روزنامه اسرائیلی هاآرتص: دستور ترامپ برای لغو حمله به ایران، به وجهه او آسیب رسانده / تعریف و تمجیدها از ترامپ مشکل را حل نمی‌کند / اظهارات او در مورد حمله سایبری به سامانه‌های موشکی ایران با هدف سرپوش گذاشتن بر همین ماجرا بود / در گذشته، یک سال طول می‌کشید تا تفاصیل اینگونه حملات سایبری مشخص شود اما ترامپ بلافاصله آن را اعلام کرد / بدون کاهش فشار تحریم‌ها، ایران به ضربه زدن به آمریکا ادامه خواهد داد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ روزنامه اسرائیلی هآرتص به قلم عاموس هرئیل نوشت: انعطافی که رئیس جمهور آمریکا در تصمیم گیری اش در مورد عدم حمله به ایران در پاسخ به ساقط شدن جنگنده آمریکایی نشان داد، آغاز پایان بحران در خلیج فارس نیست؛ همانطور که پایان این آغاز نیست.

به گزارش «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: تعریف و تمجیدی که پس از امتناع ترامپ از حمله به ایران، متوجه او شد، مشکلی که در مرکز بحران وجود دارد را حل نمی‌کند. تهران می‌خواهد واشنگتن را مجبور به کاهش فشار‌های حاصل از تحریم‌های اقتصادی کند؛ اما واشنگتن این مساله را در گرو بازگشت به مذاکرات قرار داده است و این شکاف در زمان حاضر قابل ترمیم نیست. در سایه نبود راه حل، معقول است که ایران به فشار‌های خود ادامه دهد.

این اقدام آمریکا در مورد عدم حمله به ایران با استفاده از بمب و موشک، می‌تواند دربردارنده نتیجه مهمی برای آمریکا باشد که مبتنی بر همراهی جامعه بین الملل با ایالات متحده است.

به نظر می‌رسد اظهارات ترامپ در مورد حمله سایبری علیه سامانه‌های موشکی ایران در واقع با هدف سرپوش گذاشتن بر آسیبی بود که در نتیجه تصمیم رئیس جمهور آمریکا در مورد لغو حمله به ایران، متوجه وجهه او شده بود. علاوه بر اینکه ترامپ با این کار قصد داشت به نوعی به انتقاداتی که متوجه او می‌شد، پاسخ دهد. البته تا کنون در مورد حجم خسارتی که این حملات سایبری به دنبال داشته، خبری منتشر نشده است. در گذشته چند ماه و حتی یک سال طول می‌کشید تا تفاصیل اینگونه حملات مشخص شود.

روسیه در دهه اخیر به شکل واضحی از سلاح سایبری علیه گرجستان، دولت‌های بالکان و ترکیه استفاده کرده است و ایرانی‌ها نیز در حجم کمتری از این سلاح استفاده نموده اند. این در حالی است که ایالات متحده و اسرائیل برای ایجاد تشویش در روند پیشرفته طرح هسته‌ای ایران در آغاز دهه حاضر، از ویروس «استوکسنت» استفاده کردند.

شاید ایالات متحده در طول بحران راهی برای مذاکره سرّی با ایران بیابد. اما بدون مذاکره بین طرفین و بدون کاهش فشار تحریمها، می‌توان گفت: ایرانی‌ها به ضربه زدن به آمریکا ادامه می‌دهند. گذشته از اینکه تنش در خلیج فارس، بر کنفرانس اقتصادی منامه نیز تاثیری سوء خواهد گذاشت.