روحانی: آماده مذاکره با آمریکا هستیم / قالیباف: مذاکره با آمریکا ممنوع

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ رییس جمهور خطاب به صادرکنندگان گفت: ارز به دولت تعلق داشته و باید صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات خود را سرموقع بازگرداند. دولت اجازه نمی‌دهد عده‌ای بخواهند از شرایط به وجود آمده سوء‌استفاده کنند.

حجت السلام والمسلمین حسن روحانی رییس‌جمهوری روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: حضور حضرت فاطمه معصومه (س) در قم و وفات ایشان در آن سرزمین، مایه برکت بزرگی برای ایران اسلامی و به ویژه منطقه قم بود. همین حضور و همین مدفن باعث شد از بیش از صد سال قبل، بزرگترین مرکز حوزه علمیه برای علوم اسلامی در قم تاسیس شد و امروز برای بیان علوم اسلامی به ویژه فقه شیعه، تفسیر، حدیث و تاریخ و سایر علوم اسلامی یک مرکز مهم حوزه علمیه قم باشد.

رییس جمهوری با بیان اینکه ولادت حضرت معصومه (س) به نام دختران هم نامگذاری شده است، اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی فضای خوبی برای زنان جامعه ما برای حضور در مراکز علمی، تحقیقاتی، فعالیت و تولید آماده شد و فکر می‌کنم یکی از افتخارات جمهوری اسلامی و دولت تدبیر و امید، باز کردن فضا برای همه زنان برای حضور در فعالیت‌های مختلف است.

اسلام دین مردسالاری نیست

روحانی با بیان اینکه دختران امروز در کلاس‌های دانشگاه، بیمارستان‌ها، کارخانه‌ها، ادارات و… حضور پررنگ و باشکوهی دارند، تصریح کرد: هیچ کس در دنیا نمی‌تواند به ما اتهام بزند که اسلام دین مردسالاری است و حقوق زنان نادیده گرفته شده. در قرآن هم تصریح شده به همان اندازه که مردم حق حضور در جامعه دارند، زنان هم دارند. در عین تعابیر اسلامی در جایی که جایگاه انسان و مقام انسانی مطرح است، به صراحت، زنان و مردان را یکسان دانسته است.

رییس جمهوری ادامه داد: در جلسه دیروز که با استانداران داشتیم، یک بخش صحبتم آن بود که چه مقدار از بخشداران و فرمانداران ما از زنان هستند و زنان در وزارت کشور مسئولیت دارند. مطمئن هستیم زنان و دختران در مسائل اجتماعی و اخلاقی خودشان مراقبت‌های لازم را انجام می‌دهند و لازم نیست کسی دلسوزی کند چرا که زنان ما دلسوزتر از افراد دیگر هستند.

شهید بهشتی با سعه صدر با مخالفان بحث می‌کرد

روحانی در ادامه با اشاره با سالگرد انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی و شهادت آیت‌الله بهشتی در هفتم تیرماه ۱۳۶۰، خاطرنشان کرد: در ایام شهادت شهید بهشتی و یاران وی هستیم که روز غم‌انگیزی برای ما بود. توطئه عظیمی بود. سرمایه بزرگی از ما گرفتند. شهید مطهری و شهید بهشتی دو سرمایه‌ای بودند که جایگزینی آنها بسیار سخت و پیچیده است.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه شهید بهشتی علاوه بر علم و دانش روز، یکی از مجتهدان حوزه علمیه و اساتید حوزه علمیه در قم در دهه ۳۰ بود، ابراز داشت: شهید بهشتی یکی از شخصیت‌های کم‌نظیر و بنام در مدیریت بود. هم مدیران را پرورش می‌داد و هم از بهترین مدیران بود. مردم مدیریت وی را هم در اداره مجلس خبرگان و هم در تاسیس قوه قضاییه اسلامی مدرن را دیدند.

