رشد ١۵ درصدی مرگ و میر ناشی از مواد مخدر

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، سازمان پزشکی قانونی می‌گوید، در سه ماهه اول امسال آمار مرگ و میر ناشی از سوءمصرف مواد و داروهای مخدر و محرک، نسبت به بهار ۱۳۹۸، حدود ۱۵ درصد افزایش داشته است.

بنابر این گزارش، در این مدت، هزار و ۱۵۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند که هزار و پنج نفر آنها مرد و ۱۴۸ نفر زن بوده‌اند.

به گفته پزشکی قانونی، بیشتر این افراد در پی مصرف داروهای مخدر جان باخته‌اند.

پس از داروهای مخدر، مصرف همزمان چند دسته دارو و سایر مواد مخدر بیشترین علت مرگ بر اثر اعتیاد بوده است.

درباره چرایی آمار بالای مرگ و میر معتادان داده تجزیه شده‌ای وجود ندارد و در این رابطه نمی‌توان بر اساس حدسیات صحبت کرد، این در حالی است که معمولاً اگر معتادی در طبقه متوسط رو به بالا فوت کند، کارش به پزشکی قانونی نمی‌کشد، زیرا خانواده‌های این افراد معمولاً مرگ او را در نتیجه اعتیاد گزارش نمی‌دهند و شرح حال این افراد کلاً جزو داده‌ها محاسبه نمی‌شوند.

داده‌های موجود مختص افرادی است که از طبقات فرودست جامعه و معتادان متجاهر هستند. افرادی مانند کارتن خواب‌ها، از این دسته هستند. در این خصوص نیز فرضیه‌ای وجود دارد، مبنی بر اینکه در نتیجه نبود تحصیلات و مشکلات اقتصادی عده‌ای از افراد، بی‌خانمان می‌شوند. با این حساب، افزایش رشد مرگ و میر در معتادان می‌تواند، نشان‌دهنده افزایش بی‌خانمان‌ها نیز باشد. البته این فقط یک فرضیه است و باید تحقیقات دقیق‌تری در این خصوص انجام شود.

معتادان خیابانی و کارتن خواب‌ها، مصرف شیشه و هروئین را توأمان دارند. این روزها، معتادان یاد گرفته‌اند تا برای کاهش راهکارهای خشونت‌آمیز به یک محرک بسنده نکنند و از مواد مخدر به‌صورت توأمان استفاده کنند. آمارهایی که ارائه شده اتفاق خیلی عجیب و غریبی نیست، زیرا بر اساس افزایش تعداد معتادان، پدید آمده است. اگر تعداد بی‌خانمان‌ها هر سال رصد شود، می‌توانیم در این باره بیشتر صحبت کنیم. این فعال اجتماعی حوزه اعتیاد، در ادامه می‌گوید: انتظار من از مسئولان سازمان پزشکی قانونی این است که دلایل مرگ و میر معتادان را تجزیه و تحلیل کنند و داده‌های به دست آمده را برای حصول نتایج بهتر و بیشتر در اختیار محققان قرار دهند.