روحانی: نیروی مسلح ایران هیچ گاه در برابر کشور‌های همسایه قرار نمی‌گیرد / در مقطع تاریخی حساسی قرار گرفته‌ایم؛ آمریکا و اسرائیل گاهی در کشور‌های منطقه مداخله مستقیم نظامی دارند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ رییس جمهوری گفت: ارتش جمهوری اسلامی نقش بسیار ارزشمندی در پیروزی انقلاب اسلامی ایران در روز‌های قبل از پیروزی انقلاب و ۲۲ بهمن ۵۷ داشت.

به گزارش «انتخاب»، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز پنج شنبه در مراسم گرامیداشت روز ارتش جمهوری اسلامی اظهار داشت: سالروز ارتش جموری اسلامی که با ایام ولادت مهدی موعود (عج) قرین شده است به همه ملت ایران، نیرو‌های مسلح ارتش، و فرماندهی معظم کل قوا تبریک و تهنیت می‌گویم.

رییس جمهوری افزود: ارتش نقش بسیار ارزشمندی در پیروزی انقلاب اسلامی در روز‌های قبل از پیروزی انقلاب و ۲۲ بهمن ۵۷ داشت.

روحانی ادامه داد: زمانی که دولت جاعل زمان فرودگاه‌های کشور را در اوایل بهمن به روی پرواز انقلاب و بازگشت امام راحل به ایران بست این هوانیروز اصفهان بود که با همه توان فرودگاه را باز نگه می‌دارد؛ و از ورود پرواز انقلاب و بازگشت امام استقبال می‌کند.

روحانی ادامه داد: این پرسنل فداکار نیرو هوایی ارتش بودند که در روز‌هایی که امام بزرگوار به ایران بازگشتند و مردم آماده گرفتن آخرین سنگر‌های دشمن بودند به پشتوانه انقلاب در کنار مردم و امام راحل ایتسادگی کردند و نقش ارزمشند خود را در پیر وزی انقلاب ایفا کردند.

وی تصریح کرد: از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، همواره ارتش مورد توجه امام بزرگوارمان قرار داشت. البته قبل از پیروزی انقلاب هم در همان سال‌های ۴۲ و ۴۳ وقتی به سخنرانی‌های امام مراجعه کنید می‌بینید که امام برای عزت نیرو‌های مسلح کشور احترام خاصی قائل و یکی از اهداف انقلاب را عزت نیرو‌های مسلح می‌داند.

روحانی یادآور شد: بعد از پیروزی انقلاب و مناسبت روز جمهوری اسلامی ایران در ۱۲ فروردین دومین مناسبتی که بعد از انقلاب به فرمان امام و دستور امام اعلام شد روز ارتش جمهوری اسلامی ایران در ۲۹ فروردین ۱۳۵۸ بود.

رییس جمهوری اضافه کرد: ۴۰ سال از آن روز می‌گذرد و در طول این ۴۰ سال همواره ارتش در کنار مردم و برای پاسداری از تمامیت ارضی استقلال کشور، نظام جمهوری اسلامی ایران فداکاری کرده است.

روحانی گفت: امروز هم می‌بینید که در حادثه سیل در بسیاری از استان‌های کشور آنجا که مردم نیاز به کمک دارند ارتش، سپاه، بسیج، ناجا و همه نیرو‌های مسلح ما در کنار مردم با مردم مثل افراد عادی این جامعه بدون این که شانیت مقام و منزلت خود را در نظر بگیرند برای امداد و نجات و اسکان و کمک مردم و بازگشایی راه‌ها و برای عبور سیلاب‌ها از همه امکان و توان خود استفاده کردند.

وی خاطرنشان کرد: به نظر من بعد از ۳۰ سال که از جنگ تحمیلی می‌گذرد و در آن روز‌ها ارتش و سپاه و بسیج و سایر نیرو‌های مردمی در کنار یکدیگر از کشور و از ملت و از استقلال و عزت ما به خوبی دفاع کردند، امروز هم روز ظهور و تبلور این هماهنگی و یکپارچگی بین نیرو‌های مسلح و مردم است.
رییس جمهوری تاکید کرد: فکر نمی‌کنم در کشوری بتوانیم نمونه این وحدت و اتحاد و پیوند برادری بین نیرو‌های مسلح و مردم را تا این حد شاهد باشیم، نیرو‌های مسلح جزو ملت هستند، قدرت خود را از آن حمایت از ملت می‌دانند و ملت استقلال و عزت خود را در کنار حضور نیرو‌های مسلح می‌بیند.

روحانی گفت: من باید از طرف ملت بزرگ ایران در این ایام سختی که در هفته‌های گذشته پیش روی مردم بود و هنوز هم در هفته‌های آینده، مردم مشکلاتی دارند از نیرو‌های مسلح به خاطر خدمات و ایثارشان، فداکاری در کمک به مردم نیازمند تشکر و سپاسگزاری کنم و جز این توقعی از نیرو‌های مسلح نبود.

وی ادامه داد: پیداست روزی که نیرو‌های مسلح نیاز به حمایت دارند، همه مردم و نخبگان کنار نیرو‌های مسلح هستند، شما در این اعلام زشت دولت فریبکار آمریکا نسبت به تروریست خواندن نیروی فداکار سپاه پاسداران دیدید که همه مردم یکپارچه کنار سپاه بودند و کنار سپاه خواهند بود به همان دلیل که سپاه همواره کنار مردم بوده و کنار مردم برای همیشه خواهد ماند.

روحانی گفت: این که دشمنان فکر می‌کنند سپاه پاسداران صرفا بخشی از نیروی مسلح جمهوری اسلامی ایران هستند اشتباه می‌کنند سپاه در سراسر کشور در همه صحنه‌های ملی و خدماتی حضور دارد و مردم سپاه را از خود و از آن خود می‌دانند.

