روزنامه‌ی “دیلی‌میل” گزارش داد: استفاده از پایگاه آمریکا در قطر برای حمله به قاسم سلیمانی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، روزنامه دیلی‌میل با انتشار گزارشی درباره جزئیات عملیات کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، در عراق اشاره کرده است که پهپادی که این حمله را انجام داد از پایگاه آمریکا در قطر فرستاده شده بود.

این روزنامه شنبه ۱۴ دی‌ماه، به نقل از ابومنتظر الحسینی، فرمانده نظامی محلی عراق، نوشته است که در این حمله، دو موشک به خودروی حامل سلیمانی و ابومهدی المهندس، جانشین فرمانده نیروهای شبه‌نظامی حشد شعبی، اصابت کرد. به گفته او، خودروی دوم این کاروان نیز با یک موشک منفجر شد. 

گفته می‌شود که پرتاب این موشک‌ها از طریق یک پهپاد ام‌کیوـ۹ (MQ-9) صورت گرفته که از مقر ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا در قطر به آنجا فرستاده شده است.

روزنامه نیویورک‌تایمز در همین زمینه گزارش داده است که پنتاگون از اطلاعات طبقه‌بندی‌شده‌ شامل مخبرها، رهگیری‌های الکترونیکی، هواپیماهای شناسایی و سایر روش‌های نظارتی برای ردیابی تحرکات این فرمانده نظامی سپاه پاسداران استفاده می‌کرده است.

دیلی‌میل در مورد این حمله نوشته است «سلیمانی، که پیش‌تر از چند طرح ترور جان سالم به در برده بود، این بار از سوریه به عراق آمده بود و هنگام خروج از فرودگاه بغداد، متوجه پهپاد و موشک‌ها نشده است.» 

این حمله زمانی اتفاق افتاد که کاروان خودروی حامل این افراد در حال عبور از یک جاده باربری در نزدیکی فرودگاه بغداد بود.

فیلم‌های سیاه و سفید دوربین‌های مداربسته انفجار شدیدی را نشان می‌دهند که در اثر آن خودروها تبدیل به «فلز درهم‌پیچیده» شدند.

در تکه‌های به‌جا‌مانده از این حمله، بقایای جسد سلیمانی را از انگشتر شناخته‌شده‌اش شناسایی کردند.

بنابر گزارش این روزنامه، این حمله پهپادی بر اطلاعاتی دقیق متکی بوده و سلیمانی زیر نظارت تقریبا مداوم نیروهای امنیتی ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی و اسرائیل قرار داشته است.

روزنامه تایمز بریتانیا هم در این زمینه نوشته است که دستور این حمله هم‌زمان با دستور دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، برای حمله یک‌شنبه گذشته به مواضع نیروهای کتائب حزب‌الله در عراق و سوریه صادر شده بود.  

۲۴ ساعت پیش از این حمله، سطح محافظت از نیروهای ارتش آمریکا در منطقه، به‌دلیل نگرانی از حملات احتمالی، افزایش یافته بود.

استفاده از موشک لیزری پهپاد ام‌کیوـ۹

به گزارش دیلی‌میل، موشک‌های هدایت‌شونده لیزری که در این حمله استفاده‌شده، از طریق یک پهپاد ام‌کیوـ۹ ریپر (MQ-9 Reaper) شلیک شده است که ۲۳۰ مایل بر ساعت سرعت دارد.

این هواپیمای بدون سرنشین که تیمی دو نفره می‌تواند آن را از صدها مایل دورتر هدایت کند، حملات دقیقی انجام می‌دهد و تصاویر حمله را به فرماندهان در هر نقطه دنیا باشند ارسال می‌کند.

این پهپاد ۶۴ میلیون دلاری همچنین چهار موشک هدایت‌شونده لیزری از نوع  هل‌فایر با کلاهک‌ ۱۸ کیلویی حمل می‌کند که قادر است یک تانک را از بین ببرد.

کارشناسان صنعت هوانوردی می‌گویند که پرواز این هواپیمای بدون سرنشین تقریبا بی‌صداست، این یعنی قربانی چندان متوجه نزدیک شدنش نمی‌شود و احساس خطر نمی‌کند.

براساس برخی گزارش‌ها در این حمله از موشک‌های اصلاح‌شده هل‌فایر آر‌‌‌ـ‌اکس۹ مدل نینجا (Hellfire R9X Ninja) استفاده شده است که کلاهک‌هایی با تیغه‌های چرخان دارد تا آسیب و تخریب جانبی را به حداقل برساند.