روحانی: ایران نمی‌تواند به صورت یک‌طرفه در برجام بماند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران در کنفرانس تعامل‌ و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) اعلام کرد که این کشور تعهدات خود به برجام را کاهش داده و در صورت دریافت نکردن پاسخ مناسب، اقدامات بیشتری انجام خواهد داد.

به گزارش وبسایت ایران اینترنشنال، اجلاس سران کنفرانس تعامل و اعتماد سازی در آسیا (سیکا) هر چهارسال یک‌بار، با اشتراک سران کشورهای عضو و کشورهای عضو ناظر برگزار می‌شود. در اجلاس ۲۰۱۹ سیکا که در شهر دوشنبه به میزبانی تاجیکستان برگزار شده است،‌ سران کشورهای عضو و کشورهای ناظر، روی مسایل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی بحث می‌کنند.

روحانی روز شنبه ۲۵ خرداد در این کنفرانس گفت: «جمهوری اسلامی ضمن اعلام آمادگی برای هرگونه تعامل، تصمیم گرفته است تا طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام اجرای تعهداتش را برای بازگرداندن توازن در توافق مزبور کاهش دهد.»

شورای عالی امنیت ملی ایران روز ۱۸ اردیبهشت در سالگرد خروج آمریکا از برجام طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «به کشورهای باقی‌مانده در برجام شصت روز فرصت داده می‌شود تا تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را تامین کنند؛ چنانچه در این مهلت کشورهای مزبور قادر نباشند مطالبات ایران را تامین کنند، در مرحله بعدی جمهوری اسلامی ایران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد.»

با این حال اتحادیه اروپا و کشورهای غربی باقی‌مانده در برجام، روز ۱۹ اردیبهشت، در بیانیه‌ای ضرب‌الاجل ایران برای عمل کامل این کشورها به تعهدات خود را رد کرده‌اند.

روحانی با گذشت بیش از یک ماه از این ضرب‌الاجل اعلام کرد که این کشور «به صورت یک طرفه نمی‌تواند تنها طرف متعهد به برجام باقی بماند.»

او با تاکید بر درخواست ایران برای افزایش همکاری‌های منطقه‌ای اظهار کرد که این کشور به دنبال تدوین و تصویب سازوکارهای دوجانبه و چندجانبه سیاسی و امنیتی به منظور تضمین صلح و امنیت همگانی است.

پیشتر مقام‌های وزارت امور خارجه‌ ایران اعلام کرده بودند که دستگاه دیپلماسی دولت به دنبال افزایش روابط و همکاری‌های منطقه‌ای است.

او با «بحران‌خیزترین منطقه» خواندن خاورمیانه،‌ به نقش سیاست‌های دولت فعلی آمریکا در بی‌ثبات‌سازی کشورهای این منطقه اشاره کرد و آن را مانع «حق تعیین سرنوشت ملت‌ها» دانست.

سفر روحانی به تاجیکستان پس از قرقیزستان، و شرکت در نشست شورای سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای صورت می‌گیرد. او در بیشکک با روسای جمهور چین و روسیه دیدار و پیرامون آخرین تحولات در منطقه رایزنی کرده بود.

هفته گذشته، روحانی در تهران میزبان شینزو آبه،‌ نخست‌وزیر ژاپن، برای گفت‌و‌گو پیرامون تنش‌ها در منطقه و تقابل با واشنگتن بود.

این سفرهای منطقه‌ای همزمان با افزایش تنش لفظی تهران و واشینگتن پس از حمله به دو نفتکش در دریای عمان صورت می‌گیرد. آمریکا ایران را متهم به دست داشتن در این حملات و تهران نیز این مساله را تکذیب کرده است.

1 دیدگاه برای «روحانی: ایران نمی‌تواند به صورت یک‌طرفه در برجام بماند»

  • خرداد ۲۶, ۱۳۹۸ در t ۷:۵۵ ق٫ظ
    Permalink

    چه تفاوتی است بین یک سلبریتی ، مجری تلویزیون ، روزنامه نگار که در تهران با ریا کاری از نظام ولایت فقیه بعثی روسی دفاع میکند و بعد میرود اروپا و امریکا و انجا ابجو تگری میزند و بی حجاب و از مواهب زندگی متمدن برخوردار می شود ، با :
    یک مارکسیست سیاه کلیست روسی ، یک توده ای که تمام عمرش با ماسک قلابی زندگی کرده و میرود در غرب متمدن می نشیند ، یک ماسک سلطنتی ، مصدقی ، بختیاریستی و اخیرا ترامپیستی میزند و بی شرمانه از کوبا و کره شمالی و شوروی و نیکاراگوا و قذافی و اسد و میلو و یاکونویچ ( امام غایب پوتین ) دفاع و به امریکا ( دموکرات یا جمهوری خواه ) کانادا، ژاپن ، فرانسه ( لیبرال ) و حتی سوسیال دموکرات های سوئد و نروژ و … حمله میکند ؟ از روسیه با سانسور و تحریف و دروغ حمایت میکند ؟ ترکمانچای ، اشغال آذربایجان ، فرقه های روسی ، اشغال کریمه ، ترور در اوکراین ، مشارکت در کودتا علیه مصدق برای نفت و گاز شمال را پنهان میکند ، پیراهن عثمان گوادلوپ هوا میکند ، روسیه ای که با بازی با مشتی ملای روسی به قیمت در لبه پرتگاه نابودی نگه داشتن ایران برای معامله بهتر شبیه ۲۸ مرداد ، با آمریکا و جدیدا اسرائیل و عربستان ، سو استفاده میکند ، کودک و زن سوری را می کشد گردن ملاها می اندازد ، یک جاسوس در دولت دارد که همه گزارشات محرمانه را در بیشکک به سمع او میرساند ، دفاع میکنند . انهم با استتار ، دروغ پراکنی ، توطئه سکوت .
    و اقعا کدام یک خائن ترند ؟

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.