روحانی: مجلس اول در نبود شورای نگهبان بهترین مجلس بود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، ضمن اشاره به موضوع ردصلاحیت‌ها در انتخابات مجلس اعلام کرد «مجلس دوره اول» به جهت نبود دفاتر و نظارت شورای نگهبان و همچنین مشارکت اکثر گروه‌ها «بهترین مجلس» بود.

روحانی روز چهارشنبه ۱۷ مهرماه در جلسه هفتگی هیات دولت ضمن انتقاد از «سخت‌گیری‌،‌ فشار و فیلتر» در انتخابات به مجلس اول اشاره کرد و گفت: «در آن مجلس، نظارت به این شکل وجود نداشت و حتی شورای نگهبان و این همه دفاتر نظارتی وجود نداشت و همه از جناح‌های مختلف آمدند و ثبت‌نام کردند.» 

او اضافه کرد: «مردم خودشان خوب می‌فهمند و بهترین‌ها را انتخاب می‌کنند.»

رییس‌جمهوری به حضور گروه‌هایی از جمله دفتر هماهنگی، نهضت آزادی و جبهه ملی و مجاهدین خلق در دوره اول مجلس اشاره کرد و خواستار تلاش برای ایجاد «نشاط سیاسی» شد. 

روحانی افزود:‌ «نباید این‌قدر سخت‌گیری کرده و فشار بیاوریم و فکر کنیم هر چه این فیلتر را تنگ‌تر کنیم، نتیجه مثبت‌تری خواهد داشت.»

در واکنش، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان این سخنان روحانی را «نادیده انگاشتن قانون اساسی و قوانین انتخابات» خواند. 

او گفت:‌ «از آقای رییس‌جمهور انتظار آن بود تا همگان را به اجرای مُر قانون و احترام به آن دعوت کند، نه با هیجان سیاسی نهادهای مسئول را به عدم رعایت قانون فرا خواند.» 

کدخدایی اضافه کرد: «مقامات کشور بهتر است بر الگوی رعایت قانون تاکید کنند، نه بر طبل فرار از قانون بدمند.»