روحانی افزود: اگر خط شهید بهشتی در قوه قضاییه، احیا و زنده شود، وی قوه قضاییه‌ای را با آن ذهن باز تاسیس و اجرا کرد. با مخالفان با سعه‌صدر در تلویزیون به شکل زنده و مستقیم بحث می‌کرد و برابر گروه‌های مختلف با متانت و صبر حرف می‌زد.

رییس جمهوری ادامه داد: شهید بهشتی کسی بود که برابر ناروایی‌های بی حساب و کتاب و ظلمی که به او شد، صبر و تحمل کرد. وی سید شهدای مظلوم تاریخ ایران است.

وی یادآور شد: قبلا گفته‌ام شهید بهشتی روزی به من گفت که رفتم خدمت امام (ه) که استعفا دهم و به ایشان بگویم دیگر مصلحت نیست که باشم و بروم کنار. قبل از این که این مطلب را طرح کنم، عده‌ای داشتند شعار می‌دادند که امام (ره) برود داخل حسینیه برای آنها سخنرانی کند. امام (ره) به من گفتند که آقای بهشتی ببینید این مردم چه شعاری می‌دهند، اینها که برای من شعار می‌دهند اگر تمام عالم علیه من شعار دهند و مرگ بر فلانی بگویند. فرقی در انجام وظایف من نمی‌کند.

خواستار کمک قوای دیگر هستیم

روحانی با ابراز امیدواری از اینکه همه قضات و قوه قضاییه مسیر و راه شهید بهشتی ادامه دهند، گفت: در این شرایط سخت به شدت خواستار این هستیم که قوای دیگر ما را یاری و کمک کنند که با کمک یکدیگر و با حضور سایر ارکان و نیروهای مسلح با رهبری رهبر معظم انقلاب به خوبی از این سختی‌ها و مشکلات عبور خواهیم کرد.

رییس جمهوری گفت: در این ایام جامعه با مشکلاتی روبرو است که وظیفه ما به عنوان دولت و وظیفه مردم که در کنار هم مشکل را حل کنیم. بخش بزرگی از این مشکلات مربوط به فرد خاص یا قوه خاص نمی‌شود. مشکلاتی که امروز به صورت پیچیده مشاهده می‌کنیم عمدتا مربوط به شرایط ویروس کرونا و تحریم ظالمانه آمریکا از اوایل سال ۹۷ است و ما سه سال است که در برابر این تحریم شدید مقاومت می‌کنیم.

روحانی افزود: کشوری که با این دو مشکل بزرگ و طاقت فرسا روبرو است مشکلاتی هم خواهد داشت، این مشکلات را باید به خوبی تحلیل کنیم که از کجاست و هم راه حل آن را به کمک هم پیدا و حل و فصل کنیم.

ما همان دولتی هستیم که در سال ۹۵ بالاترین رشد اقتصادی جهانی را داشتیم

روحانی ادامه داد: اگر دولت جدیدی بودیم خیلی حرف‌ها می‌شد زد، ما همان دولتی هستیم که در سال ۹۵ بالاترین رشد اقتصادی جهانی را داشتیم و در جهان اول بودیم، ما همان دولتی هستیم که در سال ۹۴، ۹۵ و ۹۶ تورم تک رقمی بودیم، همان دولتی هستیم که تراز صادرات و واردات ما در چند سال مثبت بود و صادرات غیرنفتی ما بیش از واردات بود.

رییس جمهوری گفت: این فشار که بر ما وارد شده عادی نیست. فشاری بود که دولت را بشکنند و ملت را به زانو درآورند که البته کار بزرگ را ملت با ایستادگی و مقاومت انجام داده است. کار بزرگ را رهبر معظم انقلاب با راهنمایی و هدایت‌هایشان انجام داده است.

روحانی افزود: دولت به سهم خود کارش را انجام داده است و من اینجا به مردم می گویم، روز استراحتی در این ۶ ماهه اخیر میان مسوولین عالی رتبه اجرایی کشور ندیدم. همه شبانه روز تلاش و فعالیت می‌کنند، تعطیلی نمی‌شناسند و همه روز، روز کاری است.

