رقابت شانه‌به‌شانه آرامکو با اپل؛ ارزش دارایی آرامکو ۲ تریلیون دلار و ارزش اپل ۲.۳ تریلیون دلار برآورد می‌شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگامشرکت نفتی دولتی عربستان سعودی، آرامکو، در حال تبدیل شدن به باارزش‌ترین شرکت جهان است. آرامکو با ارزش دو تریلیون دلار اکنون فاصله اندکی با شرکت اپل دارد که با ۲.۳ تریلیون دلار در صدر فهرست باارزش‌ترین شرکت‌های جهان ایستاده است.

به گزارش تایم، ارزش سهام این دو ابرشرکت نمادی از تحولات اقتصاد جهانی در سال جاری است. سهام اپل به دنبال تغییر اولویت‌های مصرف‌کنندگان رو به کاهش گذاشت و در مقابل ازسرگیری حمل و نقل به افزایش بهای نفت و سودآوری بیشتری شرکت آرامکو منجر شد.

به گزارش تایم، انتظار می‌رود که رشد آرامکو ادامه داشته باشد و بشکه‌های نفت ۱۰۰ دلاری در آینده نزدیک دور از انتظار نخواهد بود. در حال حاضر هر بشکه نفت حدود ۸۰ دلار معامله می‌شود و بهای گاز نیز رو به افزایش است.

کارتل نفتی اوپک نیز فعلا تصمیم دارد به برنامه افزایش تدریجی تولید نفت پایبند باشد.

بیزینس اینسایدر نیز از رقابت شانه‌به‌شانه آرامکو با اپل گزارش داده است. براساس این گزارش با کبود منابع انرژی و افزایش تقاضا، پتانسیل خوبی برای رشد سهام آرامکو وجود دارد.

عربستان سعودی در عین حال قصد دارد اقتصاد خود را از وابستگی به منابع نفتی رها کند و برنامه‌های متعددی برای کسب درآمد غیرنفتی به اجرا درآورده است.