روابط نظامی ایران و سوریه ، تفاهم نامه جدید امنیتی، نظامی امضا شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران و جانشین فرمانده نیروهای مسلح و وزیر دفاع سوریه توافقنامه همکاری همه‌جانبه در زمینه‌های نظامی، دفاعی و امنیتی امضا کردند.

توافقنامه جامع همکاری نظامی، روز چهارشنبه در پایان مذاکرات سردار سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و سپهبد «علی عبدالله ایوب» جانشین فرمانده نیروهای مسلح و وزیر دفاع سوریه در دمشق به امضای دو طرف رسید.
دو طرف، این توافقنامه را با هدف تقویت همکاری‌های نظامی و فنی در حوزه‌های مختلف فعالیت نیرو‌های مسلح ایران و سوریه و همچنین استمرار هماهنگی میان دو طرف برای مقابله با چالش‌ها و خطرات متعدد و رو به افزایش امضا کردند.
سرلشکر باقری در مراسم امضای این توافق تصریح کرد: ایران اقدام به تقویت سامانه‌های پدافندی موشکی سوریه در چارچوب تقویت روابط نظامی بین دو کشور خواهد کرد.
همچنین هیات‌های ارشد نظامی ایران و سوریه در پایان مذاکرات با صدور بیانیه تاکید کردند: ادامه مقابله با تروریسم تکفیریِ مورد حمایت برخی قدرت‌های منطقه‌ای و بین المللی با هر نام و نشان از اهداف این توافقنامه است.
رئیسان هیات‌های ارشد نظامی ایران و سوریه در پایان دیدار‌ها و مذاکرات دوجانبه تصریح کردند، این توافقنامه نتیجه سال‌ها هماهنگی و همکاری نظامی، امنیتی و فنی در زمینه‌های مختلف بوده است.
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ایران و وزیر دفاع سوریه همچنین بر ضرورت خروج همه نیرو‌های مسلح خارجی که برخلاف میثاق نامه‌ها و قوانین بین المللی وارد سوریه شده‌اند، تاکید و اعلام کردند، این نیرو‌ها مانع اصلی پاکسازی کامل گروه‌های تروریستی مسلح گسترش یافته در برخی مناطق سوریه هستند.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه به دعوت وزیر دفاع سوریه در صدر هیاتی وارد دمشق شد.

ایران و سوریه در سال ۲۰۰۶ اقدام به امضای یک تفاهم‌نامه نظامی‌کردند که بر پایه آن همکاری‌های نظامی دریایی این دو کشور در دریای مدیترانه گسترش می‌یافت؛ ولی مفاد این پیمان تا سال ۲۰۱۱ و سقوط حکومت حسنی مبارک عملی نشد. پس از از دست دادن کنترل کانال سوئز توسط حکومت حسنی مبارک بود که دو ناو جنگی ایرانی موفق شدند برای اولین بار به مدیترانه راه یابند و در بندر لاذقیه سوریه پهلو گرفتند. اسرائیل مدعی شده بود این ناوها حامل موشک‌های پیشرفته برای تجهیز حزب‌الله لبنان و دیگر گروه‌های مسلح بوده‌اند.

ایران در سال ۲۰۱۰ در جهت شناسایی حملات موشکی و هوایی اسرائیل، اقدام به تحویل دادن یک سامانه راداری پیشرفته به سوریه کرد. هدف از اینکار دفاع از تأسیسات برنامه هسته‌ای ایران در برابر حملات موشکی و تأمین امنیت هوایی سوریه و حزب‌الله لبنان در برابر حملات هوایی جنگنده‌های نیروی هوایی اسرائیل بیان شده‌است.

علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل، روز چهارشنبه ۲۹ آذر ۹۶ با اعلام اینکه «به عراق، سوریه یا لبنان سلاح داده‌ایم تا در مقابل داعش و تروریست ایستادگی کنند» گفت که «جمهوری اسلامی ایران هیچ موشکی به یمن نداده‌است».