روز خونین بورس / یکشنبه تاریخی بورس

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ بازار بورس همچنان رنگ خون به خود گرفته است، روز گذشته باافت بیش از ۶۶،۰۰۰ واحدی نماگر شاخص کل بدون معاملات بی سابقه ترین ریزش بورس تهران در ۵ سال گذشته با ، بازگشایی شستا رقم خورد! شاخص کل ۸۸٫۰۰۰ واحد منفی(۴.۶۳٪ ).

 روز گذشته پس از بازگشایی نماد شستا شاخص کل حدود ۹۰ هزار واحد ریخت که معادل ۴.۷ درصد بود. عدد شاخص بازار سهام تا سطح یک میلیون و ۸۳۵ هزار و ۴۸۸ واحد پایین آمد که در مقایسه با روز گذشته ۶۷ هزار واحد افت ثبت کرده است.

 این سومین ریزش تاریخی بورس است. رکورد بالاترین درصد ریزش در ۲۶ اسفند سال ۹۳ ثبت شد که درصد افت بورس، ۵.۵۱ درصد بود. این نرخ افت از نظر «درصد» هنوز پابرجاست. ۵ آبان سال ۸۷ نیز شاخص بورس ۵.۳ درصد افت داشت. بنابراین افت دیروز بورس، بالاترین میزان ریزش سهام در بازار نیست. رکوردهای منفی بورس در روز گذشته البته فراتر از اینهاست. در بررسی ماهانه بازدهی هر روز ماه جدید در مقایسه با همان روز در ماه قبل هیچ‌گاه این اتفاق نیفتاده که بازدهی شاخص کل منفی شود، اما این رکورد «افزایشی» دیروز از دست رفت و ریزش شاخص‌های بورس در روز گذشته موجب شد تا برای اولین‌بار در سال جاری، بورس بازدهی منفی پیدا کند. بر این اساس، بازدهی ماهانه یک روز نسبت به همان روز در ماه قبل منفی شد. در واقع نرخ رشد شاخص کل در معاملات دیروز نه تنها نتوانست رشد کند، بلکه در مقایسه با ۲۵ تیرماه گذشته منفی شد تا برای اولین بار در سال جاری رنگ بازدهی ماهانه قرمز شود. ۲۶ مرداد نرخ بازدهی ماهانه شاخص بورس نسبت به ۲۵ تیرماه، ۳۴ صدم درصد کاهش پیدا کرده است. 

شاخص بورس در ماه‌های قبل یک روند صعودی و بدون توقف را آغاز کرده و به راه خود ادامه داد. به‌طوری که این میزان در تیر ماه سال جاری نسبت به فروردین ماه تقریبا ۳۰۰ درصد رشد کرده بود. اما اکنون نرخ رشد منفی شاخص بورس در یک روز نسبت به روز مشابه ماه قبل نزولی شده است. سیگنال مهمی که می‌تواند مردادماه را برای بورس تبدیل به وضعیت قرمز کند و از طرف دیگر این پیام را به سهامداران بدهد که دوران بازدهی‌های «شارپی» و بلندپروازی در بورس به پایان خود نزدیک می‌شود. 

«یکشنبه ریزشی» بورس با بازگشایی نماد «شستا» رقم خورد و این اتفاق به تنهایی سهم ۲۲ هزار واحدی در ریزش شاخص داشت. همچنین صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران، مخابرات ایران و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در مجموع سهم ۶۸ هزار واحدی منفی شدن بورس داشتند. با صحبت‌های دیروز حسن روحانی مبنی بر تداوم نگاه حمایتی دولت از بازار سرمایه به عنوان منبع تامین مالی کسری بودجه از یک سو و البته لغو فروش اوراق سلف نفتی در بورس انرژی که به عنوان «عامل کاهنده» جذابیت بازار بورس مطرح شده بود؛ حالا پیش‌بینی می‌شود که بازار سرمایه در روزهای آتی به مدار صعودی برگردد. از زمان انتشار اخبار مختلف درباره فروش اوراق سلف نفتی در بورس انرژی، شاخص بورس تهران نزدیک به ۱۰ درصد سقوط کرده و شاید همین عاملی شده تا دولت فعلا برای کاهش زیان سهامداران، نسبت به عرضه این اوراق کمی تامل بیشتری نشان دهد. ضمن اینکه نامه سران دو قوه مقننه و قضاییه به رهبری در این باره، در لغو عرضه این اوراق نیز بی‌تاثیر نبوده است. فعالان بازار سرمایه انتظار دارند با لغو این عرضه و البته سیگنال‌های مثبت دیگری نظیر تکذیب خبر افزایش سود بانکی به ۲۲ درصد و همچنین تغییر در فرمول قیمت‌گذاری نرخ خوراک پالایشگاهی‌ها از فشار عرضه و جو منفی حاکم بر بازار کاسته شود. ضمن اینکه پیام صحبت‌های روحانی درباره بورس نیز به عنوان ورود حقوقی‌ها به بازار و حمایت آنها از نمادهای شاخص‌ساز تعبیر شده و چشم‌انداز بازار را مثبت کرده است. 

