روحانی: در مسائل پیچیده راه حلی جز رفراندوم وجود ندارد / «اگر روزی انتخابات از نظر مردم بیفتد، تمام حرکت‌ها و انقلاب‌ها در کشور به پایان می‌رسد» / ۱۲ فروردین یعنی مردم همه‌کاره هستند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، در آستانه ۱۲ فروردین روز برگزاری رفراندوم جمهوری اسلامی رییس‌ جمهوری ایران گفت در مسائلی که به هم پیچیده می‌شود و هرکس نظری می‌دهد راه حلی جز رجوع به اصل ۵۹ قانون اساسی وجود ندارد.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی با اشاره به سالگرد ۱۲ فروردین و روز جمهوری اسلامی بار دیگر بر ضرورت برگزاری رفراندوم به عنوان راه حلی برای مشکلات گفت: راه حل مشکلات پیچیده در این کشور فقط اصل ۵۹ قانون اساسی است و ۱۲ فروردین و روز جمهوری اسلامی که به آن افتخار می کنیم، یک همه پرسی و رفراندوم است.»

طبق اصل ۵۹ قانون اساسی، در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه پرسی و مراجعه مستقیم به آرا مردم صورت گیرد. در خواست مراجعه به آراء عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.

با وجود تاکید هرازگاهی شماری از دولتمردان جمهوری اسلامی بر ضرورت برگزاری رفراندوم در مورد برخی از مسائل مانند مذاکرات هسته‌ای، رهبران جمهوری اسلامی و در مرکز آن، علی خامنه‌ای و جریان اصولگرا از چنین پیشنهادی استقبال نکرده‌اند.

همزمان، گروه‌ها و چهر‌ه‌های مخالف جمهوری اسلامی نیز خواستار برگزاری همه‌پرسی تعیین نظام سیاسی آینده و گذار از جمهوری اسلامی از جمله زیر نظر سازمان ملل متحد شده‌اند، هرچند حاکمیت به چنین درخواستی پاسخی منفی و در مواردی خشونت‌آمیز داده است.

حسن روحانی نیز پیش از این خواستار برگزاری همه‌پرسی شده بود. حامیان همه‌پرسی در درون حاکمیت، به رفراندوم نه به عنوان روشی برای تعیین نوع نظام سیاسی کشور بر اساس خواست اکثریت شهروندان، بلکه به عنوان راهکاری برای خروج نظام جمهوری اسلامی از بن‌بست تصمیم‌گیری در حوزه‌های مشخص و محدودی در عرصه سیاست داخلی و خارجی شده‌اند.

روحانی، امروز نیز بار دیگر بدون آنکه به انتقادهای مخالفان جمهوری اسلامی پاسخ دهد، گفت:« ۱۲ فروردین و حضور مردم در پای صندوق های رای ۴۷ روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی و رای به نظام جمهوری اسلامی، نشان داد که اداره کشور ایران در اختیار مردم است و این مردم هستند که بالاترین مقام های کشورو مدیریت کشور را با رای خود برمی گزینند و انتخاب می کنند.»

او با تاکید بر اینکه تفسیر ۱۲ فروردین یعنی اینکه میزان رای ملت است، از انتخابات به عنوان یکی از مسائل و موضوعات مهم پیش روی کشور نام برد و گفت: «خدای نکرده اگر انتخاباتی داشته باشیم که مشارکت حداکثری در آن نباشد، ضربه بسیار بزرگی به راه و روشی زده‌ایم که در ۱۲ فروردین انتخاب کردیم.»

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که همزمان با کارزار « نه به جمهوری اسلامی»، بحث بر سر تحریم گسترده انتخابات ریاست جمهوری پیش رو بین شهروندان بالا گرفته است.

روحانی بدون اشاره به این مباحث گفت:« اگر روزی انتخابات از نظر مردم بیفتد که ان‌شاءالله هیچ‌وقت به چنین روزی نرسیم، به معنای پایان تمام حرکت‌ها و انقلاب‌ها در کشور است.»

او گفت:«انتخابات از اهمیت بالایی برخوردار است و تا مشارکت در انتخابات و صندوق رای هست، نظام جمهوری اسلامی با همین قدرت و شکوه خواهد بود.»