رییس جمهوری تاکید کرد: به مردم بگویم تا دقیقه و ثانیه آخر با همان روحیه ساعت اول کار، همه دولت پای کار خواهد بود و تلاش و فداکاری خواهیم کرد و این افتخار ما است که برای این ملت بزرگ کار و نوکری کنیم. افتخار ما است که طرحی را به ثمر برسانیم و گره ای را باز کنیم.

روحانی یادآور شد: می‌دانم مردم با مشکلاتی در این ایام روبرو هستند. نوسان قیمت کالا مردم را آزرده می‌کند و تحت فشار قرار می‌دهد. یک روز لوازم خانگی، یک روز خودرو و روز دیگری قیمت ارز است و هر روز مساله ای مردم ما را آزار می‌دهد. ما از این مشکلات اگرچه سخت است اما قدرت عبور داریم و عبور می‌کنیم.

وی اضافه کرد: به مردم قول بدهم و بگویم شرایطی که ما در اسفند و فروردین داشتیم بسیار سخت بود. صادرات قطع شده بود و واردات دچار مشکل شده بود، مرزها بسته شده بود. همه نگران این ویروس بودند. این شرایط در اردیبهشت و مخصوصا در خرداد خیلی بهتر شد، امروز صادرات و واردات و درآمد ارزی که داریم با دو ماه پیش یعنی در اسفند و فروردین قابل مقایسه نیست و فشاری که امروز می‌بینند عمدتا مربوط به آن دو ماه اول است.

بانک مرکزی می‌تواند ارز را مهار و کنترل کند

روحانی با اشاره به آمار و مقایسه صادرات کشور اظهارداشت: خوشبختانه صادرات نفتی و غیر نفتی در خرداد ماه ۹۹ در مقایسه اردیبهشت بسیار متفاوت است و این آمار حتی با ماه قبل از آن و حتی اسفند ۹۸ تفاوت دارد.

رییس جمهوری گفت: شرایط کشور در حال بهبود است و می‌توانیم این مشکلات را مهار کنیم؛ مطمئن هستم بانک مرکزی قادر است مشکل ارز را مهار و کنترل کند؛ واقعیت این مسائل و مشکلات مقداری به دلیل مسائل ۲ تا سه ماه پیش است و مقداری هم برای تبلیغات روانی دشمن است که توامان شده است.

دولت شبانه روز در حال فعالیت است

روحانی تصریح کرد: در این شرایط صادرکنندگان باید دو کار بزرگ را انجام دهند؛ اول اینکه صادرات را افزایش دهند که دولت در این زمینه آماده کمک است و موانع را از سر راه آنها برمی‌دارد و صادرکنندگان را یاری می‌کنند.

وی افزود: بخش سیاسی و اقتصادی دولت شبانه روزی در حال فعالیت هستند تا گشایش بیشتر ایجاد شود و کالای بیشتری صادر شود که در همین ۲ ماه اخیر هم اتفاق افتاده، که کاملا با دو ماه قبل از آن متفاوت است.

دولت مالک ارز است

روحانی گفت: صادرکننده‌های ما باید بدانند که ارز برای دولت است، آنهایی که این ارز و صادرات را به دست آورده‌اند و به خارج از کشور فرستادند، باید بدانند این کار با تلاش مهندسان و کارگرانی انجام شده است که مدارس و دانشگاه‌های این کشور آنها را پرورش داده اند؛ با انرژی یارانه‌ای که در اختیار داشتند محصولات خود را صادر کرده اند، کالاها را با وسایلی حمل و نقل کرده اند که از یارانه برخوردار بوده است؛ کارگران آنها با یارانه دولت کمک شده‌اند، باید بدانند که بخش بزرگ بار به دوش دولت بوده است.

رییس جمهوری تصریح کرد: فتوای صریح امام (ره) این بوده است که ارز و همچنین قیمت ارز در اختیار دولت است، بنابراین دولت مالک ارز است.

وی تاکید کرد: بر اساس مقررات کشور صادرکنندگان باید ارز را برگردانند و اگر کسی بخواهد تخلف کند و ارز را برنگرداند و سوء استفاده کند، بانک مرکزی وارد عمل می‌شود و اسامی آنها را اعلام می‌کند.

