روزنامه‌نگار ایرانی در اربیل به جرم «جاسوسی» به حبس محکوم شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ سمیرا مرادپور، روزنامه‌نگاری که با اتهام جاسوسی در اربیل به ۵ سال زندان محکوم شد


یک روزنامەنگار اهل کردستان ایران بە اتهام «جاسوسی و تلاش برای ربودن یا کشتن یک روزنامه‌نگار دیگر» در دادگاهی در اربیل، پایتخت اقلیم کردستان عراق، بە پنج سال حبس محکوم شد.


به گزارش رسانه‌های کُردزبان، دادگاه اربیل در اقلیم کردستان عراق این رای را روز سه‌شنبه، دهم فروردین، در پی مجرم شناختن سمیرا مرادپور، سردبیر نشریه «روژمان»، بابت اتهام «جاسوسی» و «تلاش برای ربودن و کشتن یک روزنامەنگار دارای تابعیت آمریکا» صادر کرده است.


یک منبع امنیتی در اقلیم کردستان عراق کە نخواست نامش فاش شود با تایید حکم زندان مرادپور در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال این خبر را تائید کرده و گفت که او به اتهاماتش اعتراف کردە است.


بنا بر گزارش وب‌سایت «آوا تودی»، مرادپور «به همراه تیمی از اطلاعات سنندج و اطلاعات تهران تلاش کردند، با نزدیک شدن به علی جوانمردی، طرح دستگیری یا قتل او را عملی سازند.»


سمیرا مرادپور، صاحب امتیاز و مدیرمسئول ماهنامه روژمان، در پاییز سال ۹۸ در اربیل عراق توسط نیروهای امنیتی دستگیر و بە مقامات قضایی تحویل دادە شد.
پیشتر برخی از رسانه‌های داخلی ایران از مرادپور به عنوان خبرنگاری نام برده بودند که در جریان گشت‌ و ‌گذار در اربیل عراق «گروگان» گرفته شده است.
مقامات جمهوری اسلامی تاکنون واکنشی به خبر حکم زندان سمیرا مرادپور نشان نداده‌اند.