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران در سخنانش به مناسبت ۱۲ فروردین “روز جمهوری اسلامی” بر اصل ۵۹ قانون اساسی تاکید کرد و اساس این روز را عمل به این اصل قانون اساسی دانست.

اصل ۵۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می‌گوید: «در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‌پرسی و مراجعه مستقیم به آرا مردم صورت گیرد. درخواست مراجعه به آرای عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.»

روحانی در توضیح این مسئله گفت: «اتفاقا من سال‌هاست می‌اندیشم، چهار سوال اصلی در این چهار مساله وجود دارد، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، چهار مساله مهم، البته می‌شود ۸ مساله کرد، اگر یک رفراندوم گذاشته شود و این چهار مساله نوشته شود، آری و نه است و می‌گوییم این اینطوری است آری یا نه؟ یا هر سبک دیگری.»

او تاکید کرد که “راه حل مشکلات پیچیده کشور فقط اصل ۵۹ قانون اساسی است” و ادامه داد: «اگر یک مساله پیچیده هست، دائم به هم می‌پیچیم، این به آن می‌گوید، او به این می‌گوید، این از آن انتقاد می‌کند، او از این انتقاد می‌کند، راه حلی جز اصل ۵۹ قانون اساسی وجود ندارد.»

تا کنون از سوی بسیاری تحلیلگران و فعالان سیاسی برای موضوعات پیچیده‌ای چون رابطه با آمریکا پیشنهاد برگزاری رفراندوم شده که همگی با هجوم اعتراضات جناح تندرو در نطفه خفه شده است.

روحانی این پرسش را مطرح کرد که علت بزرگداشت و افتخار روز ۱۲ فروردین چیست؟ و پاسخ آن را برگزاری رفراندوم دانست.

او البته در ادامه تصریح کرد: «ما کشور سوئیس نیستیم که ۱۰۰ هزار نفر یک درخواستی را امضا کنند و دولت مجبور شود که رفراندوم برگزار کند». اما در عین حال گفت که در سفر به سوییس از رییس جمهور این کشور درباره مشکل بودن یا نبودن برگزاری مداوم رفراندوم پرسیده و او هم گفته هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

با این حال روحانی تاکید کرد که برگزاری رفراندوم باید مطابق با قانون اساسی و منطبق با اصل ۵۹ باشد.

روحانی پیشتر نیز درباره رفراندوم صحبت کرده و با اعتراضات شدید جناح تندرو حاکمیت روبرو شده بود. آخرین بار دی‌ماه گذشته بود که گفت با گذشت ۴۰ سال از رفراندوم جمهوری اسلامی می‌توان دوباره رفراندوم برگزار کرد.

“۱۲ فروردین یعنی مردم همه‌کاره هستند”

روحانی در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت رأی مردم اشاره کرد و گفت: «اگر بخواهیم ۱۲ فروردین ۵۸ را در یک جمله تفسیر کنیم، این است که میزان رای مردم و ملت است، مردم همه‌کاره هستند و این مردم هستند که برای خودشان نظامی را برمی‌گزینند و انتخاب می‌کنند.»

او تاکید کرد:‌ «این مردم هستند که بالاترین مقامات و مدیریت کشور را با صندوق آرا و با آرای خودشان برمی‌گزینند و انتخاب می‌کنند».

به همین دلیل او انتخاباتی را که مشارکت مردم در آن کم باشد “یک ضربه بسیار بزرگ به راه و روشی” دانست که در ۱۲ فروردین از آن استفاده شده است.

البته در واقع سیستم انتخاباتی جمهوری اسلامی طوری است که لااقل در تعیین رهبری هرچند مردم غیرمستقیم نقش دارند اما عملا کاندیداهای مجلس خبرگان را که وظیفه‌اش انتخاب رهبری است، شورای نگهبانی باید انتخاب کند که نیمی از اعضایش منصوبان مستقیم رهبر هستند.

همین امر باعث میشود که عملا تنها کسانی بتوانند به رهبری برگزیده شوند که خود رهبر‌، غیر مستقیم آنها را تایید یا حتی تعیین کرده باشد.

اختیار نظارت استصوابی نیز که به شورای نگهبان داده شده، عملا حق انتخاب مردم را در انتخابات به کسانی محدود می‌کند که غیرمستقیم مورد تایید رهبر باشند.