ارز صادراتی باید سر موقع برگردد

روحانی با بیان این قوه قضاییه برای برخورد با سوءاستفاده کنندگان و متخلفان ارزی وارد عمل خواهد شد، ادامه داد: اجازه نمی‌دهیم در شرایطی که مردم در فشار هستند عده خاصی بخواهند از صادرات غیرنفتی سوء استفاده کنند.

رییس جمهوری گفت: صادرکنندکان غیر نفتی کشور کار بزرگی انجام می‌دهند و در خط جهاد هستند و مجاهدت می کنند، اما اجر این کار نباید با بعضی از اعمالی که انجام می‌شود، ضایع شود بلکه ارزهای صادراتی باید سرموقع برگردد تا مشکلات ارزی در کشور نداشته باشیم.

روحانی بیان کرد: تا پایان سال ۹۹ حدود دلار ۴۱ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی خواهیم داشت که واردات ما را تامین می کند و البته به جز آن نیز درآمدهای دیگری داریم که سر جای خود قرار دارد؛ ما در تامین کالاهای اساسی و کالاهای مورد نیاز مردم و کشور مشکلی نداریم و آن را تامین می‌کنیم و دولت به‌شکل جدی مصمم است که در زمینه کالاها کنترل‌های لازم را انجام دهد.

قالیباف: مذاکره با آمریکا ممنوع با اروپا با حداکثر بی‌اعتمادی

رئیس مجلس می‌گوید سه کشور اروپایی با ارائه قطعنامه اخیر علیه ایران نشان دادند در کینه‌توزی دست‌کمی از آمریکا ندارند. او مدعی شد “مسئولان نظام اسلامی” اتفاق نظر کامل دارند که “مقاومت فعال” یک گزینه راهبردی است.

محمد باقر قالیباف در آغاز نشست علنی یک‌شنبه اول تیرماه مجلس شورای اسلامی در واکنش به تصویب قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این کشورها را به “پیگیری خواسته‌های آمریکا” متهم کرد.

 در قطعنامه پیشنهادی بریتانیا، فرانسه و آلمان که روز جمعه در شورای حکام به تصویب رسید با استناد به گزارش‌های اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر عدم همکاری ایران برای بازرسی از برخی تاسیسات، از تهران خواسته شده “بدون فوت وقت” با بازرسان همکاری کند و امکان بازدید از مراکز مشکوک را برای آنها فراهم آورد.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس، در آغاز نشست اخیر شورای حکام گفته بود حدود چهار ماه است که ایران اجازه بازرسی از “دو مرکز مشکوک به فعالیت‌های هسته‌ای” را نمی‌دهد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رئیس مجلس درباره این قطعنامه گفت: «اروپایی‌ها با پیگیری‌ خواسته‌های آمریکا در پیشبرد قطعنامه روز جمعه نشان دادند که در کینه‌ورزی به ایران دست کمی از آمریکا ندارند.»

ادعای قالیباف درباره نحوه تصویب قطعنامه

محمد باقر قالیباف از طرفی می‌گوید سه کشور اروپایی “کشورها را به رای علیه ایران در شورای حکام واداشتند” و در عین حال ادعا می‌کند: «همه جهان دیدند که با وجود همه طراحی‌هایی که شده بود هیچ اجماع جهانی علیه ایران شکل نگرفت.»

قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی با رای موافق ۲۵ عضو، رای مخالف چین و روسیه و رای ممتنع هفت عضو شورای حکام به تصویب رسید.

این نخستین قطعنامه بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی از زمان آغاز دولت یازدهم و شروع مذاکرات هسته‌ای است و برخی ناظران احتمال می‌دهند مقدمه ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت و بازگشت تمام قطعنامه‌های تحریمی این شورا باشد.

رئیس مجلس ضمن اذعان به این که قطعنامه روز جمعه موجب تنش‌آفرینی در روابط ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌شود، چند بار تاکید کرد که فشارها باعث ورود جمهوری اسلامی به “دالان مذاکره” نخواهد شد.

