رشد ۱۲۴ درصدی معاملات مسکن در ترکیه؛ ایرانی‌ها صدرنشین خریداران خارجی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، مرکز آمار ترکیه با اشاره به رشد ۱۲۴.۳ درصدی معاملات مسکن در ماه ژوئیه اعلام کرد که ایرانی‌ها بزرگترین مشتریان خارجی خرید مسکن در ترکیه هستند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ، در پی افزایش میزان وام مسکن و ارائه تسهیلات و مشوق های بانکی در ترکیه٬ میزان فروش مسکن در کشور در ماه ژوئیه نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۱۲۴.۳ درصد افزایش داشته و به ۲۲۹ هزار ۳۵۷ باب رسیده است.

بر اساس داده های مرکز آمار ترکیه٬ فروش مسکن در ماه ژوئیه به بالاترین رقم تاریخی خود در ترکیه دست یافت. 

تعداد خانه های فروخته شده در سراسر کشور در ماه ژوئیه در مقایسه با ماه قبل ۲۰.۷ درصد افزایش یافته است.

شهر استانبول با خرید و فروش ۳۹ هزار و ۴۳۲ واحد مسکونی بیشترین سهم (۱۷.۲ درصد) از این رقم را به خود اختصاص داده است.

آنکارا با خرید و فروش ۲۶ هزار و ۸۸۵ واحد خانه (۱۱.۷ درصد) و ازمیر با ۱۵ هزار و ۶۱۴ باب خانه (۶.۸ درصد) در رده های بعدی جای گرفته اند. کمترین تعداد فروش مسکن در استانهای حکاری با ۱۹ ٬ آرداهان با ۳۰ و شرناق با ۷۴ باب خانه بود.

– فروش خانه به اتباع خارجی در ترکیه

همچنین میزان خرید و فروش مسکن به اتباع خارجی در ماه ژوئیه نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۳۴.۶ درصد کاهش یافته و به ۲ هزار و ۷۴۱ واحد رسید.

شهر استانبول مانند دوره های قبل در بین شهرهای ترکیه مورد توجه بیشتر اتباع خارجی قرار گرفته است. در این دوره ۱۰۴۶ باب واحد مسکونی در استانبول به اتباع خارجی فروخته شده است.

پس از استانبول٬ شهرهای آنتالیا با خرید ۶۱۵ ٬ آنکارا ۲۳۰ ٬ مرسین با ۱۰۱ و یالووا با ۸۸ واحد خانه مورد توجه بیشتر اتباع خارجی ها قرار گرفت.

طی این مدت شهروندان ایران با خرید ۵۴۰ واحد مسکونی مقام اول خرید خانه در ترکیه را به خود اختصاص دادند.

اتباع عراقی با ۳۸۸ واحد مسکونی، روس با ۱۵۴ خانه، افغانستانی ۱۴۹ خانه و آلمانی ۱۴۳ واحد مسکونی نیز در رتبه های بعدی قرار داشته اند.

در دوره ژانویه تا ژوئیه سالجاری ۸۵۴ هزار و ۱۲۶ خانه فروخته شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۰.۵ درصد افزایش داشته است.

تعداد واحدهای مسکونی نوسازی که در ترکیه و برای نخستین بار در این دوره به فروش رفته اند، ۸.۴ درصد افزایش یافته و به ۲۶۵ هزار و ۷۰۹ واحد رسید. از سوی دیگر، فروش واحدهای مسکونی غیرنوساز با افزایش ۶۲.۱ درصدی به ۵۸۸ هزار و ۴۱۷ باب رسید.

– ساخت و ساز تاثیر مستقیمی بر فعالیت ۲۵۰ بخش اقتصادی دیگر دارد

برات آلبایراک وزیر اقتصاد و دارایی ترکیه نیز با انتشار توئیتی در این خصوص اظهار داشت: فروش مسکن در ماه ژوئیه به بالاترین رقم تاریخی خود در ترکیه دست یافت. بخش ساخت و ساز تاثیر مستقیمی بر ۲۵۰ بخش اقتصادی دارد.

وی با اشاره به اینکه بانکهای کشور سهم بزرگی در صاحب خانه شدن شهروندان کشور دارند از همکاری بانکها قدردانی کرد.