روزهای سخت زنان گیشا

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _  شیوع ویروس کرونا در ژاپن روی زنان گیشا نیز تاثیرگذار بوده و این زنان چند ماهی است که بیکار شده اند.

ایکوکو که اکنون ۸۰ سال دارد می‌گوید زمانی بیش از ۴۰۰ گیشا به عنوان شاگرد در آکاساکا داشتم که خیلی‌ها را نامشان را به خاطر نمی‌آورم، اما زمان تغییر کرده و فقط ۲۰ نفر باقی مانده اند.

گِیشا که به آن گِیگی هم گفته می‌شود، در ژاپن به زنانی اطلاق می‌شد که برای رقص و آواز، سرگرمی، حاضرجوابی و پذیرایی تربیت می‌شدند و هنر‌های آن‌ها شامل هنر‌های مختلف ژاپنی می‌شود؛ مانند رقص و موسیقی کلاسیک.

شیوع ویروس کرونا باعث شده بسیاری از مردم برای وقت گذراندن با آن‌ها در اتاق‌های سنتی و بسته احتیاط کنند. کرونا منجر به کاهش ۹۵ درصدی کار زنان گیشا شده است و قوانین را نیز تغییر داده، مثلا ریختن نوشیدنی برای مشتریان یا لمس آن‌ها ممنوع است و باید با مشتری ۲ متر فاصله بگیرند.

ماسک زدن هم به دلیل آرایشی که زنان گیشا دارند کار را برای آنان سخت کرده است.

ایکوکو می‌گوید وقتی نزدیک مشتری می‌نشینید می‌توانید با احساس صحبت کنید و اشتیاق به وجود می‌آید، اما وجود فاصله دو متری کار را خراب می‌کند.

میتسوناگا کاندا هم که از ۱۰ سال پیش کار آرایش زنان گیشا را عهده دار است می‌گوید کرونا باعث لغو بسیاری از فعالیتش شده است.

در آکاساکا ۳۰ سال پیش ۱۲۰ زن گیشا وجود داشت، اما حالا در سرتاسر توکیو فقط ۲۳۰ گیشا وجود دارد.