وی تاکید کرد: توهین به سپاه توهین به نیرو‌های مسلح و توهین به ملت بزرگ ایران است.

روحانی ادامه داد: در مقطع تاریخی حساسی که امروز قرارگرفته ایم جایگاه نیرو‌های مسلح از هر زمان دیگر بارز‌تر است. امروز روزی است که قدرت‌های بزرگ و به ویژه آمریکا و صهیونیست در این منطقه نمی‌خواهند ثبات، امنیت، یکپارچکی، برادری، حفاظت از منافع ملی وجود داشته باشد به همین دلیل می‌بینید گاهی مداخله مستقیم نظامی در کشور‌های منطقه دارند.

وی یادآور شد: از ۱۸ سال پیش تاکنون جنایاتی که ارتش آمریکا در این منطقه از افغانستان تا عراق، سوریه، یمن، و دیگر کشور‌ها انجام داد، جز نکبت، بدبختی، ویرانی، آدمکشی چیزی برای این منطقه به ارمغان نیاورده است.

رییس جمهوری گفت: در دورانی که آمریکا تصمیم گرفت از قدرت نیابتی خود یعنی از تروریست‌ها استفاده کند و خود در کنار نظاره گر باشد و آن‌ها را از لحاظ تسلیحات و از لحاظ پشتیبانی هوایی حمایت کند آن قدرتی که توانست نقش شوم آمریکا را در این منطقه بهم بزند و این نقش را نقش بر آب کند نیرو‌های مسلح ایران، ملت‌های منطقه و به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.

وی افزود: آمریکا از ملت ایران به خاطر ۴۰ سال ایستادگی، از نیرو‌های مسلح ایران به خاطر ایستادگی در برابر توطئه ها، آمریکا از سپاه پاسداران، حزب الله لبنان، حشدالعشبی، نیرو‌های مردمی یمن و از همه نیرو‌های مردمی منطقه عصبانی است.

رییس جمهوری گفت: آمریکا با هر قدرتی که تسلیم او نباشند و تحت سیطره و فرمان او نباشند از آن‌ها عصبانی است مخصوصا نیرو‌هایی که نگذارند آمریکا به اهداف خود دست یابد.

وی افزود: آمریکایی‌ها و اذنابشان در منطقه و رژیم صهیونیستی فکر نمی‌کردند که ملت‌های منطقه با کمک ملت ایران و نیرو‌های مسلح ایران و سپاه پاسداران بتوانند همه نیرو‌های نیابتی آن‌ها که تروریست‌ها بودند در منطقه خاورمیانه آن‌ها را مضمحل کنند.

رییس جمهوری ادامه داد: آسمان ایران امروز ما در سایه قرارگاه پدافند هوایی از هر زمان دیگر امن‌تر است. دریا‌های کشور و آب‌های همجوارمان در سایه حضور نیروی دریایی سپاه و نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از هر زمان دیگری امن‌تر است.

وی گفت: حضور نیرو‌های مردمی منطقه در کنار حمایت نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران از هر زمان دیگر قدرتمندترند. آمریکا قدرت منطقه ما را نمی‌خواهد، قدرت ایران را نمی‌خواهد، قدرت نیرو‌های مسلح ما را نمی‌خواهد، امنیت و ثبات منطقه را نمی‌خواهد و آنچه هدف ماست ثبات و امنیت منطقه، استقلال کشور‌های منطقه‌ای و پایان تروریزم و فعالیت آن‌ها در این منطقه است.

وی بیان کرد: ما امروز می‌بینیم یکی از افتخارات نیرو‌های مسلح ما مبارزه با تروریزم است، به ویژه سپاه پاسداران در این زمینه قدم‌های بسیار بلندی برداشته است. هیچ کس تردید ندارد که تروریزم در ایران، عراق، افغانستان، لبنان، سوریه اگر امروز دست هایشان هر روز بسته‌تر از دیروز می‌شود در سایه تلاش ارتش و سپاه جمهوری اسلامی ایران، به دلیل خواست دولت‌های منطقه از آن‌ها برای حمایت است.

روحانی اضافه کرد: در اینجا تشکر و سپاسگزاری می‌کنم از ارتش جمهوری اسلامی ایران که امروز ۲۹ فروردین رژه برخی از استان‌ها و شهرستان‌ها را به دلیل سیل و خدمت به مردم تبدیل به رژه خدمت نیرو‌های مسلح کرد و این برای ما بسیار ارزشمند است.

رییس جمهوری اضافه کرد: مردم منطقه، کشور‌های همسایه، ملت‌های مسلمان، نیروی مسلح جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه در برابر شما و در برابر منافع ملی شما نیست.

روحانی افزود: ما در این منطقه اگر امروز مشکلی داریم ریشه این مشکلات یا از صهیونیزم یا استکبار آمریکاست. ملت‌های منطقه قرن‌ها با هم زندگی کرده اند با هم مشکلی نداشته اند، برادرانه با هم زندگی کردند حق همسایگی را محفوظ داشتند حسن همجواری داشته اند اگر مشکلی هست از سوی دیگران است.

رییس جمهوری تصریح کرد: بیایید در کنار هم باشیم با هم باشیم و منطقه را از متجاوزین پاک کنیم صهیونیسم که در طول هفتاد سال مشغول جنایت در این منطقه است را به عقب برانیم و ملت فلسطین و ملت‌های بزرگ منطقه را به حق تاریخی خودشان با کمک همدیگر و با برادری یکدیگر برسانیم که قطعاً در این راه پیروزی نهایی از آن حق خواهد بود.