در پایان معاملات دیروز بازار سهام شاخص کل با افتی ۸۹ هزار واحدی و قرار گرفتن در سطح یک میلیون و ۸۱۳ هزار واحدی رکورد جدیدی را در زمینه سقوط یک روزه از خود به ثبت رساند. از نظر درصدی نیز این افت ۴٫۷ درصدی سومین سقوط تاریخی بورس در یک روز بوده است. پیش‌تر از این در ۲۶ اسفند ۹۳ و ۵ آبان ۸۷ به ترتیب با ۵٫۵ و ۵٫۳ درصد بدترین عملکرد روزانه خود را به ثبت رسانده بود.

در جریان معاملات دیروز که با افت ۲٫۱ درصدی شاخص کل هم‌وزن نیز همراه بود، بیش از ۹۵۰ هزار معامله در بورس انجام گرفت که طی آن ۵ میلیارد و ۸۵۳ میلیون سهم با ارزشی بالغ بر ۹۷ هزار میلیارد ریال به ثبت رسید. این دومین روز متوالی است که ارزش کل معاملات بورس زیر ۱۰ هزار میلیارد تومان به ثبت می‌رسد.

در جریان معاملات دیروز نماد شستا که با بازگشایی منفی ۱۶ درصدی و قیمت پایانی منفی ۱۷٫۵ درصدی همراه بود، با حدود ۲۲ هزار واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشت. نمادهای فارس، فولاد و فملی نیز پس از شستا تاثیرگذارترین نمادها بر سرخپوشی شاخص کل بورس بودند. معاملات دیروز که با فشار عرضه شدید در اکثر گروه‌های صنعت نیز همراه بود در حالی به پایان رسید که برخی نمادهای گروه انبوه‌سازی، سیمانی و محصولات غذایی عملکردی مثبت داشته و با صف خرید به کار خود پایان دادند.

در جریان معاملات دیروز گروه فلزات اساسی با بیش از یکهزار و ۸۸۸ میلیارد تومان معامله، برترین صنعت دیروز بود و پس از آن دو گروه شیمیایی و چندرشته‌ای به ترتیب با ۹۰۰ و ۸۹۵ میلیارد تومان در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

بدترین عملکرد روزانه بورس در ۶ سال اخیر به ثبت رسید

در میان نمادهای بازار سهام نیز فولاد، شستا و فملی به ترتیب با ۹۰۶، ۷۶۵ و ۶۲۵ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات بورس را به نام خود ثبت کردند. از نظر حجم معاملات نیز وپارس، وبصادر و فولاد بیش از سایر نمادها معامله شدند.

ریزش دیروز بازار سهام در حالی رخ داده که از نظر تکنیکال شاخص، سطح حمایتی یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحدی را نیز پشت سر گذاشت. همچنین ابطال واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری و خروج سهامداران از آنها موجب شد تا این صندوق‌ها به اجبار اقدام به فروش این واحدها بکنند که همین موضوع فشار عرضه را بیشتر کرد. از سوی دیگر عرضه اوراق سلف نفتی که قرار بوددیروز در بورس انرژی صورت بگیرد نیز به زمان دیگری موکول شد.

قرار است ازامروز بازار سهام در دو جلسه معاملاتی برگزار شود که در جلسه اول تمامی گروه‌ها به جز سه گروه فلزات اساسی، فراورده‌های نفتی و صنایع چندرشته‌ای و در نوبت دوم این سه گروه معامله شوند. موضوعی که منجر به بهبود روند انجام معاملات خواهد شد.