رهبرایران: ایران خواهان عراقِ عزتمند و آمریکا دشمن عراق قوی است/بازتاب سفر مصطفی الکاظمی به ایران در رسانه‌های خارجی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ رهبرایران گفت: گسترش روابط ایران و عراق مخالفینی دارد که در رأس آنها آمریکا است ولی به هیچ وجه نباید از آمریکا ترسید زیرا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

رهبر ایران روز (سه شنبه) در دیدار آقای مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، روابط ایران و عراق را به پشتوانه اشتراکات فراوان تاریخی، مذهبی، فرهنگی و عادات و سنن به معنی واقعی کلمه برادرانه خواندند و تأکید کرد: آنچه در روابط دو جانبه برای جمهوری اسلامی ایران بسیار حائز اهمیت است منافع، مصالح، امنیت، عزت، اقتدار منطقه‌ای و بهبود شرایط در عراق است.

خامنه‌ای با تأکید بر اینکه ایران هیچگاه بنای دخالت در امور عراق را نداشته و نخواهد داشت، گفت: ایران، خواهان عراقِ عزتمند، مستقل و با حفظ تمامیت ارضی و وحدت و انسجام داخلی است.

رهبرایران ادامه داد: ایران قطعاً با هر آنچه موجب تضعیف دولت عراق شود، مخالف است.

خامنه‌ای افزود: البته دیدگاه آمریکایی‌ها درباره عراق درست در نقطه مقابل ما است زیرا آمریکا به معنی واقعی کلمه دشمن است و موافق عراق مستقل، قوی و دارای حکومتی با رأی اکثریت نیست.

وی تأکید کرد: برای آمریکایی‌ها اینکه چه فردی نخست وزیر عراق باشد مهم نیست آنها به‌دنبال حکومتی همچون حکومت «پل برمر» حاکم آمریکایی عراق در اوایل سقوط صدام هستند.

رهبر ایران گفت: ایران در خصوص روابط عراق با آمریکا دخالتی نمی‌کند اما انتظار دارد که دوستان عراقی، آمریکا را بشناسند و بدانند که حضور آمریکا در هر کشوری منشأ فساد، خرابی و ویرانی است.

خامنه‌ای تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد تصمیمِ دولت، ملت و مجلس عراق برای اخراج آمریکایی‌ها پیگیری شود زیرا وجود آنها موجب ناامنی است.


وی جنایت آمریکا در ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس را یک نمونه از نتیجه حضور آمریکایی‌ها برشمردند و خطاب به نخست وزیر عراق افزود: آنها میهمان شما را در خانه شما کشتند و صریحاً به این جنایت اعتراف کردند که این موضوع کوچکی نیست.

رسانه‌های بین‌المللی انگلیسی‌زبان با بازتاب سفر نخست‌وزیر عراق به ایران، اظهارات رهبر ایران را در دیدار با او مورد توجه قرار دادند.

خبرگزاری رویترز در دو خبر جداگانه به پوشش سفر «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق به تهران و دیدار با آیت الله خامنه‌ای رهبر ایران و حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

رویترز در خبری با این سرخط که نخست‌وزیر عراق قول داد هرگز اجازه استفاده از خاک این کشور برای حمله به ایران را ندهد، به نقل از الکاظمی نوشت: مردم عراق خواهان روابط خوب با جمهوری اسلامی ایران براساس اصل عدم مداخله در امور داخلی دو کشور هستند.

رویترز همچین این نقل قول از الکاظمی را برجسته کرد که در کنفرانس خبری مشترک با روحانی گفت: عراق کشوری است اجازه هیچ تجاوز یا چالشی را علیه ایران از خاک خود نخواهد داد.

این خبرگزاری در خبر دیگری با اشاره به دیدار الکاظمی با رهبر ایران نوشت : رهبر ایران در دیدار با نخست‌وزیر عراق گفت که ایران به خاطر ترور فرمانده ارشد سپاه پاسداران سردار قاسم سلیمانی، ضربه‌ای متقابل به آمریکا خواهد زد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز به بازتاب این رویداد پرداخت و در گزارشی نوشت که رییس جمهوری ایران سفر نخست‌وزیر عراق به تهران را “نقطه عطفی در روابط دو کشور” دانست و وعده داد که ایران از به حمایت از همسایه خود ادامه خواهد داد.

آسوشیتدپرس با یادآوری اینکه سفر الکاظمی به تهران اولین سفر رسمی او به عنوان نخست‌وزیر عراق به یک کشور خارجی است، افزود که نخست‌وزیر عراق در این سفر تاکید کرد که این کشور هرگز اجازه نخواهد داد خاکش برای اقدام علیه ایران مورد استفاده قرار گیرد.

این خبرگزاری به دیدار الکاظمی با رهبر ایران اشاره کرد و افزود که آیت الله خامنه‌ای با وعده ضربه متقابل به آمریکا به خاطر ترور سردار سلیمانی، تاکید کرد که ایران قصد دخالت در امور عراق را نداشته و چنین کاری نخواهد کرد.

آسوشیتدپرس همچنین در گزارش خود گفت که آیت الله خامنه‌ای از نخست‌وزیر عراق خواست که مصوبه پارلمان این کشور را مبنی بر خروج نظامیان آمریکایی را که از نظر او عامل ناامنی در عراق هستند، اجرا کند.

خبرگزاری اسپوتنیک به بیانات رهبر ایران درباره دشمنی آمریکا پرداخت و نوشت: آیت الله خامنه‌ای رهبر ایران به مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق گفت که ایالات متحده دشمن است و عراق مستقل را نمی‌خواهد.

اسپوتنیک همچنین به نقل از آیت الله خامنه‌ای افزود که ایران نمی‌خواهد در روابط عراق و آمریکا دخالت کند و به خاطر ترور سردار سلیمانی فرمانده ارشد سپاه پاسداران ضربه متقابل به آمریکا خواهد زد.

نخست‌وزیر عراق روز سه‌شنبه در راس هیات اقتصادی بلندپایه‌ای وارد تهران شد و پس از دیدار با رییس جمهوری کشورمان، با رهبر ایران نیز دیدار کرد.