روایت ۴۰ ساعت دلهره‌آور؛ کارگردان زن افغان ماجرای فرار از کابل را فیلم می‌کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_صحرا کریمی کارگردان و رئیس موسسه ملی افغان فیلم که در پی تحولات اخیر از افغانستان گریخته از ساخت یک فیلم سینمایی از ماجرای واقعی و دلهره آور فرار از کشورش خبر داد.

این فیلم سینمایی که «پرواز از کابل» نام دارد، روایتگر ۴۰ ساعت دلهره‌آور از ۱۵ آگوست ۲۰۱۱ و ورود طالبان به کابل تا زمانی است که صحرا کریمی در نهایت توانست به همراه خانواده‌اش از افغانستان خارج و ابتدا به استانبول و از آنجا به شهر کیف در اوکراین نقل مکان کند.

این سینماگر افغان درباره این فیلم گفت: «می خواهم به تمام دنیا نشان دهم که همه چیز معمولی بود و یک روز مثل همیشه بود اما ناگهان همه چیز فرو ریخت».

به گزارش ایسنا، کتایون شهابی تهیه کننده ایرانی که تهیه کنندگی اولین فیلم بلند کریمی با عنوان «حوا، مریم، عایشه» را نیز بر عهده داشت به همراه «آدامیک هریکووا» رئیس آکادمی فیلم و تلویزیونی اسلواکی، تهیه‌کنندگان فیلم «پرواز از کابل» خواهند بود.

صحرا کریمی به عنوان مهمان ویژه هفتاد و هشتمین جشنواره فیلم ونیز درباره نقش سینمای بین الملل در ارتباط با افزایش آگاهی عمومی پیرامون شرایط کنونی مردم و هنرمندان در افغانستان صحبت و اظهار کرد: «از جامعه بین‌المللی سینما می خواهم که صدای ما باشد و ما را فراموش نکنند، ما مستعد و سختکوش هستیم و داستان‌هایی برای روایت داریم و می توانیم بخشی از جامعه جهانی باشیم».