رودخانه چالوس خشک شد / «سدهای انحرافی انتقال آب باعث مرگ یکی از خروشان‌ترین رودهای ایران شد» / خشک شدن رودخانه کارون اکوسیستم منطقه را تحت تاثیر قرار می‌دهد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامخبرگزاری مهر از خشک شدن رودخانه چالوس، یکی از خروشان‌ترین رودهای ایران در استان پربارش مازندران خبر داد.

هادی کیادلیری، عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه علوم تحقیقات به مهر گفت: در چنین استان پربارشی خشک شدن رودخانه چالوس نمی‌تواند نتیجه خشکسالی باشد. او در ادامه گفت که «این خشکیدگی یقینا ناگهانی و به دلیل انتقال آب برای مصارف کشاورزی است».

این خبر در حالی اعلام می‌شود که خوزستان که زمانی پرآب‌ترین استان ایران بود و میزبان پنج رودخانه بزرگ از جمله کارون، طولانی‌ترین و پرآب‌ترین رود ایران است با بحران بی‌آبی دست به گریبان است. بحرانی که به گفته کارشناسان ننیجه سوء‌مدیریت، فساد و وجود مافیای آب است.

کیادلیری با اشاره به اینکه قدمت رودخانه چالوس به اندازه جنگل‌های شمال است و با خشک شدن این رودخانه اکوسیستم منطقه نیز تحت تاثیرقرار می‌گیرد، گفت: «این رودخانه محل تخم‌ریزی ماهی‌های ارزشمندی بود که به خشک‌شدن رودخانه نسلشان از بین رفته است.» این رودخانه پیش‌تر محل صید ماهی آزاد و سوف بود.

این در حالی است که شمال کشور با پدیده جنگل‌خواری و تخریب جنگل‌ها نیز مواجه است.

رودخانه چالوس از دامنه شمالی ارتفاعات کندوان سرچشمه گرفته و طول آن تا دریای خزر حدود ۸۰ کیلومتر برآورد می‌شود.