“مقاومت فعال”، گزینه راهبردی؟

او در نشست علنی روز یک‌شنبه مجلس گفت: «ملت ایران با اراده سیاسی اخیر خود که در ماه‌های گذشته به بهترین وجه آشکار شد، بر همه تفکرات سازش‌گرانه و معامله‌گرانه مهر باطل زده و راه مقاومت فعال را با قدرت انتخاب کرده است.»

به گزارش ایسنا قالیباف گفته است: «البته ما مخالف دیپلماسی و مذاکره نیستیم اما عقیده داریم مذاکره با آمریکا مطلقا مضر و ممنوع است. مذاکره با کشورهای اروپایی باید با حداکثر بی‌اعتمادی و مذاکره با آژانس باید با اطمینان از استقلال آنها از قدرت‌های سلطه‌گر صورت گیرد.»

رئیس مجلس در سخنان اول تیرماه خود چند بار تصریح کرد که “مسئولان نظام اسلامی” بر سر مقابله با آمریکا و تن ندادن به فشارها برای نشستن پای میز مذاکرات “اجماع و اتفاق نظر کامل” دارند و سیاست “مقاومت فعال” یک گزینه راهبردی است که در مورد آن “اجماع کامل ملی و سیاسی” وجود دارد.

این ادعا دست‌کم در مورد مجلس یازدهم با توجه به این که اکثریت قاطع کرسی‌های آن در اختیار گروه‌های مختلف جناح موسوم به اصولگرایان است و اغلب مخالف توافق هسته‌ای هستند می‌تواند تا حدودی درست باشد. با این همه تجربه سال‌های اخیر نشان داده که تصمیم‌گیری درباره سیاست‌های کلان خارجی خارج از مجلس گرفته می‌شود.

جواد کریمی قدوسی، نماینده جنجالی دوره دهم مجلس و از مخالفان سرسخت توافق هسته‌ای روز شنبه در یک پیام توئیتری نوشت اکنون وقت آن رسیده که مجلس یازدهم کار را تمام کند و با خروج از پیمان منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) زنجیری را که با “اسم رمز برجام” بر گردن مردم انداخته‌اند پاره کند.

“زمان زنجیر پاره کردن”

برخلاف ادعای قالیباف درباره اجماع همه مسئولان در مورد عدم مذاکره با غرب و اظهارات کریمی قدوسی درباره زنجیری که دولت حسن روحانی و مذاکره‌کنندگان هسته‌ای طی هفت سال بر گردن مردم انداختند، علی ربیعی، سخنگوی دولت روز شنبه در یک یادداشت تلگرامی می‌گوید نادیده گرفتن دستاوردهای برجام منصفانه نیست و “مخالفان دولت برای تحریم برنامه‌ای ندارند”.

بیخبری رئیس مجلس از روند قانون‌گذاری

قالیباف که فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران و نیروی انتظامی، شهرداری تهران و چند دوره ناکامی در انتخابات ریاست جمهوری را در کارنامه خود دارد، در سه هفته‌ای که ریاست قوه قانون‌گذاری را در اختیار گرفته نشان داده که از تجربه و توانایی لازم برای این کار برخوردار نیست.

رئیس مجلس که چند “گاف” او، از جمله ناآشنایی با تعداد مواد قانون اساسی در شبکه‌های اجتماعی جنجال‌برانگیز شده در نشست روز یک‌شنبه از سازمان انرژی اتمی و وزارت خارجه خواست “طرحی در واکنش به قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس انرژی اتمی تنظیم کرده و برای تصویب آن به مجلس شورای اسلامی بفرستند”.

ظاهرا قالیباف توجه نکرده که سازمان‌های دولتی و وزارت‌خانه‌ها نمی‌توانند به طور مستقیم “طرحی” برای تصویب به مجلس بفرستند؛ چنین طرح‌هایی باید ابتدا به تصویب هیئت دولت برسند تا امکان ارائه آن به صورت “لایحه” به هیئت رئیسه مجلس فراهم شود