‌ها» هم نوشته است، برای آزادی کایلی مور- گیلبرت ۱۲ ماه مذاکره غیر علنی انجام شد و در نهایت نیک وارنر توانست آزادی این استاد دانشگاه را قطعی کند.

طبق این گزارش، نیک وارنر با استفاده از روابط خود و همچنین مذاکراتش با مقام‌های ایرانی توانسته زمینه آزادی کایلی مور- گیلبرت را فراهم کند.

این گزارش می‌افزاید، همزمان با این مذاکرات سفیر استرالیا در تایلند نیز در مذاکرات برای آزادی سه ایرانی مشارکت داشته است.

با این حال به‌رغم پوشش قابل توجه رسانه‌ای به موضوع مبادله سه زندانی ایرانی و استقبال معاون وزارت خارجه ایران از آنها، رسانه‌های ایران اشاره‌ای به هویت این سه نفر نکردند.

در همین زمینه خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه نوشته بود که سازمان بازداشتگاه‌های پادشاهی تایلند تایید کرده است که دو نفر به نام‌های مسعود صداقت‌زاده و سعید مرادی، به عنوان زندانی منتقل شدند در حالی که فرد سومی به نام محمد خزاعی، در ماه اوت شامل عفو سلطنتی شده است.

مقامات تایلندی البته صریحاً این انتقال زندانیان را با آزادی کایلی مور-گیلبرت ارتباط ندادند.