رشد چشمگیر خودروهای الکتریک در چین / ۹۹ درصد حمل و نقل عمومی «شنزن» از انرژی پاک تامین می شود

نگام ، علم و تکنولوژی_ شنزن چین به زودی به یکی از مراکز مهم حمل و نقل عمومی با وسایل نقلیه الکتریکی تبدیل می شود. این شهر با جمعیت ۱۲ میلیون نفری خود انتظار دارد به زودی ۹۹ درصد حمل و نقل خو درا با خودروهای الکتریکی عمومی سازماندهی کند.

شنزن چین به زودی به یکی از مراکز مهم حمل و نقل عمومی با وسایل نقلیه الکتریکی تبدیل می شود. این شهر با جمعیت ۱۲ میلیون نفری خود انتظار دارد به زودی ۹۹ درصد حمل و نقل خو درا با خودروهای الکتریکی عمومی سازماندهی کند.

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، شنزن یکی از مقاصد مهم گردشگری، تجارت و فعالیتهای صنعتی در چین است. این شهر پر تردد همیشه مقادیر زیادی آلودگی هوا را تجربه می کند. بر این اساس از مدتی پیش مقامات شنزن برنامه ریزی کرده اند تا طرح شهر سبز خود را بر پایه وسایل نقلیه الکتریکی توسعه دهند.

درواقع این روزها می توان شنزن را نوعی سیلیکون ولی چینی ها دانست. از پایان سال ۲۰۱۷ و اوایل سال ۲۰۱۸ تقریبا تمام اتوبوسهای این شهر الکتریکی شد و مقامات شنزن اکنون به دنبال الکتریکی کردن تاکسی های شهر هستند.

با این حال حدود  ۱۳۵۰ وسیله نقلیه از ناوگان حمل و نقل شهری شنزن هنوز در انتظار ورود به سیستم الکتریکی هستند چرا که مقامات باید ابتدا  کمبود ایستگاه های شارژ  را در سطح شهر حل کنند. درواقع این موضوع ناشی از این اصل است که زیرساخت های شهری همزمان با رشد وسایل نقلیه الکتریکی رشد نمی کنند.

بر اساس یک نظرسنجی که در سال ۲۰۱۸ انجام شده است، ۸۰ درصد از راننده های خودرو در شنژن از تامین و تخصیص ایستگاه های شارژ خودرو در شهر ناراضی بودند.

مقام ترافیک شنژن ادعا می کنند که اتوبوسهای الکتریکی ۷۰ درصد انرژی بیشتر نسبت به سوخت های فسیلی تولید می کنند و در کل با استفاده از ناوگان الکتریکی در سطح شهر، میزان انتشار کربن تا ۸۵۶ هزار تن در سال کاهش می یابد..

جالب است بدانید بسیاری از فعالان خودرو الکتریکی در چین، با شرکت های خارجی همکاری می کنند چرا که ینی ها خودروهای الکتریکی سبک وزن تری تولید می کنند. خودروسازان شنژن  هم اکنون در سراسر جهان از جمله بریتانیا، شیلی و مصر فعالند و در آسیا، خودروهای الکتریکی را  به همسایه های مهمی مثل ماکائو، سنگاپور و ژاپن می فروشند.